Testujemy Nokian WR Snowproof – opona zimowa premium

Testujemy Nokian WR Snowproof – opona zimowa premium

Nokian WR Snowproof

Nokian WR Snowproof to opona zimowa premium stworzona, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas zimowych wyjazdów. Według producenta doskonale łączy pierwszorzędną przyczepność z przewidywalną i równomierną jazdą, spełniając potrzeby kierowców podróżujących zimą w Środkowej Europie.

Ostatnio zimy w całej Europie zaskakują nagłymi zmianami pogody. Ulewne deszcze zdarzają się coraz częściej, co zwiększa ilość błota pośniegowego, które na drodze zawsze jest groźne. Z drugiej strony wiele jest dni z pogodą umożliwiającą jazdę po suchej nawierzchni. Aby stawić czoła kapryśnej europejskiej pogodzie, warto skorzystać z asortymentu niezawodnych i jakościowych opon zimowych wyprodukowanych przez firmę o skandynawskich korzeniach.

Test Mio MiVue 812 – pozwoli zarejestrować każdą sytuację na drodze

W wielu krajach europejskich wymagają tego przepisy. Położony najdalej na północ producent opon może się poszczycić szeroką ofertą zimowego ogumienia, które doskonale sprawdza się w zmiennych środkowoeuropejskich warunkach pogodowych. W październiku 2019 r. firma Nokian Tyres zaprezentowała Nokian WR Snowproof – opony zimowe klasy premium.

Nokian WR Snowproof

Porządne zimowe opony do samochodów osobowych przeznaczone są dla kierowców, dla których najważniejszy jest najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas zimowych wyjazdów. Wychodząc z takiego założenia postanowiłem sprawdzić je na moim Jeep Renegade samochodzie klasy SUV segmentu B. Według producenta opony Nokian WR Snowproof zapewniają stabilność tego typu samochodów nawet przy dużej szybkości oraz złych warunkach na drodze.

Test Huawei P50 Pro – kamerofon na jaki czekałam

Zaś doskonała przyczepność na drodze pokrytej śniegiem i błotem pośniegowym, którą mają charakteryzować się testowane opony – to zaleta, której kierowcy oczekują i niejednokrotnie potrzebują. Świetną przyczepność opona zawdzięczać ma koncepcji Alpine Sense Grip.

Opracowana przez Nokian Tyres technologia Alpine Sense Grip sprawia, że opony dostosowują się do zmiennych warunków pogodowych zapewniając lepszą przyczepność i większa kontrolę nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach i to jeszcze zanim aktywowane zostaną elektroniczne systemy bezpieczeństwa, natomiast unikalny składnik gumy, Alpine Grip, gwarantuje dobre prowadzenie w szerokim zakresie zimowych temperatur, od łagodnych do bardzo surowych – przekonuje producent.

Opona jest oferowana w następujących kategoriach prędkości: Q (160 km/h), T (190 km/h), H (210 km/h), V (240 km/h) oraz W (270 km/h). Szeroki wybór artykułów z tej linii obejmuje 55 produktów o wymiarze od 14 do 20 cali.

W skrócie Nokian WR Snowproof to:

  • Doskonała przyczepność na śniegu, deszczu i błocie pośniegowym
  • Pewne i bardziej przewidywalne prowadzenie
  • Niski opór toczenia pozwalający na zmniejszenie zużycia paliwa i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Po przejechaniu ponad 2,5 tysiąca kilometrów postanowiłem podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami. Nie będę tutaj podawał danych pomiarowych, bo tymi zajmują się specjaliści, ale omówię ogólne wrażenia z jazdy. Jazda odbywała się zarówno na mokrej nawierzchni autostrad, w miejskiej dżungli, jak i przy silnych górskich śnieżycach.

Jak widać na załączonych zdjęciach i filmie zastosowana rzeźba bieżnika zapewniała mi doskonałą wzdłużną i poprzeczną przyczepność nawet na głębokim śniegu świetną kontrolę samochodu podczas wchodzenia w zakręty.

Test lusterko-kamerki Navitel MR450 GPS – remedium na zaostrzenie kar dla kierowców

Szczególnie zależało mi sprawdzić odporność na slushplaning (zjawisko wpadania w poślizg na nawierzchni pokrytej błotem pośniegowym), a to dlatego, że duża część użytkowania Jeppa odbywa się na autostradach. Jak pokazują badania, błoto pośniegowe to jedno z najniebezpieczniejszych, zjawisk występujących zimą, którego obawia się zdecydowana większość kierowców.

Topniejący śnieg i powstająca na powierzchni jezdni tzw. poduszka wodna, niekiedy w połączeniu z warstwą lodu stanowią poważne wyzwanie podczas szybkiej jazdy nawet dla doświadczonych kierowców.

Dzięki szczególnym warunkom autostradowym (codzienna jazda do pracy) możliwe było sprawdzenie, jak zachowują się opony Nokian WR Snowproof podczas szybkiej jazdy i nagłych przyspieszeń, oraz często zaskakujących zdarzeń.

Muszę przyznać, że opony Nokian WR Snowproof skutecznie odprowadzają wodę spod kół, zapewniając precyzyjne, a co najważniejsze pewne prowadzenie w czasie deszczu. Auto reaguje na ruch kierownicy w sposób szybki i przewidywalny, nawet przy dużych prędkościach. Pewny, dynamiczny kontakt z nawierzchnią pozwala czuć się bezpiecznie szczególnie przy ostrych zakrętach, czy zmianie pasa ruchu.

Test Nextbase 422GW – wideorejestrator z „Emergency SOS”

Oprócz bezpieczeństwa ważnym czynnikiem umożliwiającym nam czerpanie przyjemności z prowadzenia samochodu jest komfort jazdy. Zdaję sobie sprawę, że niski poziom hałasu toczenia wewnątrz pojazdu, jest odczuciem subiektywnym. Jednak mogę pochwalić producenta, że opony Nokian WR Snowproof bardzo dobrze absorbują hałas, a zarazem świetnie redukują drgania powstające na powierzchni jezdni i opony.

Podsumowując dwumiesięczne testy: opony Nokian WR Snowproof zapewniają bardzo dobrą stabilność i zachowują się przewidywalne podczas prowadzenia pojazdu zarówno na autostradach jak i ruchliwych ulicach miasta oraz górskich drogach. Z czystym sumieniem mogę je polecić każdemu kierowcy poszukującemu dobrych opon zimowych do swojego samochodu.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: