Polacy wydają na ogrzewanie najwięcej w Europie

Raport o oszczędzaniu energii cieplnej

Polacy wydają na ogrzewanie najwięcej w Europie – 18% oszczędności energii w mieszkaniach SKANSKA z systemem smart home

Jak podaje Eurostat, Polacy wydają na ogrzewanie średnio 10% swoich budżetów domowych. To jeden z najwyższych wyników w Europie. Sprawdzonym sposobem na obniżenie rachunków jest korzystanie z automatyki domowej. Zainstalowanie najnowszych systemów zarządzania smart home w nowo oddanych inwestycjach przynosi znaczne oszczędności – wynika z analizy porównawczej SKANSKA Residential Development Poland.

 Recenzja Hama WiFi – na wysokie rachunki za ogrzewanie

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Raport o oszczędzaniu energii cieplnej przygotowany w oparciu o dane z liczników inwestycji Jaśminowy Mokotów II oraz Jaśminowy Mokotów III porównuje dwie podobne pod względem metrażu i liczby mieszkań inwestycje zlokalizowane w niedalekiej odległości od siebie. Budynki, oddane do użytku kolejno w 2020 i 2022 roku, oferują mieszkania wyposażone w systemy smart home o różnym stopniu zaawansowania.

Jaśminowy Mokotów III został wyposażony w system automatyki mieszkaniowej Appartme stworzony przez krakowską firmę S-Labs na potrzeby Skanska. W Jaśminowym Mokotowie II zainstalowano z kolei system smart home starszej generacji. Deweloper postanowił sprawdzić, jakie są realne oszczędności i odczyty zużycia energii systemu Appartme.

Jaśminowy Mokotów II Jaśminowy Mokotów III
96 mieszkań 94 mieszkania
6 375,35 m2 6 036,89 m2
Oddany w 2020 r. Oddany w 2022 r.

Podobny układ budynków, a także podobny metraż lokali mieszkalnych umożliwiły przeprowadzenie porównania kosztów eksploatacji budynków ze względu na ilość energii cieplnej zużywanej globalnie – przez wszystkich mieszkańców oraz części wspólne, a następnie zestawienie tych wyników.

Recenzja Brock Electronics – żelazko BSI 5502 BL

Jak się okazało, inwestycja z 2022, która korzysta z rozwiązań Appartme, pozwala właścicielom mieszkania zaoszczędzić średnio nawet do 32% energii więcej dla  okresu rozliczeniowego sierpień-wrzesień, a także 23% w kolejnym (wrzesień-październik) i 13% w styczniu i lutym. Z kolei średnia wartość zużycia energii potrzebnej wyłącznie do ogrzewania, w przeliczeniu na jedno mieszkanie, była niższa o ok. 18% niż w systemie konkurencyjnym zainstalowanym dwa lata wcześniej.

Ekologia i energooszczędność na wyciągnięcie ręki

Rozwiązania smart home cieszą się wśród osób poszukujących mieszkania coraz większą popularnością. Klienci chętnie wybierają inwestycje, które sąekonomiczne i ekologiczne, czyli wywierają mniejszy wpływ na środowisko. Narzędzie Appartme ułatwia korzystanie z energii w sposób racjonalny izrównoważony, co przekłada się na niższe rachunki, jak również na wymierne zmniejszanie śladu węglowego, za który odpowiadamy. W jaki sposób? Poprzez faktyczną redukcję zużycia energii.

Recenzja D-Link R32 – ultraszybki router Wi-Fi 6 do domu

Aplikacja sterująca umożliwia zarządzanie zapotrzebowaniem na ciepło, efektywne zarządzanie oświetleniem czy obsługą sprzętów RTV i AGD.  Mieszkańcy osiedli wybudowanych przez Skanska mogą łatwo tworzyć harmonogramy ogrzewania, by przez całą dobę kontrolować temperaturę. Duże oszczędności generuje możliwość szybkiego odłączenia od zasilania urządzeń w trybie czuwania, które bywają tzw. wampirami energetycznymi w naszym mieszkaniu” – mówi Artur Łeszczyński, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Skanska Residential Poland.

Zintegrowane z aplikacją mobilną przyciski zainstalowane w mieszkaniu wyposażonym w system Appartme działają podobnie jak wyjęcie karty z portu w pokoju hotelowym: gasną światła, wyłączają się sprzęty podpięte do gniazdka. Istnieje również możliwość zamknięcia zaworów wody oraz ustawienie temperatury powietrza w trybie comfort lub eco. Sterowanie ustawieniami systemu możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej. To bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny i zautomatyzowany system, który daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, generuje wysokie oszczędności i pozwala na bardziej świadome korzystanie z zasobów energetycznych.

„Appartme daje pełną, również zdalną, kontrolę nad mieszkaniem w czterech obszarach: oświetlenie, elektryczność, ogrzewanie i woda. Oszczędności wprzebadanych inwestycjach były szczególnie wysokie w miesiącach wokresie zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na wyższe rachunki. Najwyższe oszczędności odnotowano w styczniu, lutym i marcu.

Trzeba pamiętać o tym, że badanie było realizowane w okresie, kiedy obowiązywał jeszcze niższy VAT. Dzisiaj, kiedy wróciliśmy do pierwotnych stawek, te oszczędności są jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Poza niższymi rachunkami, klienci widzą również inne korzyści rozwiązania Appartme, jak choćby funkcję zabezpieczenia mieszkania przed zalaniem” – mówi Michał Tomczak, Head of Sales &Marketing Appartme.

Recenzja Sharp DR-430 Tokyo – kompaktowe, nowoczesne i niedrogie

Jako deweloper aktywnie poszukujemy innowacyjnych i niestandardowych rozwiązań do naszych obiektów mieszkaniowych, by dać klientom możliwość samodzielnego i komfortowego zarządzania zużyciem energii, w jak największym zakresie i w pełni świadomie. Nasze kolejne projekty będą systematycznie zwiększały swoją efektywność energetyczną.” – dodaje Artur Łeszczyński, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Skanska Residential Poland.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl