Modernizacja infrastruktury serwerowej – jak zrobić to mądrze?

Modernizacja infrastruktury serwerowej – jak zrobić to mądrze?

Przejście na model pracy zdalnej wielu przedsiębiorstw zwiększyło zapotrzebowanie na usługi centrów danych oraz chmurowe. Jednocześnie, część organizacji musiała zreorganizować swoje biura, żeby móc skutecznie pracować w trybie home office. W wielu przypadkach wiązało się to z koniecznością przeniesienia lub modernizacji infrastruktury serwerowej. Dostawcy usług oraz firmy musiały więc podjąć nowe inwestycje w obszarze serwerów, żeby móc odpowiedzieć na zwiększone potrzeby. Takie modernizacje powinny być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Co należy wziąć pod uwagę?

Test Microsoft Surface Laptop GO – lubiane rozwiązania w przystępnej cenie

Typowe aktualizacje sprzętowe obejmują zarówno obszar pamięci operacyjnej, jak i masowej. Modernizacja pamięci jest najłatwiejszym sposobem na poprawę i optymalizację wydajności serwera. Zwykle jest konieczna przy zwiększaniu obciążeń wirtualnych, dodawaniu większej liczby użytkowników, wdrażaniu nowych programów bazodanowych czy wprowadzaniu zmian biznesowych – w przypadku sklepów internetowych mogą to być np. nowe funkcjonalności dotyczące zakupu na stronie. Modernizacja pamięci w serwerach może obsłużyć większe obciążenia, przyspieszyć pracę z danymi w chmurze czy działanie aplikacji uruchomionych w pamięci serwera. Umożliwia również stworzenie większej liczby maszyn wirtualnych, a tym samym zwiększa alokację i pozwala optymalnie wykorzystywać już posiadany sprzęt. W ten sposób organizacje mają szansę obniżyć koszty eksploatacji.

Pamięć masowa to ważny element

Pamięć masowa jest ważna dla wirtualizacji serwerów w kontekście pojemności, a przede wszystkim jest istotna dla szybkości. Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde w zwirtualizowanym serwerze hostującym mogą poważnie ograniczać szybkość losowych operacji wejścia/wyjścia i dostępu do danych. Obsługa aplikacji, użytkowników i pobieranie danych to czynniki ograniczające ogólną wydajność systemu. Zainstalowanie odpowiedniej pamięci w serwerze wraz z niemechanicznymi dyskami półprzewodnikowymi (SSD) może znacząco wpłynąć na poprawę wydajności i zwiększenie pojemności. Tym samym umożliwia wirtualizację, a w efekcie – pozwala uzyskać większe możliwości przy mniejszym nakładzie.

Pamięć masowa serwerów coraz częściej znajduje się w zewnętrznych lokalizacjach w centrach danych i jest w coraz większym stopniu oparta na chmurze. Wiąże się to z coraz większymi wymaganiami zarówno wobec dysków, jak i infrastruktury pamięci. Dyski SSD umożliwiają szybkie pobieranie danych i działanie usług chmury z najwyższą wydajnością, niezależnie od typu przetwarzanych danych. W dobrze zaprojektowanym rozwiązaniu pamięci masowej stosuje się warstwową konfigurację dysków (dyski o różnej szybkości i cenie przeznaczone do różnych zastosowań i celów dostępu), dzięki czemu organizacja ma dostęp do odpowiednich danych na odpowiednim poziomie, aby w ekonomiczny sposób uzyskać maksymalną wydajność.

Test Mercusys MR50G – tani router dla domu

Kluczowa jest niezawodność i wydajność serwera

Zbudowanie odpowiedniej wydajności i optymalizacja wyników zaczyna się na poziomie komponentów. Tymczasem, wiele osób nie zwraca uwagi na kwestie pamięci (której koszt stanowi dużą część ceny serwera). Istnieją trzy typy pamięci DIMM[1] i choć są ze sobą zgodne fizycznie, ich dobór jest kluczowy, ponieważ nie można ich mieszać.

Istotne jest również dopasowanie odpowiedniej pamięci do określonego procesora, który znajduje się w danym serwerze. Na wydajność znaczący wpływ może mieć liczba kanałów i modułów pamięci. Należy o tym pamiętać, rozważając stopniową modernizację. Nie warto kupować pamięci na potrzeby modernizacji za 12 miesięcy, która aktualnie wykracza poza wymagania lub wręcz ogranicza wydajność.

W podjęciu świadomej decyzji może pomóc również zapoznanie ze standardami i specyfikacjami pamięci organizacji JEDEC, która odpowiada globalnie za rozwój otwartych standardów dla przemysłu mikroelektronicznego. W przypadku np. płyt głównych warto rozważyć nowy standard DDR5, który radykalnie zwiększa gęstość i szybkość pamięci.[2]

Test Smart Plug WiFi SM01-WP10: smart gniazdko, by mądrze gospodarować energią

Potrzeba spełniania ciągle rosnących wymagań, niekoniecznie musi wiązać się z koniecznością wymiany serwerów. Mądrze przeprowadzona modernizacja, która uwzględnia bieżące potrzeby i przewidywany rozwój, to dobry pomysł w stale zmieniającym się i ewoluującym środowisku biznesowym. Jednak zdecydowanie wymaga zaplanowania, określenia specyfikacji i zakupu odpowiednich komponentów. Współpraca z ekspertami branżowymi w zakresie przechowywania danych, takimi jak Kingston, może pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb firmy.

Robert Sepeta – Business Development Manager w Kingston Technology w Polsce

***

[1] Serwerowe moduły pamięci DIMM mogą być modułami niebuforowanymi (uDIMM), modułami rejestrowymi (RDIMM) lub modułami o zmniejszonym obciążeniu (LRDIMM). 

[2] Moduły DIMM DDR5 będą miały taką samą liczbę styków (288) jak moduły DIMM DDR4, jednak ich układ jest inny i można będzie je umieszczać tylko w dedykowanych gniazdach DDR5.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: