Mobilny handel kwitnie. Polska w światowym trendzie rewolucji zakupowej

Według raportu opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny, wartość branży mobilnej w Polsce szacowana jest na 3,2 mld zł. Mobilny handel kwitnie. Polska w światowym trendzie rewolucji zakupowej – komentuje dla TECHNOSenior Mateusz Łukianiuk, Country Manager Mitgo Polska.

Mobilny handel

Aplikacje mobilne stały się kluczowym elementem naszego codziennego życia, umożliwiając nam swobodny dostęp do zakupów, rozrywki i narzędzi pracy. Trendy, które możemy zaobserwować na globalnym i krajowym rynku mobilnym, świadczą o dynamicznym wzroście tego sektora w e-commerce. Sprzedawcy muszą jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jak wyróżnić się na tle dużej konkurencji.

Według raportu opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny, wartość branży mobilnej w Polsce szacowana jest na 3,2 mld zł. Badanie przeprowadzone w 2021 roku przez Spicy Mobile wykazało z kolei, że co piąty użytkownik robi zakupy w aplikacjach mobilnych, a aż 36% kupuje zarówno w aplikacjach, jak i na stronach internetowych. Eksperci Grand View Research zakładają, że średnia roczna stopa wzrostu globalnego rynku mobilnego utrzyma się na poziomie powyżej 13% do 2030 r.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Test Xiaomi Redmi Pad SE – do szkoły i dla osób starszych

Coraz więcej zastosowań

Ten wyraźny wzrost znaczenia aplikacji mobilnych widać choćby na przykładzie wyników firm sprzedających za ich pośrednictwem swoje produkty lub usługi. Dane na poziomie światowym wyglądają w tym względzie naprawdę imponująco. Jak wynika z analiz należącej do Mitgo mobilnej sieci marketingu partnerskiego Mobmio, liczba zamówień dokonywanych za pośrednictwem aplikacji mobilnych od stycznia do sierpnia tego roku zwiększyła się aż o 17% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r., co świadczy o rosnącej popularności aplikacji jako narzędzia zakupowego.

Wartość globalnego obrotu handlowego (GMV), generowanego przez zamówienia za pośrednictwem aplikacji mobilnych wzrosła aż o 40%, co wskazuje na kluczową rolę aplikacji mobilnych w handlu. To nie tylko wygodniejsza forma zakupów dla konsumentów, ale także ogromne pole do popisu dla przedsiębiorców, którzy widzą potencjał w aplikacjach mobilnych jako platformie sprzedażowej. Z kolei zarobki wydawców aplikacji wzrosły aż o 77%, co oznacza, że coraz więcej firm inwestuje w reklamy i promocję wewnątrz aplikacji mobilnych. Wydawcy aplikacji stają się kluczowymi partnerami dla marketerów, umożliwiając im docieranie do swojej grupy docelowej w sposób bardziej ukierunkowany i efektywny.

Szczególnie znaczący jest wzrost średniej wartości zamówienia (AOV) z 13,7 do 17,6 dolarów, co stanowi zmianę o 21%. To oznacza, że klienci chętnie dokonują większych zakupów za pośrednictwem aplikacji mobilnych, co przekłada się z kolei na większe przychody dla przedsiębiorców. Wzrost AOV jest również związany z coraz bardziej zaawansowanymi strategiami marketingowymi, które kierują spersonalizowane oferty do użytkowników aplikacji.

Test T-Mobile T Phone 5G, T Phone Pro 5G i T Tablet 5G – 5G dla jak największej grupy osób

Polska: sukces mobilnych usług finansowych

Również w Polsce te trendy nabierają szczególnego znaczenia. Według danych Mobmio, liczba zamówień dokonywanych w naszym kraju za pośrednictwem aplikacji mobilnych w pierwszych 8 miesiącach tego roku podwoiła się, co potwierdza rosnącą popularność tej formy zakupów. Największy udział zamówień mobilnych w ich całkowitej liczbie mają usługi finansowe – aż 63 proc. z nich jest nabywanych za pośrednictwem aplikacji. Wskazuje to na duży sukces banków i innych usługodawców finansowych (jak np. Revolut), których zaawansowane technologicznie i proste w obsłudze aplikacje stają się głównymi punktami styku klientów z ich ofertą. W samym e-commerce zamówienia mobilne stanowią już 43 proc. całkowitej liczby, na co wpływ może mieć sukces aplikacji Allegro i innych marketplace’ów.

Perspektywy dalszego rozwoju

Droga do dalszego rozwoju aplikacji jest jednak pełna wyzwań. Jedną z takich przeszkód jest zmęczenie użytkowników rosnącą liczbą aplikacji, z którą muszą korzystać. Nasycenie rynku i ostra konkurencja między producentami podobnych aplikacji sprawiają, że próba wyróżnienia się stanowi coraz większe wyzwanie. Oto narzędzia i rozwiązania, które pomogą sobie z tym poradzić:

Personalizacja i sztuczna inteligencja: Sztuczna inteligencja może odegrać istotną rolę w poprawie doświadczeń użytkowników aplikacji mobilnych. Wykorzystując algorytmy AI, które analizują dane użytkownika, aplikacje mogą skutecznie dostosowywać się do jego preferencji.

Optymalizacja App Store (ASO): Zwiększeniu widoczności aplikacji w sklepach z aplikacjami pomaga efektywne wykorzystanie słów kluczowych, atrakcyjnych wizualizacji i angażujących opisów. Dobrze zoptymalizowany profil aplikacji nie tylko będzie lepiej widoczny, ale także zachęci użytkowników do jej instalacji.

Wykorzystanie współpracy partnerów: Marketing afiliacyjny, którego przykładem jest Mobmio, może być skuteczną strategią zwiększania zasięgu aplikacji bez ryzyka dla budżetu. Współpraca z partnerami, których odbiorcy pasują do profilu potencjalnych użytkowników aplikacji, z pewnością będzie korzystna. Partnerstwa te mogą zwiększyć liczbę instalacji, zaangażowanie użytkowników, a nawet potencjalne możliwości podziału przychodów.

Wniosek jest jasny: aplikacje mobilne stanowią obecnie nieodłączną część naszego życia, zarówno na światowym, jak i polskim rynku. Dynamiczny wzrost liczby zamówień, wartości transakcji, płatności dla wydawców oraz liczby marek korzystających z reklam w aplikacjach mobilnych stanowią dla przedsiębiorców i programistów aplikacji mobilnych znaki, że nadal istnieje ogromny potencjał do wykorzystania w tej dziedzinie.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl