Recenzja urządzeń smart home z serii Tapo

Recenzja urządzeń smart home z serii Tapo

Mieszkanie to coś więcej niż tylko wielofunkcyjna przestrzeń. To otoczenie, które oddaje indywidualne cechy właściciela, a także dostosowuje się do jego stylu życia. Mini Smart Plug WiFi P110, kolorowa taśma LED Smart WiFi L900-5 oraz żarówka WiFi L520E – oto najnowsze urządzenia od TP-Link z serii Tapo, które sprawią, że nasz dom stanie się bardziej inteligentny.

smart home Tapo

Każde z nich daje nowe możliwości w zakresie zarządzania domowym oświetleniem, a gniazdo dodatkowo pozwala monitorować i zarządzać poborem energii danego sprzętu oraz zdalnie go włączać i wyłączać.

Do komunikacji z urządzeniami z serii Tapo nie jest wymagany żaden dodatkowy kontroler czy sterownik.  Co więcej można nimi zarządzać niemal z każdego miejsca na świecie. Wszystko dzięki wbudowanemu w nie modułowi Wi-Fi, który pozwala na połączenie produktów poprzez domową sieć i internet z dedykowaną aplikacją Tapo na smartfony i tablety z systemem Android i iOS.

Urządzenia smart home z serii Tapo wpisują się w koncepcję „plug and play”, czyli jest gotowy do użycia bezpośrednio po prostym i niewymagającym specjalistycznej wiedzy procesie instalacji. Warto dodać, że każdy z produktów wymaga osobnej instalacji i zarządzania.

Procedura konfiguracji sieci Wi-Fi nie różni się niczym od tej znanej ze smartfonów. Jedna aplikacja pozwala sterować i zarządzać dowolną liczbą żarówek, gniazd oraz taśm w sposób zdalny tj. na odległość, dzięki czemu można ustawiać temperaturę barwową oświetlenia, a także zarządzać czasem włączania i wyłączania produktów wpływając na ich pory działania.

Aby było to możliwe należy pobrać aplikację, podłączyć żarówki/gniazdo/taśmę, wyszukać dany produkt i połączyć go za pomocą Wi-Fi z domowym routerem. Ważne jest to, że zdalne sterowanie każdym z produktów jest możliwe tylko, gdy pozostaje on w zasięgu routera Wi-Fi.

Po przeprowadzeniu ustawień, właściwie już możemy cieszyć się nowym oświetleniem, a co najważniejsze oszczędzać energię. Mało tego, można na różny sposób programować ich działanie (czas pracy czy np. natężenie oświetlenia), co sprawia, że ingerencja człowieka jest ograniczana do minimum.

Sam panel aplikacji został przejrzyście opracowany i do tego (duży plus) w języku polskim. Jej obsługa nie sprawia żadnych problemów.  Po instalacji aplikacji należy ją uruchomić i nadać wymagane przez nią uprawnienia. Zarejestrować nazwę użytkownika, podać nasz e-mail, lub nasze ID w sieci TP-Link, o ile już korzystamy w urządzeń tego producenta.

Aplikacja pozwala na obsługę urządzenia, zarówno przez naszą domową sieć, jak i zdalnie przez sieć komórkową za pomocą chmury. Wystarczy sobie wyobrazić, że jednym kliknięciem można zmienić barwę oświetlenia w pomieszczeniu jednocześnie zmieniając jego atmosferę – z salonowego oświetlenia w przytulny, romantyczny kącik i to całkiem zdalnie albo w mgnieniu oka rozświetlić dom będąc jednocześnie w pracy, co też może wpłynąć na większe bezpieczeństwo.

Takie i jeszcze wiele innych możliwości daje zestaw oświetlenia smart home z serii Tapo z dedykowaną aplikacją.

Poniżej opisujemy każdy z produktów, który mogliśmy dla Was przetestować. Zapewne niejedna lampka zawita do każdego domu.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl