Poradnik: Mobilna fotografia – co z tym niebieskim śniegiem?

Poradnik: Mobilna fotografia – co z tym niebieskim śniegiem?

Przed nami kolejna mini foto-lekcja. Zanim jednak do niej przejdziemy przypomnijmy sobie poprzednie tematy:

Jako, że trwa zima, to chcemy mieć ładne zimowe kadry, a co jak nasz telefon nie koniecznie chce z nami współpracować i śnieg zamiast biały jest niebieski?  I wierzcie mi lub nie, ale nie jest to problem tylko tanich telefonów. Dla dowodu kilka takich zniebieszczonych kadrów prosto z Xiaomi Mi 11 Ultra:

Jak sobie z tym poradzić? Możemy wykonać zdjęcia użyciem filtrów w trybie automatycznym lub skorzystać z trybu PRO. Tak wiem, że to może wydawać się skomplikowane, ale jak spróbujecie, to zobaczycie, że wcale takie nie musi być. Co więc należy zrobić? Wchodzimy w Tryb PRO i zostawiamy praktycznie wszystkie parametry na AUTO poza jednym: balans bieli ukryty pod ikonką WB. W Mi 11 Ultra wygląda to tak:


W Mi 11 Ultra znalazłam jeszcze opcję ręcznego ustawienia balansu bieli w opcji WB pod ikonką z suwaczkami. Wtedy możemy sami dopasować czy światło ma być bardziej ciepłe czy zimne:


Proste czyż nie? Jeżeli jednak nie chce Wam się bawić z trybem PRO, to ostatecznie można zedytować zdjęcie już po zrobieniu. Najprościej zrobimy to w galerii telefonu poprzez:

  • nałożenie filtru

  • zmianę opcji: Ciepło (tak nazywa się w Mi 11 Ultra)


Możemy też skorzystać z zewnętrznych aplikacji, które mają znacznie wiecej opcji i filtrów niż te w galerii. Nie mniej próbujcie 🙂
Poniżej ten sam kadr w kilku wariantach – zmiana tylko balansu bieli w trybie PRO:


i kilka po poprawkach w edycji:


Widzicie różnice? To teraz weźcie swoje telefony w łapkę i popróbujcie pozmieniać parametr światła. Przyda Wam się to nie tylko przy zdjęciach śniegu.

Diana Kisiała

Zarażam pasją do szycia i nowych technologii.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: