Test Sharp DR-I470 Pro – radio DAB/DAB+/FM z RDS i 10000 stacji na całym świecie

Sharpa DR-I470 Pro po pierwszym uruchomieniu trzeba zaprogramować. Do wyboru użytkownik ma dwa źródła sygnału radiowego – analogowy FM oraz cyfrowy DAB+ – do 10 stacji.  Każdy z wariantów możemy zaprogramować w pamięci i mieć szybki dostęp do stacji radiowych w kategoriach: Global Top 20, Genre, Country/Location, Highlight. Wszystkie informacje dotyczące słuchanej stacji wyświetlane są na kolorowym, lub czarno-białym (do wyboru) ekranie LCD, z regulowanym podświetleniem.

Główne kategorie w menu to:

 • Radio Internetowe: Dostęp do stacji radiowych na całym świecie
 • Radio FM: Dostęp do radia FM
 • DAB/DAB+: Dostęp do radia DAB/DAB+
 • Centrum informacyjne: Dostęp do pogody, finansowych i systemowych informacji
 • Tryb AUX: Dostęp do urządzeń połączonych poprzez wejście AUX IN
 • Bluetooth: Dostęp do urządzeń połączonych przez bluetooth
 • Ustawienia: Różne ustawienia systemowe
 • Stacja lokalna: Dostęp do stacji radiowych w danym regionie (np. tylko Polskie Stacje)
 • Spotify Connect – do streamowanie muzyki bezpośrednio z serwisów muzycznych

W momencie pierwszego uruchomienia interfejs radia prosi nas o konfigurację. Możemy wtedy ustawić język interfejsu, dokładny czas, datę, podświetlenie. I właściwie na tym etapie kończy się nasza konfiguracja. Nie ma sensu rozwodzić się nad radiem FM, przejdę od razu do najważniejszej opcji — radia internetowego.

Wszystkie informacje dotyczące słuchanej stacji wyświetlane są na 2,4-calowym, kolorowym ekranie TFT, z regulowanym podświetleniem. W momencie pierwszego uruchomienia interfejs radia prosi nas o konfigurację. Możemy wtedy ustawić język interfejsu, dokładny czas, datę oraz połączyć się z wybranym sygnałem Wi-Fi. Całkiem miłym akcentem jest to, że cała konfiguracja radia może ograniczyć się do wyboru języka oraz podania hasła do wybranej sieci, gdyż radio samoczynnie ustawi pozostałe parametry (można to włączyć lub wyłączyć w ustawieniach radia). I właściwie na tym etapie kończy się nasza konfiguracja.

Czas, data i każdy aktywny czas alarmu zostanie wyświetlony na wbudowanym wyświetlaczu. Ponadto zobaczymy tutaj nazwę stacji radiowej, informacje tekstowe od nadawcy oraz typ i opis programu dostarczanego przez stację DAB/DAB+. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż z radia korzysta się zdecydowanie przyjemniej. Programowanie można powierzyć automatycznemu strojeniu – w tym trybie odbiornik sam wyszuka stacje radiowe i zapisze je w pamięci, lub dokonać tego ręcznie. Kiedy tryb DAB jest uruchamiany po raz pierwszy, to automatycznie zaczyna wyszukiwanie wszystkich stacji dostępnych w naszej lokalizacji. Proces wyszukiwania jest wyświetlany na ekranie.

Jak tylko wyszukiwanie zostanie zakończone, radio rozpocznie odtwarzanie pierwszej pozycji na liście znalezionych stacji. Nawigacja także nie sprawiała problemów. Wszystkie funkcje radia są bardzo intuicyjne, nieskomplikowane oraz gwarantują szybki dostęp do wybranych elementów.  Obsługa nie stwarzała problemów i nawet bez potrzeby zaglądania do instrukcji udało się skonfigurować najbardziej potrzebne funkcje.

Jeśli muzyki słuchamy głównie przy użyciu smartfona, to możemy sparować radioodbiornik Sharpa z telefonem i przesyłać muzykę bezprzewodowo. DR-I470 wspiera standard Bluetooth 4.1.

Urządzenie wyposażono w złącze AUX IN umożliwiające podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku i odtwarzanie przez głośnik wbudowany w DR-I470 Pro. Urządzenie posiada też wyjście słuchawkowe. Sprzęt dopełniają tak podstawowe funkcjonalności jak budzik z opcjami sleep i snooze.  Oprogramowanie urządzenia oferuje nam dostęp do prognoz pogody. Po wybraniu miejscowości/miasta zostaną wyświetlone poniższe informacje: bieżąca temperatura, symbol obrazujący pogodę, zakres przybliżonych temperatur na kolejnych 5 dni. Interesująca funkcją jest też dostęp do informacji finansowych z gamy indeksów giełdowych z całego świata.

Można by zakładać, że tak małe radio nie będzie w stanie zbyt dobrze odwzorować pasma dźwiękowego, jednak w tej kwestii byłem pozytywnie zaskoczony. Głośniki, jakie znajdują się w radiu dają sobie radę z nagłośnieniem nawet dużego pomieszczenia. Testowałem to w mieszkaniu, której ma powierzchnię 50m^2 i musiałem redukować dźwięk, bo grał zbyt głośno.

Dwa głośniki stereo z mocą 30W 2x7W(RMS) i systemem bass reflexem zapewnia też zaskakująco pozytywne wrażenia słuchowe, jakich trudno by oczekiwać od niewielkiego rozmiarami urządzenia. Bas jest bogaty, a średnica jasna i otwarta. A dźwięk równomiernie rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Dobrze brzmi zarówno muzyka, jak i głos prowadzących audycje. Charakterystyka dźwięku zostaje również zachowana podczas przesyłania muzyki na przykład ze smartfona, a dodatkowo w każdym przypadku można ją zmienić za pomocą wbudowanego korektora. Domyślny equalizer jest w trybie Normalny. Możemy go na Flat, Jazz, Rock, Muzyka ‑ lmowa, Muzyka klasyczna, Pop, Wiadomosci lub My EQ.

4 thoughts on “Test Sharp DR-I470 Pro – radio DAB/DAB+/FM z RDS i 10000 stacji na całym świecie

 • 17 września 2020 o 14:02
  Permalink

  Jak znaleźć radio NOWY ŚWIAT ?

  Odpowiedz
 • 30 lipca 2020 o 15:05
  Permalink

  Bardzo fajny test i opis radia. Zastanawiam się nad zakupem tego modelu i mam jedno pytanie. Czy jest możliwość odbierania internetowej stacji Radia Nowy Świat ?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 4 sierpnia 2020 o 12:15
   Permalink

   Zakupiłam i jest radio Nowy Świat:)

   Odpowiedz
   • 7 sierpnia 2020 o 14:49
    Permalink

    a gdzie je znalazłaś ? w której zakładce ?

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: