Anioł Śmierci – to nie jest żart

Anioł Śmierci – oszustwo z groźbą ZABÓJSTWA

 • Zespół CERT Polska obserwuje nasilenie kampanii spamowej, w której celem przestępców jest radykalne zastraszenie potencjalnej ofiary.
 • Scenariusz oszustwa:
  1. Oszuści masowo wysyłają wiadomości e-mail na adresy, które zostały upublicznione w wyniku wycieków danych lub są dostępne publicznie w internecie.
  2. Wiadomości zawierają fałszywe informacje o zleceniu zabójstwa adresata, których celem jest zastraszenie ofiary i wyłudzenie od niej pieniędzy.
  3. Wykorzystywane są też dodatkowe działania z zakresu socjotechniki: potencjalna ofiara ma mało czasu na odpowiedź, zaś przestępcy przekonują, że obserwują każdy jej ruch, czego „dowodem” może być chociażby znajomość prywatnego adresu mailowego.

Anioł Śmierci

PRZESTĘPCY PRÓBUJĄ PRZEJĄĆ KONTA MICROSOFT OFFICE

 • Zespół CERT Polska odnotowuje wzrost intensywności kampanii phishingowej, w której oszuści dążą do przejęcia danych logowania do konta Microsoft Office.
 • Scenariusz oszustwa:
  1. W rozsyłanych wiadomościach e-mail znajduje się załącznik .html, który po otwarciu wyświetla lokalnie, na urządzeniu potencjalnej ofiary, fałszywy panel logowania.
  2. Jeśli użytkownik wpisze w nim swoje dane logowania, trafią one w ręce przestępców.
  3. W kolejnym kroku podejmują oni próbę przejęcia dostępu do konta Microsoft Office.

Przejęte konta są przez przestępców wykorzystywane do uwiarygodnienia dalszych szkodliwych działań. Dla przykładu: jeśli przejęte konto funkcjonuje w ramach organizacji lub firmy, może posłużyć do rozsyłania e-maili w celu oszukania jej klientów lub współpracowników.

Opisywane kampanie bazują na aktualnych zgłoszeniach oraz analizie cyberprzestrzeni prowadzonej przez CERT Polska. Przedstawiają schematy działania przestępców, którzy w sposób nieuprawniony wykorzystują wizerunek firm i instytucji. Nasze ostrzeżenia mają charakter informacyjny i służą budowaniu świadomości dotyczącej cyberzagrożeń.

Test Reolink Go PT Ultra 4G LTE + Solar – niezbędnik na działki, garaże, domki, pola kempingowe…

Nowa odmiana ataku na urządzania z systemem Android

 • Przestępcy korzystają z nowej metody infekowania urządzeń mobilnych z systemem Android. Wydają oni bezpieczne wersje aplikacji przez sklep Google Play, aby po jakimś czasie dokonać ich aktualizacji – ale już z pominięciem sklepu, unikając jego skanerów bezpieczeństwa. W ten sposób zamieniają aplikację w szkodliwe oprogramowanie.  Więcej informacji.

Aplikacje do „selfie z Barbie” masowo zbierają dane UŻYTKOWNIKÓW

 • Aplikacje barbieselfie.ai oraz bairbie.me mogą być oprogramowaniem wykazującym dodatkowe szkodliwe działanie, poprzez zbieranie wrażliwych danych. Dotyczy to m.in. historii płatności, obrazów pozyskanych poprzez kamerę smartfonu, historii lokalizacji GPS, danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych, dokładnych danych technicznych smartfona czy informacji o interakcjach z innymi usługami.  Więcej informacji.

UNIA Europejska CHCE PRZYZNAWAĆ ZABAWKOM CYFROWE PASZPORTY

 • Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy dotyczący rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, zabawki sprzedawane w UE będą musiały posiadać cyfrowy paszport produktu, zawierający informacje na temat zgodności z przepisami projektowanego rozporządzenia. Nowy system informatyczny będzie sprawdzał cyfrowe paszporty produktów na granicach zewnętrznych Unii.  Więcej informacji.

WZROSŁA FALA ATAKÓW POPRZEZ NOŚNIKI USB

 • Na przestrzeni ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba rejestrowanych ataków z wykorzystaniem nośników USB. Niektóre z nich zostały przeprowadzone przez grupę, którą firma Kaspersky identyfikuje jako APT31. Wykorzystała ona zaawansowane oprogramowanie modularne do atakowania systemów nieposiadających bezpośredniego dostępu do internetu, znajdujących się w krajach wschodniej Europy.  Więcej informacji.

Przypominamy: podejrzane wiadomości e-mail mogą być zgłaszane za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl lub poprzez email cert@cert.pl.

Natomiast wiadomości SMS można przesyłać na specjalny numer 799 448 084.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl