Reklamy

Test Navitel MR250 NV – wideorejestrator w lusterku wstecznym

Instalacja przedniej kamery

Navitel MR250 NV montujemy za pomocą dwóch elastycznych gumek dostarczonych w zestawie z rejestratorem. Uniwersalny sposób montażu sprawia, że zamontowanie rejestratora jest możliwe praktycznie na każdym fabrycznym lusterku. Nie potrzebne są żądane narzędzia. Górna i dolna krawędź zostały wyposażone w specjalne zaczepy, na których mocujemy gumki w taki sposób, że obejmują one stare lusterko. Lusterko MR250 NV idealnie wtapia się w wnętrze auta – nikt nie zauważy, że to właśnie rejestrator, a lusterko.

Navitel MR250 NV

Przewód zasilający montujemy na górnej krawędzi – tam umieszczono gniazdo USB. Kabel ma długość 3 metry. Łatwo go poprowadzić za podsufitką, tak by montaż był estetyczny i zwisający przewód nie rozpraszał kierowcy. Sprzęt zasilany jest z akumulatora samochodowego. Automatyczne rozpoczęcie nagrywania następuje natychmiast po podłączeniu zasilania, oraz automatycznie się wyłączy po wyłączeniu zapłonu (z kilkusekundowym opóźnieniem). W trakcie ciągłego nagrywania (domyślnie), można je zatrzymać ręcznie, naciskając przycisk OK. Naciśnięcie (ok. 3s) przycisku Menu w trakcie nagrywania spowoduje zrobienie zdjęcia. Żeby przejść do odtwarzania nagranych plików, wystarczy po zatrzymaniu nagrywania nacisnąć (ok. 1s) przycisk Menu.

 

Wideorejestrator ukryty w urządzeniu obsługiwany jest za pomocą czytelnie opisanych przycisków, które umieszczono na dolnej krawędzi. Za ich pomocą włączamy rejestrator, wywołujemy menu, nawigujemy po nim oraz oczywiście uruchamiamy lub zatrzymujemy nagrywanie. Przyciski są łatwo dostępne i reagują nawet na lekkie naciśnięcie, dzięki czemu podczas jazdy (nie polecamy) możemy komfortowo je obsługiwać. Ważne, że ich obsługa nie powoduje przypadkowej zmiany położenia lusterka. Producent przewidział też możliwość wprowadzenia ustawień fabrycznych – służy do tego przycisk Reset. Obok przycisków znajduje się gniazdo kart pamięci. Materiał z kamery gromadzony jest na karcie pamięci micro SD o pojemności do 128 GB.

Navitel MR250 NV

Kamera samochodowa Navitel MR250 NV posiada wyświetlacz LCD, o przekątnej 5 cali wbudowany pod powierzchnią lustra, na którym widoczny jest bezpośredni podgląd z obiektywu kamery. Przy wyłączonym ekranie jego powierzchnia jest w 100% lustrem. Dzięki zastosowanej powłoce antyodblaskowej, lusterko nie jest uciążliwe w użytkowaniu podczas jazdy w ciemności. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w świetle dziennym, gdy w lustrze odbija się tylna szyba. Trzeba się też przyzwyczaić do podwójnego obrazu – z rejestratora oraz odbitego obrazu z tyłu pojazdu. Dla bezpieczeństwa w razie braku aktywności zostanie on automatycznie wygaszony nie powodując rozproszenia kierowcy. Dodatkowym atutem, który powinien przekonać klientów do zakupu urządzenia jest to, iż urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Menu, dzięki któremu niemu możemy obsługiwać wideorejestrator dostępne jest w polskim języku. Ustawień jest całkiem sporo. Korzystając z dostępnych tam opcji możemy ustawić takie parametry, jak m.in. rozdzielczość wideo, jakość wideo, długość klipu wideo, nagrywanie w pętli, sygnały dźwiękowe, systemowej daty i godziny, automatyczne wyłączanie LCD, czy ustawień Trybu parkingowego, oraz ustawień trybu tylnej kamery itp.

Za pomocą kamery cofania można uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości pokazujący, co dzieje się za samochodem w celu np. bezpiecznego parkowania pojazdu. Technologia podwójnego zapisu umożliwa nagrywanie zarówno z przodu, jak i tyłu pojazdu na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Aby przełączyć się między plikami z przedniej/tylnej kamery wystarczy wcisnąć OK na 3 sekundy. Litera F lub R w nazwie pliku oznacza, czy pochodzi on z przedniej (F) lub tylnej (R) kamery.

 Instalacja tylnej kamery

 Istnieją dwie możliwości użycia kamery cofania. Tylna kamera jest wodoodporna (standard IP65).

Opcja 1. Montaż dla uzyskania widoku z tyłu samochodu. Instalujemy kamerę na tylnej szybie przy użyciu naklejki (w moim przypadku, do instalacji kamery musiałem użyć śrubek), umieść przewód w podsufitce, a następnie podłączyć go do portu kamery cofania.

Opcja 2. Połączenie DVR i tylnej kamery dla uzyskania widoku z tyłu podczas parkowania.

Instalujemy kamerę na tylnej szybie samochodu lub na zewnątrz, nad ramką tablicy rejestracyjnej. W tym przypadku wymagane jest użycie zasilania +12 V. Umożliwi to urządzeniu na automatyczne przełączanie obrazu z przodu na tylną kamerę w trybie parkowania. Wideorejestrator wyświetla wówczas jedynie widok z tylnej kamery z nałożonymi pomocnicze linie parkowania. Kiedy zostanie włączony i prawidłowo podłączony bieg wsteczny, na ekranie urządzenia pojawi się obraz z tylnej kamery i tym samym kamera zakończy nagrywanie z kamery przedniej i zacznie nagrywać obraz z kamery tylnej.

 

Reklamy

Pages: 1 2 3 4


Categories: Bez kategorii, Bezpieczeństwo, , Kamery i Nawigacje, Polecane, Testy

Tags: ,

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: