Test Gigaset GX290: przygotowany na ekstremalne wyzwania, ładowany bezprzewodowo

Przywiązanie do mediów społecznościowych „wymusza” na nas ciągłe bycie on-line. Nie inaczej jest również, w przypadku, gdy używamy smartfona pancernego. Kontakt z globalną siecią, z całą pewnością ułatwi nam wbudowany modem 4G/LTE Cat 6 (50 Mbit/s / 300 Mbit/s), który zapewni dostęp do szybkiego Internetu.

System operacyjny telefonu to Android 9.0 Pie. System jest „czysty”, a do tego producent dba o jego aktualizację – przekonaliśmy się o tym podczas testowania urządzenia. Fabryczny zestaw aplikacji obejmuje chyba wszystko, czego typowy turysta będzie potrzebować na szlaku. Jeśli czegoś nie znajdziemy wystarczy sięgnąć do prawie nieprzebranych zasobów sklepu z aplikacjami Google Play.

Img 20191127 092520 Technosenior
Gigaset Gx290

Dostęp do Internetu w każdym miejscu to jednak nie tylko sieci społecznościowe, ale również możliwość sprawdzenia pogody, aktualnych map czy przeczytania opinii o restauracji, do której chcielibyśmy się wybrać. A jeśli podróżujemy na własną rękę i nasza wycieczka zakłada zwiedzenie kilku miast, warto sprawdzić gdzie w danej miejscowości szukać niedrogiego noclegu. A gdy zgubimy się w drodze na wakacje lub podczas uprawiania sportów jak wspinaczka, jazda crossowa, narciarstwo, czy wszelkiego rodzaju sporty wodne. Wtedy najprościej dyskretnie wyciągnąć telefon survivalowy i sprawdzić na mapie, w którym miejscu się znajdujemy i w którą stronę musimy się udać. Wbudowany moduł GPS z A-GPS + GLONASS oraz usługi geolokalizacji pomogą nam szybko odszukać drogę i podpowiedzą, które miejsca warto odwiedzić. Świadomość, że w razie potrzeby, nawet na największym odludziu, można wezwać pomoc daje dodatkową motywację do realizacji ambitnych celów.

GPS działa stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach, precyzyjność lokalizacji jest na przeciętnym poziomie. Telefon na bieżąco podawał informację, o naszym położeniu, w pociągu, czy też autobusie. W zamkniętych pomieszczeniach, tylko w pobliżu okna udało mi się odebrać sygnał z satelitów.

Wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Nie zabrakło też wsparcia dla Bluetooth i NFC – wszystkie te trzy rodzaje komunikacji w trakcie testu sprawowały się bez zarzutu. Czułość Wi-Fi mogłaby być na wyższym poziomie, choć przeciętnemu użytkownikowi nie powinno to zbyt doskwierać.

Gigaset GX290 ma wysokie, jak na pancerny smartfon osiągi. Jego sercem jest procesor z ośmioma (Octa Core) rdzeniami MediaTek Helio P23 (MT6763) o częstotliwości taktowania 2,0 GHz. Do tego 3 GB pamięci RAM i wspomaganie przez grafikę Mali-G71 MP2. Nawet w przypadku uruchomienia jednocześnie wielu aplikacji system działa płynnie i nie ma przestojów. Planując urlop, zakładamy, że pogoda nam dopisze i większość czasu spędzimy odpoczywając na plaży. Co jednak zrobić, kiedy przez cały dzień będzie padał deszcz? Mając testowanego smartfona, możemy na przykład obejrzeć film lub poczytać książkę. Pochmurny dzień lub oczekiwanie na spóźniający się pociąg, mogą nam uprzyjemnić również liczne gry dostępne na smartfony. Cieszyć może 32 GB dostępnej pamięci na dane użytkownika (z fabrycznych zostaje nam ok. 25 GB). Do zdjęć i filmów możecie rozszerzyć pamięć dzięki kartom microSD/microSDHC o kolejne 256 GB. Wynik benchmarku w AnTuTu na poziomie 99 000 punktów.  Biorąc pod uwagę, że został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy nie uznają kompromisów i potrzebują niezawodnych i wytrzymałych urządzeń, jest to wynik całkiem dobry. Ilość ciepła, jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu, jest do zaakceptowania.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading