Test Huawei Watch GT Runner – biegamy razem

Bardzo ciekawą opcją, którą poznaliśmy już np. w Watch GT 2 jest asystent zdrowia. W aplikacji możemy przeczytać, że Program Zdrowe życie został opracowany we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Medycyny Prewencyjnej. Ma pomagać on kształcić fizyczne i psychiczne nawyki dla zdrowszego życia. Wszystko po to, aby z każdym dniem poprawić naszą kondycję i samopoczucie.

Huawei Watch Gt Runner
Huawei Watch Gt Runner

Aby jednak było to możliwe, to najpierw musimy wejść do aplikacji Huawei Zdrowie i skonfigurować swoje cele np. ilość dziennych kroków, przypomnienia o aktywności, podsumowania każdego dnia, cele dotyczące regularnego snu (ilość godzin), aktywność w minutach np. 150 min / tydzień wraz z przypomnieniem o np. spacerach itp. Są też takie proste rzeczy jak przypomnienie każdego dnia o oddychaniu czy uśmiechu. Możemy również ustawić plan dnia (godzinę zasypiania i pobudki) czy rejestrowanie dźwięków podczas snu (chrapanie, mówienie przez sen) i rejestrowanie samopoczucia po pobudce.

Brzmi ciekawie? Przyznam, że nie tylko brzmi. Codzienna informacjo o tym jak wyglądał mój dzień, ile wypiłam wody, przypomnienie o spacerze itp. pozwala na coraz bardziej świadome spojrzenie na swój organizm i jego potrzeby. Na początku ciężko się przyzwyczaić do tego, że zegarek ciągle coś od nas chce, ale jak już wyrobimy sobie pewne nawyki będzie znacznie łatwiej. Oczywiście wszystko możemy też podejrzeć w aplikacji i prześledzić całą historię naszych codziennych poczynań. W dzisiejszym świecie, kiedy to odrobinę mniej się ruszamy ze względu na pracę zdalną czy obawy przed pandemią takie przypominajki, to bardzo dobra rzecz.

Huawei Watch Gt Runner
Huawei Watch Gt Runner

Co z tym idzie w nowym Huawei Watch GT Runner znajdziemy, podobnie jak w Watch GT 2, ulepszoną funkcję monitorującą zdrowie Huawei TruSeen 5.0+, która pozwala na monitorowanie tętna przez całą dobę. Zmodernizowany moduł pomiaru tętna zawiera osiem fotodetektorów (PD), co w połączeniu z zakrzywionym spodem oraz ulepszonym algorytmem AI, zmniejsza zakłócenie przepływu światła zewnętrznego.

Huawei Watch Gt Runner
Huawei Watch Gt Runner

Jak już jesteśmy przy asystencie Zdrowia i Snu, to nie można również zapomnieć o drugim asystencie jakim jest osobisty trener AI. Pozwala on na ustawienie spersonalizowanych planów treningowych. Plany takie możemy ustawić w aplikacji Huawei Zdrowie w zakładce Ćwicz. Tam klikamy na  4 kropki w prawym, górnym rogu i wybieramy „Ustawienia ćwiczeń”. Następnie pod pozycją „przypomnienie o treningu” ustawiamy godziny treningu i dni, w których ma pojawić się powiadomienie. Na zegarku odpowiednio w dniu i godzinie wybranej w aplikacji pojawi się przypomnienie o treningu. Oprócz tego konfigurujemy również  cel ćwiczeń (bieg na dworze) podając ilość minut. Możemy również ustawić czy ma się pojawić przypomnienie dźwiękowe po przebytym dystansie np. co 1 km.

Najważniejsza część asystenta jednak znajduje się w zegarku  w zakładce z Ćwiczeniami pod pozycją „Kursy i plany”. Z niej możemy przejść do treningów biegowych i tam wybrać jeden z 13 opcji.  Np. podstawowy marsz / bieg,  zaawansowany marsz / bieg Bieg na tempo czy Bieg HIT. Każdy trening jest określony poziomem trudności i rozpisany na etapy. Zatem Asystent poprowadzi nas przez cały trening, który będzie miał ułożony plan, a nie tylko to co nam się wydaje.

Co więcej Huawei Watch GT Runner wyposażony jest w dwuzakresowy pięciosystemowy GNSS, który zdaniem producenta zapewnia wysoką precyzję w zakresie geolokalizacji, monitoruje trajektorię biegu i obsługuje dokładne pozycjonowanie w trybie offline. SmartWatch wyposażony jest w funkcję, która klasyfikuje biegaczy na podstawie ich sprawności fizycznej i danych treningowych w celu odróżnienia ich stopnia zaawansowania – od podstawowego, przez zaawansowany aż po profesjonalny.

Dostarczy on początkującym biegaczom dane i sugestie dotyczące intensywności treningu oraz wskazówki odnośnie regeneracji – spersonalizowane podpowiedzi opierać się będą na wskaźniku zdolności biegowych (RAI) obliczonym w oparciu o tętno i tempo, a także obciążenie treningowe. Zaawansowani biegacze otrzymają dane pozwalające ocenić wyniki treningów oraz skalę zmęczenia, a także porady dla profesjonalistów. Tej funkcji jednak nie byłam wstanie dokładnie sprawdzić z racji, że nie należę do osób biegających i pozostawię to do oceny bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Podobnie jak w Huawei Watch 3 pro czy Watch GT 2 również tutaj znajdziemy informacje o ciśnieniu w powietrzu czy wysokości, na której się znajdujemy. Nie znajdziemy w nim jednak pomiar temperatury skóry. W sumie żadna strata, bo na dzień dzisiejszy nadal nie do końca widzę jej zastosowanie.

Ale to nie wszystko, w Huawei Watch GT Runner znajdziemy zmodernizowany moduł pomiaru tętna – zawiera on osiem fotodetektorów (PD), co w połączeniu z zakrzywionym spodem oraz ulepszonym algorytmem AI, zmniejsza zakłócenie przepływu światła zewnętrznego. Podobnie też jak inne smartwatche marki, umożliwia także analizę snu, pomiar poziomu natlenienia krwi (SpO2), monitoring cyklu menstruacyjnego czy stresu.

W urządzeniu znajdziemy również obsługę ponad 100 trybów treningu – w tym 18 profesjonalnych dyscyplin halowych i na świeżym powietrzu oraz 85 trybów niestandardowych. Smartwatch automatycznie wykrywa 6 najpopularniejszych rodzajów ćwiczeń: chodzenie w pomieszczeniu, chodzenie na świeżym powietrzu, bieganie w pomieszczeniu, bieganie na świeżym powietrzu, orbitrek, wioślarz. Cały trening i szczegółowe statystyki możemy później przejrzeć w aplikacje Huawei Zdrowie. Podstawowe informacje o treningu możemy również przejrzeć na zegarku.

Ponadto są również:

  • Powiadomienia (niestety nadal nie można wykonać z nimi żadnej interakcji)
  • Budzik, przypomnienia według harmonogramu
  • Latarka
  • Znajdź telefon
  • Wyciszenie głośnika (dźwięku przy połączeniu)
  • Kompas
  • Pogoda

Wszystko możemy oczywiście śledzić  i konfigurować w aplikacji Huawei Zdrowie.

Przypomnę również, że w aplikacji Zdrowie mamy możliwość wyeksportowania trasy z naszego treningu. Ale to nie wszystko. Na filmiku może również pojawić się do 9 zdjęć, które zrobiliśmy w trakcie z telefonu, w którym zainstalowana jest aplikacja Zdrowie. Na pewno działa z telefonami Huawei. Możemy też te zdjęcia dołożyć ręcznie, a efektem pochwalić się znajomym na mediach społecznościowych. Dla mnie bomba 😊.

Jest też zakładka „Odkryj”, w której znajdziemy informacje o promocjach, porady zdrowotne, porady dotyczące biegania czy różne wyzwania sportowe. A na zakładce „Ja” możemy zbierać medale za różne aktywności, utworzyć plan, którego jest celem np. ukończenie maratonu czy zaimportować trasę. Standardowo też na zakładce Urządzenia ustawiamy nasz Watch – zmieniamy tarcze, przerzucamy muzykę na zegarek, instalujemy aplikacje z AppGallery czy po prostu konfigurujemy go do własnych potrzeb.

I na koniec nie zapomnijmy również o wodoodporności. Szczególnie w okresie wakacji, gdy wybierzemy się nad wodę czy basen. Dla Watch GT Runner to żaden problem.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading