Wielkanoc 2024: bezpieczeństwo i ruch na drogach

Wielkanoc 2024 – w tym roku, pogoda sprzyjała wyjazdom i wiele polskich rodzin faktycznie skorzystało z tej możliwości.

Potwierdzają to także zebrane przez nas dane, informujące o wzroście aktywnych użytkowników aplikacji i pokonanych kilometrów rok do roku.

Wielkanoc 2024 na drogach – raport Yanosik podsumowujący ruch drogowy w okresie świątecznym.

Tegoroczne święta wielkanocne sprzyjały wyjazdom rodzinnym, między innymi za sprawą pięknej pogody. Już od Wielkiego Piątku można było zauważyć nieco większe natężenie ruchu na drogach krajowych, autostradach i szybkiego ruchu. Niestety, w Poniedziałek Wielkanocny, lokalne ulewy i burze zakłóciły spokój kierowców.

W tym roku było więcej wyjazdów wielkanocnych

Tegoroczne święta wielkanocne przypadły na koniec marca i pierwszy dzień kwietnia. Zapowiadane ocieplenie zachęciło wielu Polaków do wyjazdów lub krótkich wycieczek pomiędzy dniami świątecznymi.

Zgodnie z danymi z systemu Yanosik, podczas tegorocznej Wielkanocy zauważalny był zarówno wzrost unikalnych użytkowników, jak i pokonywanych kilometrów, w porównaniu do ubiegłorocznych świąt.

Tab 1 Technosenior

 

Już w Wielki Piątek, Yanosik odnotował prawie 20% skok unikalnych użytkowników systemu, przy 15% wzroście pokonywanych kilometrów, względem ubiegłorocznego Wielkiego Piątku. W sobotę wynik wzrósł do ponad 22%, zarówno w zakresie użytkowników aplikacji, jak i pokonywanych kilometrów. Aplikacja odnotowała w Wielki Piątek ponad 220 tys. aktywnych użytkowników.

Tab 2 Technosenior

Policja podsumowuje Wielkanoc na drogach

Jak co roku, funkcjonariusze policji czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących na Wielkanoc.

Według archiwum informacji dziennej na stronie internetowej polskiej policji, w okresie od 29.03 (Wielki Piątek) do 1.04 (Poniedziałek Wielkanocny) zarejestrowano 225 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 31 osób, a 240 zostało rannych. W tym okresie zatrzymano 1 154 kierujących po spożyciu alkoholu.

Test 70mai S500 Set – wideorejestrator z lusterkiem wstecznym i kamerą cofania RC13

Eksperci z systemu Yanosik zarejestrowali przyrost dodawanych przez użytkowników systemu zgłoszeń kontroli policji na drogach, w porównaniu do przeciętnych dni weekendowych w roku. Największy wzrost dodawanych zgłoszeń miał miejsce w Wielkanocny Poniedziałek (16,15%), choć w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, kierowcy również częściej informowali o obecności policyjnych radiowozów na drogach.

 

Pogoda w Wielkanocny Poniedziałek zakłóciła bezpieczeństwo na drogach

Święta minęłyby spokojnie, gdyby nie załamanie pogody w Wielkanocny Poniedziałek. Burze i silne opady deszczu w zachodnim regionie Polski doprowadziły do wielu niebezpiecznych sytuacji, również na drogach.

Kierowcy, korzystający z aplikacji Yanosik, znacznie częściej dodawali zgłoszenia w systemie o wypadkach i zagrożeniach na drodze. W porównaniu do przeciętnej niedzieli, w Wielkanocny Poniedziałek do systemu Yanosik wpłynęło o 72,31% więcej zgłoszeń, dotyczących wypadków drogowych oraz o 85,91% więcej zgłoszeń zagrożeń.

Według danych Komendy Głównej Policji za dzień 1 kwietnia 2024, w tym czasie doszło do 52 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 10 osób, a 61 zostało rannych.

Tab 5 Technosenior

Tegoroczne święta wielkanocne zachęciły Polaków do wyjazdów, m.in. za sprawą pięknej pogody i wzrostu temperatury. Raport Yanosik potwierdza, iż podróży było znacznie więcej, aniżeli w ubiegłoroczne święta.

Test Navitel R480 2K – Bezpieczna podróż z kompletnym wideorejestratorem przednim i tylnim

Niestety, ładna pogoda załamała się w Wielkanocny Poniedziałek, zwłaszcza w zachodniej części naszego kraju. Trudne warunki atmosferyczne wpłynęły na bezpieczeństwo drogowe i kierowcy, korzystający z aplikacji Yanosik, dodawali znacznie częściej zgłoszenia o wypadkach i zagrożeniach, powodując ich wzrost w systemie, w porównaniu do przeciętnej niedzieli w roku.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading