Jak chronić drogi oddechowe w miejscu pracy?

Osoby pracujące w miejscach, gdzie występuje duże zapylenie, muszą stosować odpowiednie środki zabezpieczające ich drogi oddechowe. Jest to bardzo istotne, gdyż przebywanie w takim środowisku stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia. Pracownicy powinni być wyposażeni w akcesoria, które skutecznie zmniejszają ich ekspozycję na szkodliwe substancje.

drogi oddechowe

Jakie środki ochrony dróg oddechowych należy stosować?

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie dróg oddechowych są środki ochrony indywidualnej. Musi zostać w nie wyposażony każdy pracownik, który na co dzień jest narażony na wdychanie szkodliwych substancji. Można wskazać kilka rodzajów środków ochrony indywidualnej, które różnią się od siebie zastosowaniem:

 • półmaski wielokrotnego użytku,
 • półmaski filtrujące,
 • aparaty oddechowe,
 • aparaty ucieczkowe,
 • maski wielokrotnego użytku,
 • filtry i pochłaniacze,
 • systemy z nawiewem powietrza.

Każdy z nich stosuje się w przypadku występowania konkretnego rodzaju zagrożenia. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej, aby świadomie dobierać je do swoich potrzeb.

Maski i półmaski filtrujące — kiedy należy je stosować?

Półmaska ochronna to podstawowy środek ochrony osobistej. Skutecznie zabezpiecza drogi oddechowe przed wdychaniem szkodliwych substancji. Takie akcesoria są wyposażone w jeden lub kilka filtrów, dzięki czemu skutecznie wyłapują cząsteczki zanieczyszczeń, aby nie docierały one do organizmu. Tego rodzaju półmaski filtrujące sprawdzają się w wielu miejscach, takich jak np. gabinety kosmetyczne.

W przypadku zawodów, które są związane z pracą w bardziej niekorzystnym środowisku, doskonale sprawdzi się półmaska ochronna z pochłaniaczem. Jest ona w stanie jeszcze lepiej poradzić sobie nawet z drobnymi cząsteczkami zanieczyszczeń.

Półmaski można podzielić na jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Pierwsze z nich stosuje się wszędzie tam, gdzie korzystanie z nich jest konieczne tylko przez określony czas. Są one lekkie, a ich zakładanie i zdejmowanie bardzo szybkie. Dla zawodów takich jak górnik lub budowlaniec przeznaczone są półmaski 3M wyposażone w filtr przeciwpyłowy.

W najbardziej wymagających miejscach pracy, w których pracownicy potrzebują nieustannego zabezpieczenia dróg oddechowych, stosuje się maski ochronne pełnotwarzowe wielokrotnego użytku. Dzięki temu, że są wyposażone w wymienne filtry, zapewniają one najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami.

Maska 3M pełnotwarzowa to rozwiązanie, które stosuje się w branży chemicznej, spożywczej oraz w laboratoriach. Zakładanie takiego elementu wymaga nieco więcej czasu, a także zdobycia niezbędnych umiejętności. Chroni on jednak nie tylko same drogi oddechowe, ale także całą twarz wraz z oczami.

Aparaty oddechowe i ucieczkowe — co trzeba o nich wiedzieć?

Aparaty oddechowe zaliczane są do sprzętu izolującego. Zapewniają one dopływ świeżego powietrza z niezależnego źródła, dzięki czemu zapobiegają przed wdychaniem szczególnie niebezpiecznych substancji. Aparaty oddechowe butlowe stosuje się wszędzie tam, gdzie w stężenie tlenu w powietrzu wynosi mniej niż 17%. Ich użycie jest konieczne również w miejscach, w których zanieczyszczenie jest tak duże, że zwykła filtracja nie jest w stanie sobie z nim poradzić.

Szczególnym rodzajem środków ochrony dróg oddechowych są aparaty ucieczkowe. Nie używa się ich na co dzień. Mogą być one stosowane wyłącznie w celu jak najszybszego opuszczenia miejsca, w którym doszło do skażenia. Zarówno aparaty ucieczkowe, jak i oddechowe oraz pozostałe środki zabezpieczające przed wdychaniem szkodliwych substancji znajdziesz w sklepie internetowym ICD.

Jak właściwie dobrać sprzęt ochrony dróg oddechowych?

Właściwe dobranie środków ochrony osobistej do zabezpieczania dróg oddechowych jest kluczowe, aby zapewnić pracownikom należyte warunki pracy. Jeśli będą one niedopasowane do warunków, w jakich są używane na co dzień, spowoduje to obniżenie komfortu pracy, a przede wszystkim stworzy poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Wybierając sprzęt, który skutecznie zabezpieczy drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • czas ekspozycji na niebezpieczne substancje,
 • rodzaj zagrożeń występujących w miejscu pracy i ich wpływ na organizm,
 • wilgotność i temperaturę powietrza,
 • czynniki klimatyczne wpływające na żywotność i sprawność sprzętu ochronnego,
 • kondycję i stan zdrowia pracowników.

Należy także uwzględnić to, aby pracownicy stosujący środki ochrony osobistej mogli swobodnie wykonywać ruchy i nie mieli ograniczonego pola widzenia. Niewłaściwy dobór takich elementów może bowiem stwarzać jeszcze większe zagrożenie niż samo zanieczyszczenie. Trzeba także zapewnić możliwość bezproblemowej komunikacji między pracownikami, co jest bardzo ważne w wielu miejscach pracy.

Wybierając maski, półmaski, aparaty czy filtry, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy produkty mają niezbędne certyfikaty i atesty potwierdzające ich skuteczność. Aby mieć pewność, że będą one spełniały swoją funkcję i zapewnią należytą ochronę, należy wybierać wyłącznie sprawdzone i zaufane sklepy oferujące artykuły BHP.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl