Poradnik: Mobilna fotografia – format zdjęcia

Poradnik: Mobilna fotografia – format zdjęcia

Mobilna fotografia zagościła u nas już na dobre. Każdy kto ma smartfon w kieszeni może uruchomić w nim aparat i klikać do woli. Tylko czy to klikanie przyniesie nam efekt o jakim marzymy? Czy zdjęcie, które powstanie będzie na tyle dobre, że zechcemy pokazać go znajomym czy wydrukować i umieścić w albumie?

Czy czasami patrząc na zdjęcie znalezione w sieci zastanawiacie się nad tym jak ono powstało? Myślicie, że nie macie talentu i umiejętności, żeby zrobić fajne zdjęcie? To tylko pozory. Wierzcie mi lub nie wszystko da się wyćwiczyć. 🙂 Ważne, żeby się nie poddawać i próbować. Ja również nadal się uczę mobilnej fotografii, ale mimo wszystko postaram się podzielić z Wami wiedzą, którą już zdobyłam. A więc telefony w rękę i focimy 🙂

Poradnik: Mobilna fotografia – format zdjęcia

Możliwe, że niektórzy z Was dostali ode mnie komentarz typu „nie rób zdjęć na full ekranie” i zastanawiali się może, „ale o co jej chodzi? ” 🙂 Krótko mówiąc robiąc zdjęcie na ekranie widzicie co fotografujecie od ramki do ramki 🙂 Pełniutkie ujęcie. I tak wygląda to fajnie, ale tylko, gdy chcemy zrobić takiemu ekranowi zdjęcie. Poza tym jest to najgorszy format zdjęcia jaki mogliście wybrać – raz, że przybliża on kadr, a dwa mocno tracicie na jakości. Co nie znaczy, że nie powinniśmy go używać, bo są takie ujęcia, które wręcz będą wymagały takiego formatu, bo będą wyglądały wtedy lepiej.  Ale zacznijmy od początku.

W aplikacji aparatu (w moim przypadku Xiaomi Redmi Note 10 Pro) znajdziecie najczęściej 4 formaty zdjęć jakie możecie wykonać. Są to:

  • 1:1 (kwadrat, który przyda się, gdy chcemy zrobić zdjęcie na Instagrama) ( W Redmi Note 10 Pro to: 3000 x3000 px, waga ok. 4,75 MB)
  • 3:4 (najpopularniejszy format, który będzie mieć najwyższą jakość, to z tego formatu drukujemy zdjęcia w punktach wydruku (np. Empik itp.), czy ten format może być wyjściowym dla wszystkich pozostałych, taki też format znajdziecie w lustrzankach czy aparatach cyfrowych) ( W Redmi Note 10 Pro to: 3000 x 4000 px, waga ok. 5,71 MB)
  • 9:16 oraz Full  – to już są formaty panoramiczne (pozornie, bo to jest tak naprawdę wycinek z 3:4) ( W Redmi Note 10 Pro to odpowiednio: 9:16 – 2252×4000 px – waga 4,93 MB, Full – 1800×4000 px – waga 4,42 MB)

I teraz na przykładzie zdjęcia rodzinki Mitków zobaczcie jak wyglądają te formaty, gdy robimy zdjęcie z jednego miejsca:

Zauważyliście, że dwa ostatnie są przybliżone? Aby Mitka zmieściły się całe w kadrze, to w przypadku dwóch ostatnich formatów musiałam odsunąć aparat w tył i wtedy uzyskam coś takiego:

Czy zdjęcie 4:3 ( i ewentualnie 1:1) w tym przypadku nie wygląda najlepiej? Zobaczcie ile miejsca mamy nad i pod Mitkami w 2 ostatnich. To nie wygląda wtedy dobrze. Co więcej, gdy uznamy, że jednak nasze zdjęcie z Full ekranu przytniemy (o kadrowaniu i przycinaniu będzie kolejna lekcja:)), to zamiast mieć zdjęcie 3000 x 4000 px nagle zrobi nam się 1800 x 2400 px, czyli utracimy jakość, która może mieć duże znaczenie, gdy zechcemy to zdjęcie później wydrukować czy wstawić w media społecznościowe, czy wrzucić do jakiegoś konkursu (warto mieć to na uwadze, po zrobieniu zdjęcia może już być za późno).

Oczywiście są momenty, w których wykonanie zdjęcia w dwóch ostatnich formatach jest wręcz wskazane – np. gdy mamy obiekt czy widok, który bardziej jest panoramiczny niż wpadający w kadr 3:4. Możemy wtedy skorzystać z tych 2 formatów lub wykonać zdjęcie w 3:4 odpowiednio oddalając się od obiektu i potem przyciąć już w edycji (np. w galerii telefonu). Ale o tym już będzie kolejna lekcja…

Jeżeli macie jakieś pytania lub kwestie, z której mogłyby powstać kolejne lekcje, to wrzucajcie je też w komentarzu 🙂 Z wybranych powstaną krótkie wpisy jak ten o ile się podoba :)? Chcecie więcej?

Koniecznie też pochwalcie się swoimi zdjęciami na Instagramie z hashtagiem #fototechnosenior

Diana Kisiała

Zarażam pasją do szycia i nowych technologii.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: