Test OPPO A54 5G – 5G w średniej półce cenowej

Smartfon swoim wyglądem przypomina nieco testowany niedawno realme 8 5G.  Otrzymał on podobnie umieszczoną wysepkę z aparatami oraz błyszczącą, plastikową powierzchnię na pleckach. Oppo A54 5G dostępny jest w dwóch kolorach: fioletowo-niebieski, czarny z odcieniem szarości i srebra. W moje ręce trafiła wersja filetowo- niebieska. Ogólnie prezentuje się bardzo ładnie, ale niestety też strasznie się palcuje. Na szczęście w opakowaniu znajdziemy również silikonowe plecki, które uchronią lekko wystające aparaty oraz przed zarysowaniami. Dodam jeszcze, że smartfony nie posiadają żadnej klasy wodoodporności.

Z przodu natomiast znajdziemy płaski ekran ze szkła z niewielkimi ramkami po bokach oraz na górze i nieco szerszym podbródkiem (Screen Ratio 90,5%) oraz jednym aparatem umieszczonym w kółeczku w lewym, górnym rogu. Całość łączy ramka w kolorze dopasowanym do obudowy (bardziej matowa niż gładka). Oczywiście wszystko jest idealnie dopasowane, nic nie trzeszczy, nic się nie ugina.

Na obudowie najdziemy odpowiedni:

  • na spodzie – mikrofon, głośnik multimedialny (niestety mono), gniazdo USB C oraz wyjście mini Jack
  • na lewym boku: przyciski głośności oraz szufladkę na 2 karty SIM oraz dodatkową kartę pamięci. Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym Dual SIM. Nie musimy zatem rezygnować z jednego SIM na cele karty pamięci. Za to duży plus.
  • na prawym boku: włącznik / wyłącznik z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych

Wszystkie przyciski  zostały wykonane w kolorze obudowy i są wyraźne w dotyku oraz bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.

Wielu użytkowników zapewne bardzo ucieszy obecność wyjścia mini Jack. W samym smartfonie natomiast znajdują się głośniki mono, które jak najbardziej grają poprawnie. Muzyka z nich płynąca jest wystarczająco głośna, czysta, ale bez większej głębi czy basu. Całkowicie wystarczy do codziennego użytkowania. Jednak, gdy chcemy usłyszeć nieco czystszy dźwięk, to warto sięgnąć po słuchawki.

Co, do jakości prowadzonych rozmów nie mam zastrzeżeń – moi rozmówcy słyszeli mnie dobrze i wyraźnie. Ja ich również.

Jak wspomniałam wyżej w przycisku ON/OFF znajdziemy czytnik linii papilarnych. Jest on dobrze wyczuwalny i poprawnie reaguje na przyłożony palec. Samo odblokowanie następuje również wystarczająco szybko. Oprócz czytnika mamy również do dyspozycji odblokowanie twarzą. Ono jednak nie jest tak bezpieczne (chociaż nie udało mi się odblokować zdjęciem) i przy słabszym oświetleni nie zawsze załapie.  Poza tym znajdziemy również standardowe funkcje odblokowania jakimi są: pin, wzór czy hasło.

Wymiary Oppo A54 5G to: 162.90 x 74.70 x 8.40 mm. Jego waga to 190g. Nie jest to zatem mały smartfon. Mimo to całkiem dobrze leży w dłoni, a wszystkie przyciski są dokładnie tam gdzie powinny – są w zasięgu. Niestety obsługa jedną ręką nie będzie tutaj najwygodniejsza. Chyba, że włączymy tryb jednoręczny.

Testowany model otrzymał płaski ekran LCD (LTPS), 6.5″ z rozdzielczością 2400×1080 FHD+, gęstością pikseli 405 PPI, jasności: 480 nits (Peak brightnes: 550 nits) i odświeżaniem 90 Hz. Sam ekran pokrywa 90,5% powierzchni przodu telefonu w i zawiera niewielkie wycięcia w kształcie koła, w  lewym górnym rogu, w którym umieszczono przedni aparat.

Sam ekran prezentuje się jak najbardziej poprawnie w swojej klasie. Wszystkie krawędzie są ostre, a całość czytelna i wyraźna. Kolory również są przyjemne dla oka, a kąty widzenia poprawne. Smartfon oferuje oczywiście możliwość dopasowania parametrów ekranu takich jak: temperatura kolorów ekranu (zimniejsza, domyślna, cieplejsza), częstotliwość odświeżania (automatyczny, 90 Hz, 60 Hz) czy jasność, ale również posiadają np. dodatkowy tryb komfort oczu. Miłym dodatkiem jest również możliwość spersonalizowania interfejsu (styl ikon, układ aplikacji, kolory, krój i rozmiar czcionki, pole powiadomień) oraz tryb ciemny, który dodatkowo posiada aż trzy poziomy do wyboru: wzmocniony, średni, delikatny.

Niestety nie znajdziemy w nim diody powiadomień ani AOD („ekran zawsze aktywny”). Możemy również włączyć obsługę gestami lub standardową dolną belkę z przyciskami oraz inteligentny pasek boczny. Zatem każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację interfejsu i nawigacji.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: