Genesis Zircon 500 – Zaawansowana mysz dla graczy łącząca precyzję i wygodę

Genesis Zircon 500 to mysz stworzona z myślą o graczach, wyposażona w zaawansowany sensor optyczny PMW3325 o maksymalnej rozdzielczości do 10 000 DPI oraz potrójny tryb komunikacji (USB, Bluetooth, 2.4 GHz), zapewniając wysoką precyzję i wygodę.

Ta mysz sprawdzi się doskonale zarówno dla entuzjastów e-sportu, poszukujących szybkości ruchu i dokładnego sterowania, jak i dla profesjonalnych grafików, którzy potrzebują niezawodnych i wytrzymałych narzędzi do codziennej pracy.

Test – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Na początku stycznia Genesis zaprezentował nową, niedrogą (129 zł) myszkę dla graczy – model Zircon 500. Gryzoń łączy w sobie zaawansowany sensor optyczny PMW3325 o maksymalnej rozdzielczości do 10 000 DPI, wygodny profil i potrójny tryb komunikacji (USB, Bluetooth, 2.4 GHz), oferując wysoką precyzję i wygodę.

Mysz ma sprawdzić się dobrze zarówno dla entuzjastów e-sportu, ceniących sobie szybkość ruchu oraz dokładne sterowanie, jak i dla np. grafików, którzy potrzebują niezawodnych i wytrzymałych narzędzi do codziennej pracy.

A jak sprawdziła się u mnie? Zapraszam do krótkiej recenzji.

Genesis Zircon 500
Genesis Zircon 500

Specyfikacja techniczna Genesis Zircon 500:

  • Komunikacja: Przewodowa, Bezprzewodowa
  • Interfejs: USB, Bluetooth, 2.4 GHz
  • Przeznaczenie: Gaming
  • Sensor: Optyczny, Pixart PMW3325
  • Rozdzielczość: 200 – 10000 DPI
  • Liczba przycisków: 6
  • Liczba programowalnych przycisków: 5
  • Długość przewodu: 160 cm
  • Oplot przewodu: Oplot tekstylny
  • Zasięg: 10 m
  • Typ przełącznika: Mechaniczne, Kailh 4.0
  • Żywotność przycisków: 60 mln.
  • Akceleracja: 20 G
  • Częstotliwość próbkowania: 1 000 Hz
  • Maksymalna szybkość śledzenia: 100 inch/s
  • Maksymalna szybkość przetwarzania danych: 4600 FPS
  • Obsługa makr: Tak
  • Funkcje: Regulacja DPI, Regulacja LOD
  • Wbudowana pamięć: Tak
  • Podświetlenie: Nie
  • Właściwości: Wytrzymałe Kailh GM 4.0 przełączniki, Wbudowana pamięć, Trzy tryby komunikacji, Technologia oszczędzania baterii, Przełącznik ON/OFF
  • Typ ślizgacza: PTFE
  • Złącza: USB 2.0 Typ-C
  • Oprogramowanie – do poprania na stronie producenta TUTAJ
  • Kolor: Biały, Czarny
  • Zasilanie: Wbudowany akumulator
  • Cechy dodatkowe: Plug&Play
  • Wymagania sprzętowe: Bluetooth 4.0 i nowszy lub port USB dla połączenia 2,4Ghz
  • Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 8, Windows 7, Windows 11, Windows 10, Linux, Android
Genesis Zircon 500
Genesis Zircon 500

Genesis Zircon 500 przyjechała do mnie w niewielkim pudełku, charakterystycznym dla tego producenta (czarno – czerwone). Na zewnątrz znajdziemy zdjęcie modelu oraz informację z najważniejszymi parametrami itp. W opakowaniu natomiast mamy: mysz,  kabel w oplocie USB A – USB C, odbiornik USB oraz standardową papierologię. Do wyboru mamy dwie wersje kolorystyczne: czarny i biały. W moje ręce wpadła biała myszka i przyznam, że prezentuje się bardzo dobrze, chociaż skromnie.

Gryzoń został wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego i jest dosyć niski. Jego wymiary to: 119 x 62 x 38 mm ,a waga to ok. 79 g.  Nie jest zatem duży i ciężki, ale też nie należy do najlżejszych. Powiedziałabym, że tak po środku. Mam też wrażenie, że jego środek ciężkości jest bliżej przodu, co może mieć znaczenie przy grach wymagających dużej precyzji.

Genesis Zircon 500
Genesis Zircon 500

Co więcej z góry wygląda na symetryczną i powinna dobrze wpasować się zarówno w prawą jak i lewą dłoń. Chociaż bardziej wygodne użytkowanie będzie prawą dłonią ze względu na boczne przyciski, które zostały umieszczone po lewej stronie. Nie są one jakieś duże, ale leżą idealnie w zasięgu kciuka i są bardzo dobrze wyczuwalne oraz szybko reagują na kliknięcia.

W górnej części znajdziemy dwa przyciski (lewy i prawy) wyposażone w znane i lubiane przez wielu graczy przełączniki mechaniczne Kailh 4.0 o żywotności 60 mln kliknięć oraz rolkę. Przyciski bardzo dobrze i szybko reagują na nasze kliknięcia. W obu przypadkach klik jest identycznie wyczuwalny i bardzo przyjemny. Krótko mówiąc są bardzo dobrze spasowane i responsywne, co ma spore znaczenie podczas intensywnych rozgrywek, ale nie tylko. Równie dobrze myszka sprawdza się w codziennym, biurowym użytkowaniu.

Recenzja Genesis Nitro 550 G2 – Ergonomiczne Krzesło Dla Graczy z Metalową Bazą

Jeśli chodzi o rolkę, to przesuwa się bardzo płynnie, ale z wyczuwalnym skokiem, a to też niezmiernie ważne. Jest też bardzo cicha. Sam klik jest dosyć ciężki przez co nie ma obawy, że przez przypadek przyciśniemy rolkę, ale też oznacza to, że szybkie klikanie będzie raczej niemożliwe.

I to w sumie tyle. Wszystkie te 5 przycisków jest programowalnych – możemy zmienić to w dostarczonym przez producenta oprogramowaniu.

Na przodzie Genesis Zircon 500 znajdziemy gniazdo USB C, które ma dwojakie zastosowanie: pozwala naładować baterię oraz może służyć jako jeden z 3 trybów łączności. Sam kabel jest lekki i ładnie opleciony dzięki czemu nie jest sztywny i nie przeszkadza podczas użytkowania. Jego długość to 160 cm.

Na koniec spód naszego gryzonia. Tam znajdziemy: sensor optyczny PMW3325 marki PixArt, bardzo dobrej jakości ślizgacze teflonowe (tworzywo PTFE) , przycisk do zmiany DPI (800, 1600, 2400, 3200, 5000, 10000) oraz przesuwany wskaźnik połączenia (BT 5.0, OFF, 2,4 GHz). Diody obok sygnalizują również rodzaj połączenia – światło niebieskie – BT, zielone – 2,4 Ghz.  Jest też ukryty schowek w którym znajdziemy odbiornik USB.

Spójrzmy jeszcze krótko na oprogramowanie, które dostarcza producent (TUTAJ). Nie jest one jakoś bardzo rozbudowane, ale z drugiej strony posiada wszystko co jest niezbędne do użytkowania. Jest również bardzo intuicyjne oraz ładne graficznie. Wszystko jest na jednej karcie w zasięgu kilku kliknięć.

Mamy tutaj:

  • Konfigurację przycisków programowalnych
  • Konfigurację makr
  • Podgląd naładowania baterii
  • Konfiguracja czasu, po jakim myszka się wyłączy
  • Konfiguracja 3 profili
  • Ustawienie DPI (800, 1600, 2400, 3200, 5000, 10000)
  • Ustawienie częstotliwości odświeżania (125 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz)
  • Debounce przycisku

I to w sumie wszystko. Jeszcze możemy przywrócić konfigurację początkową.

Poniżej kilka wykonanych testów działania myszki.

Zacznijmy od tego, że myszka dobrze leży pod dłonią, chociaż nie jest za wysoka i jakoś mega duża. Powinna się dobrze wpisać zarówno w mniejsze jak i większe dłonie. Bardzo komfortowo pracuje się na niej przy ułożeniu palców 1+2+2. W przypadku układu 1+3+1, to zabrakło mi trochę miejsca, ale też nie jestem przyzwyczajona do takiego ułożenia.

Genesis Zircon 500 wyposażono w sensor optyczny PMW3325 marki PixArt, który nie jest może topowym wyposażeniem, ale też nie ma tutaj żadnego powodu do narzekań. W tej klasie cenowej sprawdza się naprawdę dobrze. Bez problemu mogłam korzystać z gryzonia na różnych powierzchniach (podkładka, drewniany blat, koc) i nie zauważyłam, aby pojawiły się jakieś przeskoki czy dziwne zachowanie kursora.

Tutaj również świetnie spisały się ślizgacze. Jedyne co warto podkreślić, to parametr Lift Off Distance (LOD), który w tym przypadku wypada na poziomie ok. 2 płyt CD. To niewiele ponad 2 mm. Może to mieć znaczenie, gdy wymagamy od urządzenia dużej precyzji i przy podnoszeniu myszki, ta precyzja może zostać zaburzona. Dodam jeszcze, że najlepiej pracowało mi się na ustawieniach 1600 DPI oraz odświeżanie 500 Hz.

Gryzonia używałam w różnych wariantach połączeniowych: BT, na kablu oraz przez odbiornik 2.4 GHz. Bateria wystarcza na ok. 1 tydzień pracy na połączeniu radiowym i na ok. 1,5 tygodnia na połączeniu po BT. Informację o poziomie naładowania mamy praktycznie pod ręką, bo tuż za rolką znajdują się 3 diody informacyjne. Możemy również sprawdzić poziom naładowania baterii w oprogramowaniu. W dowolnym momencie możemy również przełączyć się na kabel. Przyznam, że taki szeroki wybór to spory ukłon w kierunku użytkowników. Każdy może wybrać sobie takie połączenie, które najlepiej mu odpowiada.

Test Genesis Radium 600 G2 – mikrofon dla graczy

Jedyne czego nie mogłam sprawdzić to żywotności myszki i przycisków – jak przyciski i precyzja wypadnie po roku użytkowania? To już pozostawię bez odpowiedzi.

Poza tym wykonałam kilka prostych testów w narzędziach:

Test aplikacją VMouseBench przy ustawieniu odświeżania na 500 Hz i DPI 1600 (je używałam najczęściej):

  • Interpolacja (jest to „sztuczne” generowanie dodatkowych pikseli, aby zwiększyć maksymalne wartości DPI, jakie dany sensor może osiągnąć, czyli – sensor wysyła fałszywe dane do komputera o swoim położeniu ) – Przerywana linia świadczy o występowaniu tego zjawiska:

Genesis Zircon 500 Test 1 Technosenior

  • Odświeżanie:

Genesis Zircon 500 Test Technosenior

Test aplikacją Enotus Mouse Test v0.1.4

Genesis Zircon 500 Test 2 Technosenior

Podsumowanie:

Genesis Zircon 500 to niedroga myszka dla graczy, a jednocześnie posiadająca spore możliwości i do tego całkiem ładnie się prezentuje, chociaż bez większych wodotrysków (typu podświetlane przyciski czy loga). Nie jest idealna, ale też mówimy o stosunkowo niedrogim gryzoniu. Na pewno warto by przyjrzeć się kwestii rozłożenia masy czy wadze. Z drugiej strony jest to bardzo uniwersalne urządzenie, które powinno się sprawdzić zarówno w długich rozgrywkach przy grach jak i w codziennym biurowym użytkowaniu. Warto spojrzeć w jej kierunku podczas zakupów.

Diana (Technosenior)

Materiał został zrealizowany w ramach współpracy z Genesis . Urządzenie zostało przekazane w ramach współpracy barterowej, ale nie miał wpływu na treść testu. Producent nie miał jakiegokolwiek wpływu na opinię recenzującego urządzenie.

 

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading