79% sprawdza dane treningowe, gdy ćwiczy. A ile monitoruje dane regeneracyjne?

Osoby aktywne fizycznie uwielbiają monitorować dane treningowe, ale czy przywiązują równie dużą wagę do danych regeneracyjnych?

  • czy dla osób mniej i bardziej aktywnych dane potreningowe są równie ważne co dane treningowe? bo zegarki ale i smart ringi też to monitorują

  • a jeśli nawet tak, to czy byliby gotowi / potrafiliby zmieniać swoje plany treningowe w zależności od poziomu zmęczenia?

W badaniu Amazfit większość respondentów deklaruje, że rejestruje lub chciałoby rejestrować swoje parametry regeneracyjne po zakończonym treningu. Jednak odpowiedzi na dodatkowe pytania w tym samym badaniu mogą sugerować, że wciąż bardziej interesujemy się np. tempem czy tętnem w trakcie ćwiczeń, a mniejszą wagę przywiązujemy do tego, jak bardzo jesteśmy zmęczeni albo wypoczęci przed kolejnym treningiem.

Trening

Amazfit, globalna marka na rynku sportowych zegarków, objęła badaniami ponad trzy tysiące osób z pięciu europejskich rynków: brytyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego[1]. Wśród respondentów były osoby trenujące regularnie (tj. w tygodniu 1-2 razy, 3-4 razy i co najmniej 5 razy) oraz okazjonalnie. Najliczniejszą grupę stanowiły osoby ćwiczące 3-4 razy w tygodniu (33%). Osoby trenujące 1-2 razy w tygodniu i okazjonalnie stanowiły odpowiednio 26% i 24%. Najmniejszą grupę tworzyły osoby trenujące minimum 5 razy w tygodniu (17%).

Niemal 54% respondentów ze wszystkich czterech grup zadeklarowało, że w trakcie ćwiczeń monitoruje dane zawsze, 25% robi tak często, 18% – sporadycznie, a 3% – nigdy. Proporcje inaczej wyglądają w poszczególnych grupach, ale nawet wśród osób trenujących nie więcej niż 2 razy w tygodniu albo okazjonalnie (nieregularnie) największy odsetek wciąż stanowiły osoby śledzące swoje dane treningowe w trakcie ćwiczeń:

  • 92% osób, które trenuje co najmniej 5 razy w tygodniu, zawsze lub często monitoruje dane treningowe w trakcie ćwiczeń;
  • 90%, które trenuje 3-4 razy w tygodniu, zawsze lub często monitoruje dane treningowe w trakcie ćwiczeń;
  • 66%, które trenuje 1-2 razy w tygodniu albo okazjonalnie, zawsze lub często monitoruje dane treningowe w trakcie ćwiczeń;

Zdecydowaną większość stanowiły także osoby, które monitorowały lub chciałyby monitorować dane regeneracyjne, m.in. jakość snu, w tym czas trwania snu głębokiego, tętno spoczynkowe, zmęczenie fizyczne, zmęczenie psychiczne, stres, HRV.

Na pytanie, czy monitorujesz lub chciałbyś monitorować takie parametry, ponad 77% respondentów odpowiedziało „tak”. Przy czym wśród osób trenujących częściej (minimum 3 razy w tygodniu) odsetek ten wyniósł ponad 85%, a wśród osób trenujących rzadziej (nie częściej niż 2 razy w tygodniu albo wręcz okazjonalnie) – 69,5%.

Jednak wysoki odsetek pozytywnych odpowiedzi na pytanie o chęć monitorowania danych regeneracyjnych nie musi oznaczać równie powszechnej świadomości z roli, jaką odgrywa regeneracja między poszczególnymi treningami i w przygotowaniach do zawodów, np. startów w biegach ulicznych.

Zdrowie Technosenior

Respondenci z każdej grupy otrzymali dodatkowe pytania: czy przykładasz należytą wagę do regeneracji po wykonanych treningach i czy mając dostęp do danych regeneracyjnych aktualizowałbyś swoje plany treningowe?

  • W grupie osób, które trenują co najmniej 5 razy w tygodniu, 32% odpowiedziało, że przykłada do regeneracji dużą wagę, 60% stara się to robić lub robi to czasami, a 8% w ogóle się tym nie przejmuje. Jednocześnie 36% respondentów przyznało, że mając dostęp do danych regeneracyjnych aktualizowałby swoje plany treningowe. Prawdopodobnie postąpiłoby tak 53% zapytanych, a 11% odpowiedziało, że (raczej) nie zmieniłoby tych planów;
  • W grupie osób, które trenują 3-4 razy w tygodniu, 23% odpowiedziało, że przykłada do regeneracji dużą wagę, 77% stara się to robić lub robi to czasami, a 5% nie przywiązuje do tego żadnego znaczenia. Ponadto, 33%, znając swoje parametry regeneracyjne, aktualizowałby swoje plany treningowe, prawdopodobnie zrobiłoby tak 57%, a (raczej) żadnych zmian w treningi nie wprowadziłoby 10% respondentów;
  • W grupie osób, które trenują maksymalnie 2 razy w tygodniu albo sporadycznie, 9% przykłada do regeneracji dużą wagę, 74% stara się to robić lub robi to czasami, a 17% w ogóle pomija ten aspekt. Natomiast 22%, mając dostęp do danych regeneracyjnych, zmieniłoby swoje plany treningowe. „Prawdopodobnie tak”, odpowiedziało 57%. (Raczej) żadnych zmian nie wprowadziłoby pozostałe 21%;

Korelacja między intensywnością treningów, a dbałością o regenerację nie zaskakuje: im częściej osoby trenują, tym większą wagę przywiązują do takich parametrów jak choćby jakość snu, w tym czas trwania głębokiego snu.

Natomiast otwarte pozostaje pytanie, czy 32% wśród osób trenujących minimum 5 razy w tygodniu, a 23% w grupie trenującej 3-4 razy w tygodniu jest dobrym wynikiem? Bo tyle osób aktywnych fizycznie przywiązuje do regeneracji dużą wagę. Reszta stara się, robi to czasami albo nie przywiązuje do tego żadnego znaczenia.

Obserwuj nas na Google News

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Źródło: Informacja prasowa: Zepp Health
Autor zdjęć: Zepp Health

[1] Badanie on-line zostało przeprowadzone wśród użytkowników urządzeń wearables marki Amazfit w okresie lipiec – sierpień 2024. W badaniu udział wzięło łącznie 3094 respondentów, z czego we Francji – 368, w Hiszpanii – 749, w Niemczech – 720, w Wielkiej Brytanii – 631, a we Włoszech – 626 osób.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Odkryj więcej z TECHNOSenior

Zasubskrybuj już teraz, aby czytać dalej i uzyskać dostęp do pełnego archiwum.

Czytaj dalej