Bezpieczeństwo w sieci. W jaki sposób można chronić swoją prywatność podczas aktywności w Internecie?

W dzisiejszym, dynamicznym świecie XXI wieku Internet stał się integralną częścią naszego życia. Korzystamy z niego zarówno  w sprawach prywatnych, jak i zawodowych. W związku z tym bezpieczeństwo w sieci to niezwykle ważna kwestia. W miarę jak wzrasta nasza aktywność w przestrzeni wirtualnej, stajemy się niestety bardziej podatni na różnego rodzaju cyberzagrożenia. Chcesz chronić swoją prywatność oraz w miarę możliwości unikać nieprzyjemnych konsekwencji z tym związanych? Jeśli tak, to przeczytaj nasz tekst – poznasz niezbędne informacje na ten temat.

Zaktualizowane oprogramowanie to podstawa z punktu widzenia bezpieczeństwa w sieci.

Zaktualizowane oprogramowania jest podstawą, jeśli chodzi o korzystanie z Internetu w bezpieczny sposób. Standardem jest sytuacja, w której producenci oprogramowania na komputery (Windows, Mac) czy urządzenia przenośne (Android, iOS) udostępniają darmowe aktualizacje zawierające poprawki – są one ważne nie tylko z punktu widzenia komfortu użytkowania aplikacji, ale także kwestii ściśle związanych z bezpieczeństwem.

Jaki płynie stąd morał dla użytkowników? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: zalecamy Ci, byś regularnie sprawdzał dostępność aktualizacji, a jeśli się one pojawią – regularnie je instalował. Dzięki temu zapewnisz sobie ochronę przed nowymi zagrożeniami. Niestety, nieaktualne oprogramowanie może zawierać luki w bezpieczeństwa. Nie łudź się, że nie zostaną one wykorzystane przez hakerów.

Program antywirusowy

Kolejnym ważnym narzędziem z punktu widzenia bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej jest profesjonalny program antywirusowy. Tego typu oprogramowanie ma za zadanie chronić urządzenia przed różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem – do tej kategorii należą na przykład:

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi
  • malware,
  • trojany,
  • spyware.

Jeśli chodzi o oprogramowanie antywirusowe, to warto wiedzieć, że tego typu rozwiązania zapewniają STAŁĄ ochroną. Przykładowo, są one wyposażone w takie funkcjonalności jak skanowanie systemu w tle, podczas codziennej pracy urządzenia. Dzięki temu możliwe jest skuteczne blokowanie podejrzanych plików oraz stron internetowych także wtedy, gdy np. czatujesz ze znajomym na Facebooku czy przeglądasz pocztę służbową.

Jeżeli stoisz przed wyborem programu antywirusowego, postaw przede wszystkim na renomowane marki. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: nie tylko oferują one skuteczną ochronę, ale także – o czym również powinniśmy pamiętać – regularne aktualizacje.

VPN

Kolejnym ważnym z punktu widzenia zarówno dużych firm, jak i pojedynczych użytkowników korzystających z sieci jest VPN. Jest to takie narzędzie, które pozwala na szyfrowanie połączenia internetowego. Nasz adres IP jest niejako maskowany, co pozwala na zapewnienie anonimowości podczas aktywności w przestrzeni wirtualnej. Takie porównanie może Ci się wydawać dość trywialne, ale nie będzie przesadą stwierdzenie, że najlepszy VPN to swego rodzaju tunel, przez który transferowane są dane. W efekcie, ich przechwycenie przez osoby trzecie staje się znacznie trudniejsze.

Rozsądek przede wszystkim

Cyfrowe narzędzia ochronne są ważne, ale powinniśmy pamiętać, że absolutnym must have, jeśli chodzi o bezpieczne korzystanie z internetu, jest rozsądek. Rozumie się przez to m.in. zachowanie ostrożności podczas codziennego korzystania z Internetu. Taki stan rzeczy oznacza, że nie powinniśmy udostępniać osobom trzecim naszych prywatnych informacji, w tym w szczególności danych do logowania (hasła, numery ID itp.), Co ciekawe, niezalecane jest również korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi. Rzecz jasna, należy również uważać na wszelkie podejrzane wiadomości e-mailowe – niestety, mogą one zawierać złośliwe pliki lub linki.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl