Microsoft Build 2023 – najważniejsze ogłoszenia

Satya Nadella rozpoczął wczoraj doroczną konferencję dla deweloperów – Microsoft Build 2023. W swoim wirtualnym przemówieniu, dyrektor generalny Microsoft skupił się na sztucznej inteligencji i jej znaczeniu dla twórców oprogramowania.

Microsoft Build 2023

Przegląd najważniejszych wiadomości ogłaszanych podczas konferencji można znaleźć na blogu Microsoft.

Test Microsoft Surface Laptop GO 2 – coś, co przekroczyło oczekiwania

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Więcej informacji dodawanych na bieżąco znajdą Państwo stronie prasowej Build 2023 w zakładce aktualności.

Najważniejsze ogłoszenia, na które warto zwrócić uwagę:

  • Microsoft przyjmuje otwarty standard wtyczek, ten sam co OpenAI dla ChatGPT, umożliwiając zgodność i możliwość współpracy pomiędzy ChatGPT i Copilot. Proces tworzenia wtyczek będzie dzięki temu spójny dla programistów różnych platform, zarówno konsumenckich jak i biznesowych, w tym ChatGPT, Bing, Dynamics 365 Copilot i Microsoft 365 Copilot.
  • Bing AI otrzymuje główne funkcje czatu i będzie domyślnym środowiskiem wyszukiwania dla ChatGPT. Do narzędzia zostanie też dodanych wiele praktycznych usług firm trzecich – za pośrednictwem Bing będzie można skorzystać z OpenTable i Wolfram Alpha, jak również z Instacart, Kayak, Klarna, Redfin czy Zillow.
  • Microsoft Copilot również otrzyma obsługę nowych pluginów. Programiści będą mogli tworzyć rozwiązania z myślą o zapewnieniu użytkownikom jeszcze lepszych doświadczeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w różnych aplikacjach i usługach Microsoft. Obecnie, w okrojonej wersji poglądowej, deweloperzy mogą korzystać z wtyczek do przenoszenia danych i kodów do środowiska Microsoft 365 Copilot, aby uruchamiać je i zapewnić ich współpracę z innymi aplikacjami oraz oprogramowaniem systemowym. Docelowo Microsoft 365 Copilot będzie natywnie zintegrowany z Microsoft Edge.
  • Microsoft prezentuje Azure AI Studio, aby ułatwić integrację zewnętrznych źródeł danych z usługą Azure OpenAI. Nowe narzędzia umożliwiają klientom wdrażanie innowacyjnych modeli sztucznej inteligencji przy użyciu własnych danych, przyspieszając czas uzyskania oczekiwanych wyników od aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję.
  • Microsoft udostępnia również Azure AI Content Safety, nową usługę, która pomaga firmom tworzyć bezpieczniejsze środowiska i społeczności online. Rozwiązanie ma wykrywać treści nawołujące do nienawiści, przemocy i samookaleczeń, jak również te o charakterze seksualnym w różnych językach, zarówno w tekście, jak i w obrazach.
  • Microsoft Fabric to nowa zintegrowana platforma do działań analitycznych, w tym inżynierii , integracji i przechowywania danych, monitorowania aplikacji oraz analityki w czasie rzeczywistym i raportowania business intelligence. Wszystko to będzie połączone w ramach jednego repozytorium zwanego OneLake.
  • Microsoft ogłosił ogólną dostępność Microsoft Dev Box od czerwca 2023 r., wraz z kolejnymi możliwościami usługi, które obejmą nowy pakiet startowy dla deweloperów na portalu Azure Marketplace oraz wyspecjalizowany portal do zarządzania Dev Box-em i środowiskiem Azure Deployments Environments. Microsoft Dev Box to usługa platformy Azure, która zapewnia deweloperom dostęp do gotowych do kodowania pól deweloperskich specyficznych dla projektu, które są wstępnie skonfigurowane i zarządzane centralnie.
 • Windows zyskał własnego Copilota i nowe możliwości dla deweloperów
  • Windows Copilot będzie dostępny w wersji poglądowej już w ciągu najbliższych miesięcy. Windows Copilot stworzony na bazie czatu Bing zapewni spersonalizowane odpowiedzi i pomoże użytkownikom w pracy z Windows 11, przy takich zadaniach jak zmiana ustawień, odtwarzanie konkretnych playlist czy otwieranie odpowiednich aplikacji.
  • Microsoft przedstawił również nowe sposoby podniesienia produktywności i wydajności pracy deweloperów, dzięki wprowadzeniu Dev Home w systemie Windows. Usługa obejmuje szybką konfigurację, połączenie z kontem deweloperskim i możliwość zarządzania przepływem pracy w jednej centralnej lokalizacji.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl