Marynaty, czyli jak wydobyć smak potrawy

Z założenia marynaty służą do zmiękczania włókien mięs. Dlatego, zanim zaprosisz gości na grilla, zapoznaj się z zasadami jej przygotowywania. Inspirujące przepisy

Dlaczego karkówka jest krucha i aromatyczna, a porcja kurczaka z grilla rozpływa się w ustach? Sekretem jest nie tylko jakość mięsa, czas i temperatura pieczenia, ale także marynata. Dlatego, zanim zaprosisz gości na grilla, zapoznaj się z zasadami jej przygotowywania. Jeśli skorzystasz z systemu pojemników do próżniowego pakowania FoodSaver, potrawa zamarynuje się szybciej i będzie niezwykle aromatyczna.

Z założenia marynaty służą do zmiękczania włókien mięs. Są więc bardzo często używane, aby wolno gotowane kawałki wołowiny czy jagnięciny były jeszcze bardziej miękkie. Podczas grillowania marynata chroni włókna mięsa wystawione na intensywne ciepło i zatrzymuje sok w środku. Odpowiada też za smak potrawy. Aromaty zawarte w użytych składnikach przenikają do mięsa i nadają mu konkretny smak. Dobrze dobrana mieszanka przypraw nie tylko wydobędzie i podkreśli to co najlepsze w samym mięsie, a równocześnie pozwoli zneutralizować niezbyt przyjemny, intensywny aromat np. dziczyzny czy baraniny. Oprócz mięsa marynaty mogą poprawić smak i aromat warzyw, takich jak np. papryka, buraczki, ogórki, kalafior, zielone pomidory, chrzan.

Test Kohersen CY021 – wielofunkcyjny robot kuchenny z funkcją gotowania

Metodą klasyczną

Czas marynowania tradycyjnym sposobem może wynosić od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Mięsa czerwone (wołowina, jagnięcina) wymagają dłuższego czasu marynowania, natomiast do mięs białych (cielęcina, wieprzowina) stosuje się marynaty krótkie. Jeśli chcemy przede wszystkim zmiękczyć mięso, trzeba poświęcić więcej czasu, zwłaszcza jeśli kawałki są duże.

Marynowanie w pojemniku

Jeśli chcemy skrócić ten czas możemy skorzystać z pojemników FoodSaver.  Wkładamy do nich kawałek mięsa, ryby lub plasterki cukinii obtoczone marynatą, przekręcamy pokrętło i umieszczamy w otworze wężyk. Następnie wciskamy włącznik marynowania. Po 12 minutach otwieramy pojemnik i wyjmujemy wężyk. W ten sposób potrawa zyskuje wyjątkowy smak i aromat. Dzięki zgrzewarce próżniowej powietrze z wnętrza pojemnika zostaje odessane, a w międzyczasie przyprawy przenikają w strukturę mięsa czy ryby.

W odróżnieniu od tradycyjnego wielogodzinnego marynowania smak marynaty zostaje dodatkowo wzbogacony, ponieważ aromaty się nie utleniają. Pojemniki FoodSaver do pakowania próżniowego zostały zaprojektowane z wysokiej jakości materiału Tritan™, który odznacza się wyjątkową trwałością i nie zawiera BPA. I co ważne pojemniki te są odporne na pęknięcia, nie przebarwiają się i można je myć w zmywarce.

Recenzja Kohersen Black Cube – garnki i patelnie

Inspirujące przepisy

Każdy kucharz ma swoje sposoby na marynowanie. Z reguły polegają one na zmieszaniu oliwy, octu, wina i przypraw. Do sporządzania marynat można stosować także miód, musztardę, jogurt, sos sojowy.  Z zasady czerwone mięso lubi mocne smaki, a białe mięsa (cielęcina, wieprzowina), bardziej dyskretne i lżejsze aromaty, a także słodkie i pikantne mieszanki. Jak obliczyć ilość marynaty? Na 1 kg np. mięsa czy warzyw należy użyć co najmniej szklankę marynaty. Jeśli zostanie jej trochę na koniec, przecedź ją przez sito i użyj jako bazy do sosu.

Marynata do wołowiny

  • Czerwone wino, cebula, tarta marchew, goździki, pieprz.

Marynata do cielęciny

  • Cebula, czosnek, miód, sos sojowy, olej roślinny.

Marynata do wieprzowiny

  • teriyaki (mirin, soja, sake, cukier, olej).

Marynata do baraniny

  • Jogurt, sok z cytryny, oliwa z oliwek, przyprawy, kolendra.

Marynata do kurczaka

  • Cebula, czosnek, imbir, odrobina chilli, sos teriyaki, sok z cytryny, olej, pęczek posiekanej kolendry, sól i pieprz.

Marynata do warzyw (cukinii, papryki i bakłażana)

  • Czosnek, oliwa z oliwek, sok z cytryny, bazylia.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl