Test Reolink Go PT Ultra 4G LTE + Solar – niezbędnik na działki, garaże, domki, pola kempingowe…

Kosztowna i czasochłonna instalacja kamer bezpieczeństwa jest wciąż główną przeszkodą dla większości z nas podczas urządzania i wyposażania domu. W moim przypadku cały proces zabudowy i instalacji został wykonany samodzielnie i bez pomocy fachowców.

Urządzenie można obsługiwać przez aplikację reolnik.app (dostępna na urządzenia mobilne z systemem iOS ( App Store) i Android (Google Play). Dzięki niej można zarządzać kamerami ulokowanymi w różnych miejscach i jednocześnie odtwarzać obraz z różnych kamer na jednym ekranie.

Panel konfiguracyjny oferuje polską wersję językową. Aplikacja służy do podglądu obrazu z kamery IP na urządzeniach mobilnych. Aplikacja pozwala użytkownikom oglądanie oraz nagrywanie filmów video, a w razie wykrycia intruza natychmiast wysyła powiadomienie na telefon.

Użytkownik ma możliwość włączenia alarmu dźwiękowego, który odstraszy potencjalnego intruza. Oprogramowanie pozwala oglądać obraz z kamery będącej w tej samej sieci lokalnej, w której znajduje się urządzenie mobilne.

Interfejs aplikacji Reolink jest przestarzały, ale bardzo prosty, a jej obsługa nie sprawia żadnych problemów.  Po instalacji aplikacji należy ją uruchomić i nadać wymagane przez nią uprawnienia. Oprogramowanie może obsłużyć więcej urządzeń tego typu na raz. Nadanie nazwy (np. Warsztat, Garaż, Działka itp) pozwoli je od siebie odróżnić.  Po zapisaniu urządzenia na liście zyskujemy możliwość podglądu obrazu.

Reolink Go Pt Ultra
Reolink Go Pt Ultra

Pierwsza konfiguracja kamer jest niezwykle prosta. Do urządzenia dołączony jest kompletny zestaw montażowy, a aplikacja sama prowadzi nas przez proces konfiguracji. Warto jednak pomyśleć, o takim ustawieniu, aby monitorowały jak największy obszar i przy tym nie rzucały się w oczy nieproszonym „gościom”.

W moim przypadku nie było potrzeby rejestracji obrazu w trybie ciągłym. Zdecydowałem, że zaprogramuję kamery tak, żeby samodzielnie wykrywała ruch i w przypadku alarmu rejestrowała go na karcie pamięci maks. 128 GB. Warto przy tym pochwalić producenta, za wyposażenie zestawu w kartę Micro SD o pojemności 32 GB – mała rzecz a cieszy.

Za pomocą aplikacji możemy w każdej chwili i z dowolnego miejsca odtworzyć wybrany fragment nagrania. Przejrzenie całego dnia zajmuje zaledwie kilka minut, a wyszukiwanie jest łatwe dzięki migawkom z każdej chwili. Możemy też rejestrować wideo w chmurze Reolink, która teraz oferuje gratis 30-dniowy okres próbny.

W razie wykrycia ruchu kamera Reolink Go PT Ultra rozpoczyna nagrywanie. Na smartfona otrzymamy powiadomienie natychmiastowe i dowiemy się przed wszystkimi, co dzieje się w monitorowanym otoczeniu.

Obrotowo-uchylna kamera Reolink Go PT Ultra dzięki pojemnej baterii, po uruchomieniu ma zapewniać długi czas działania, nawet ponad miesiąc. Z wiadomych powodów (2 tygodnie na test) tego nie byłem w stanie sprawdzić.

Aby zapewnić ciągłość zasilania w sposób przyjazny dla środowiska, Reolink umożliwia połączenie kamery z kompatybilnym panelem słonecznym Reolink 2.

W tym miejscu muszę poświęcić kilka zdań tematowi – jak wygląda zasilanie akumulatorów z panelem słonecznym od Reolink.

Dzięki 4-metrowemu przewodowi panel słoneczny oferuje elastyczność. Możemy zamontować kamerę do monitoringu tam, gdzie jest taka potrzeba, a następnie wyszukać nasłonecznione miejsce, aby zainstalować w nim panel słoneczny. Przewód oferuje elastyczność potrzebną do zapewnienia bezpieczeństwa i korzystania z nieustannej mocy słońca. Panel słoneczny nie jest dołączony do zestawu.

Jak zapewnia producent, wykonany z pojedynczych krystalicznych krzemowych ogniw słonecznych panel słoneczny dostarcza nawet 6 W mocy. Maksymalną wydajność osiąga w słoneczne dni, aby zapewnić kamerze akumulatorowej wystarczająco dużo energii do pracy przez cały dzień i noc. Odporność na warunki atmosferyczne klasy IP65 do użytku na zewnątrz.

Wybierając Reolink Go PT Ultra unikamy problemu ograniczonego pola widzenia, a co za tym idzie, martwych punktów w monitoringu. Możemy wykonywać kamerą obrót 355° w poziomie oraz o 140° w pionie, aby uzyskać większy obszar podglądu. Ponadto możemy oznaczyć miejsca jako wstępnie ustawione punkty do szybkiego monitorowania. Kamera rejestruje wideo w rozdzielczości 4K 8MP UHD (3840x2160p).

Jak to działa?

A działa to świetnie. Dzięki dwóm wbudowanym reflektorom punktowym Go PT Ultra jest w stanie rejestrować obraz w wyrazistych kolorach nawet w zupełnych ciemnościach. W ten sposób możliwe jest dostrzeżenie istotnych szczegółów, które zazwyczaj umykają uwadze.

Jej funkcjonalność zwiększa automatyczna detekcja ruchu zapewniająca rejestrację najistotniejszych zdarzeń bez konieczności ciągłej obserwacji – kąt wykrywania PIR 120° w poziomie.

Aby umożliwić kamerze reagowanie zależnie od sytuacji, można dostosować powiadomienia detekcyjne przez zmianę ustawień czułości detekcji. Im większa czułość, tym dalsze obiekty można wykrywać.

Dzięki zintegrowaniu czujnika PIR i algorytmu wykrywania kształtu, urządzenie jest wystarczająco inteligentne, aby odróżnić człowieka od innych poruszających się obiektów (samochodu, zwierząt, a nawet spadających liści) i ostrzec nas, gdy wydarzy się coś, co kamera uzna za niecodzienne i istotne.

Po wykryciu ruchu otrzymujemy natychmiastowe powiadomienie na smartfon, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, a kamera zależnie od ustawień uruchamia głośną syrenę i błyska światłami stroboskopowymi w celu odstraszenia potencjalnego zagrożenia.

Dzięki temu istnieje spora szansa na złapanie złodzieja na gorącym uczynku. A nawet, jeśli funkcjonariusze nie zjawią się na czas, będziemy dysponować nagraniem z kamery, które może okazać się przydatne nie tylko w poszukiwaniu sprawcy włamania, ale także w udowodnieniu jego winy.

Fajną opcją jest też zdalne podejrzenie i przybliżenie. Możemy przybliżyć nawet x6. Jest to zoom cyfrowy, ale i tak całkiem nieźle sobie radzi i pokazuje szczegóły.

W dowolnym momencie możemy również włączyć nagrywanie filmu (poza momentami wykrycia ruchu czy wynikające z harmonogramu), czy zrobić zdjęcie.

Samo nagranie jest czytelne, wyraźne i z całkiem dobrymi kolorami. Kluczem są szczegóły, dlatego kamera Reolink Go PT Ultra zwiększa wyrazistość obrazu do 8 megapikseli (4K UHD), dzięki czemu każdy obiekt jest zdecydowanie bardziej wyraźny i przyjazny dla ludzkiego oka.

Równie dobrze radziła sobie w świetle czy w nocy – noktowizor z obrazem kolorowym / czarno-biały obraz noktowizyjny Ogólnie jakość nagrania wygląda zadowalająco. Co za tym idzie również wykonane zdjęcia są poprawne.

Zresztą zobaczcie kilka próbek:

Nagrywany dźwięk również nie budzi zastrzeżeń. Dwukierunkowa komunikacja audio działa ok, wykorzystując kamerę można nawiązać połączenie i porozmawiać z nieproszonym gościem.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading