Wirtualna rzeczywistość w biznesie

Wirtualna rzeczywistość w biznesie

Wirtualna rzeczywistość funkcjonuje w biznesie już od wielu lat i choć dziś wymienia się ją częściej
w kontekście gier i rozrywki, to de facto bardziej obecna jest na rynku profesjonalnym pod różną postacią i praktycznie w każdej branży. W Polsce mamy ponad 400 firm, które pośrednio lub bezpośrednio pracują z wirtualną rzeczywistością. Czasem są to przedsiębiorstwa produkujące urządzenia współpracujące z VR, takie jak np. symulatory, a czasem firmy oferujące oprogramowanie, usługi lub kompleksowe rozwiązania wykorzystujące hardware i software.

Wirtualna rzeczywistość

W pierwszej odsłonie warsztatów VR dla mediów, które zorganizowała firma HTC VIVE, producent zestawów VR klasy premium dla biznesu i rozrywki, dziennikarze zostali zaproszeni do wirtualnej przestrzeni VIVE Sync,
w której przedstawiciele polskich firm, opowiedzieli o tym, w jaki sposób wykorzystują VR w swojej, codziennej pracy. Dzięki zestawom VR HTC
VIVE Focus 3, które zostały rozesłane do wszystkich uczestników warsztatów, spotkanie odbyło się w aplikacji do konferencji i spotkań VIVE Sync. Swoimi doświadczeniami podzielili się trzej prelegenci, przedstawiciele firm: Giant Lazer, Motion Systems, Sim Factor.

 Vive Pro 2 – krótka przygoda z goglami HTC

GIANT LAZER to firma, która dostarcza innowacyjne aplikacje VR i AR: interaktywne programy szkoleniowe, zaawansowane symulatory, wizualizacje procesów i danych oraz aplikacje rzeczywistości wspomaganej dla systemów smart glass. Obecnie firma jest wiodącym dostarczycielem oprogramowania VR dla uczelni wyższych w Polsce. Brała udział w realizacji największych laboratoriów VR i AR dla uczelni krajowych. Wśród licznych realizacji może pochwalić się współpracą z takimi firmami, jak Red Bull, Deutsche Telecom czy Imperial College w Londynie.

Firma Giant Lazer przedstawiła swoje trzy projekty, wśród których znalazły się aplikacja szkoleniowa w VR służąca do szkoleń stomatologów, wirtualna przychodnia weterynaryjna do szkoleń lekarzy weterynarii oraz aplikacja z obszaru cyber bezpieczeństwa.

MOTION SYSTEMS to polska firma z siedzibą w Nadolicach Wielkich zajmująca się projektowaniem i produkcją specjalistycznych platform ruchu, które stanowią bazę do budowy różnego typu symulatorów lub wykorzystywane są do testowania innych urządzeń np. w przemyśle i R&D.  Motion Systems to globalny dostawca systemów ruchu wraz z dedykowanym oprogramowaniem dla takich branż jak przemysł, lotnictwo, automotive, motorsport czy profesjonalna rozrywka. Platformy Motion Systems wykorzystywane są na całym świecie w procesach wirtualnego szkolenia, zarówno z wykorzystaniem gogli VR jak i AR/MX.

Firma Motion System zaprezentowała szereg systemów ruchu, które wykorzystywane są do budowy różnego rodzaju symulatorów. Urządzenia te w połączeniu z zestawami do VR, powodują, że cała symulacja staje się jeszcze bardziej autentyczna i wciągająca.

SIM FACTOR jest polską spółką technologiczną oferującą innowacyjne rozwiązania z obszaru symulacji szkoleniowej wykorzystującej wirtualną rzeczywistość. Specjalizują się w produkcji, wdrażaniu i utrzymaniu najwyższej klasy symulatorów
i trenażerów do szkoleń pracowników w Polsce oraz za granicą. Polska technologia, specjaliści i dostawcy podzespołów umożliwiają kompleksową realizację obejmującą zarówno budowę maszyn jak i ich specjalistyczne oprogramowanie.

Obecnie skupiają się na sektorze kolejowym, gdzie dostarczyli symulatory do Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów przy Urzędzie Transportu Kolejowego, lotniczym oraz wojskowym, a w niedalekiej przyszłości planują rozszerzenie oferty na pozostałe sektory charakteryzujące się dużą odpowiedzialnością pracowników, wykorzystaniem drogich maszyn i urządzeń oraz obsługą infrastruktur krytycznych.

 Firma Sim Factor zaprezentowała swoje liczne realizacje z obszaru rozwiązań szkoleniowych dla wojska, kolejnictwa
w postaci pełnozakresowego symulatora szkoleniowego lokomotywy Siemens Vectron i rozrywki, gdzie jako pierwsi na świecie użyli technologii VR w połączeniu z mechatronicznymi kapsułami obrotowymi do stworzenia symulatora lotów w kosmos dla Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]