Test Rakuten Kobo Clara 2E – czytnik ebooków z recyklingu

Test Rakuten Kobo Clara 2E – czytnik ebooków z recyklingu

Test bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Na początku września 2022r. firma Rakuten Kobo wprowadziła do sprzedaży nowy, ulepszony czytnik ebooków, który stawia na ekologiczne rozwiązania. Model ten to Kobo Clara 2E. Jego obudowa została wykonana z plastiku w ponad 85% pochodzącego z recyklingu, w tym 10% z plastiku, który przechwycono zanim trafiłby do oceanów – to istotny krok w stronę lepszych i bardziej odpowiedzialnych rozwiązań dla czytelników. Ponadto urządzenie jest wodoodporne, posiada zwiększoną pamięć (16GB) oraz technologię bezprzewodową Bluetooth.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Producent deklaruje, że w ciągu roku planuje usunąć ponad 200 000 plastikowych butelek z oceanów i ponad milion płyt CD i DVD z wysypisk śmieci.

Czytniki Kobo Clara 2E są dostępne na stronie www.kobo.com oraz u wybranych partnerów handlowych w cenie 699 PLN.

A jak nowe urządzenie wypada w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do recenzji.

Rakuten kobo clara 2E
Rakuten kobo clara 2E

Specyfikacja techniczna:

 • Wyświetlacz: Ekran dotykowy 6” E Ink Carta 1200, 300 PPI, rozdzielczość 1448 x 1072, z Trybem nocnym
 • Pamięć: 16 GB
 • CPU: 1 GHz
 • Łączność: Wi-Fi 802.11 ac/b/g/n (dwuzakresowe), technologia bezprzewodowa Bluetooth® i USB-C
 • Bateria : Kilka tygodni pracy na jednym ładowaniu zależnie od częstości korzystania.
 • Wodoszczelny: IPX8 – do 60 min na 2 metrach głębokości wody
 • Podświetlenie: ComfortLight PRO – Regulacja jasności i temperatury barwowej
 • Możliwość dostosowania: TypeGenius: 12 różnych czcionek i ponad 50 stylów czcionek
 • Wymiary: 112,05 x 159,02 x 8,66 mm
 • Waga: 171 g
 • Obsługiwane formaty: 15 formatów plików obsługiwanych natywnie (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
 • Audiobooki dostępne tylko w wybranych krajach. Wymagane są bezprzewodowe słuchawki lub głośnik Bluetooth®.
 • Języki: Angielski, francuski, francuski (Kanada), niemiecki, hiszpański, hiszpański (Meksyk), włoski, kataloński, portugalski, portugalski (Brazylia), holenderski, duński, szwedzki, fiński, norweski, turecki, japoński, chiński tradycyjny, polski, rumuński i czeski.

Zestaw

To co warto od razu podkreślić, to opakowanie nie zawiera magnesów i jest wykonane z papieru makulaturowego z certyfikatem FSC . Nadruk na opakowaniu naniesiono tuszem sojowym, uznawanym za najbardziej ekologiczny i odnawialny materiał poligraficzny. Więcej o innych inicjatywach Kobo w zakresie zrównoważonego rozwoju można poczytać na kobo.com/eco.

A w pudełku znajdziemy standardowo papierologię, kabelek do ładowania USB C – USB A oraz czytnik. Nie znajdziemy w nim ładowarki.

Na testy otrzymałam również etui – Kobo Clara 2E SleepCover. Również ono zostało wykonane w 97% z plastiku z recyklingu, w tym w 10% z tworzywa, które miało zostać wyrzucone do oceanów, oraz z mikrofibry wyprodukowanej w 40% z plastikowych butelek po wodzie. Jego cena to 129 zł.

Budowa i użytkowanie

Rakuten Kobo Clara 2E to niewielki czytnik z ekranem dotykowy 6” E Ink Carta 1200. Jego wymiary to: 112,05 x 159,02 x 8,66 mm, a waga zaledwie 171 g. Zatem bez problemu utrzymamy go w jednej ręce, a i nie będzie zajmować dużo miejsca w plecaku czy torebce.

Na tyle mamy plastikowe plecki (jak już wspominałam wcześniej wykonane w ponad 85% z plastiku z recyklingu, w tym w 10% z odpadów tworzyw sztucznych, które przechwycono zanim trafiłyby do oceanów) z bardzo fajną fakturą przypominającą fale na wodzie. Na tyle znajdziemy też napis „Rakuten Kobo” oraz włącznik/wyłącznik. Urządzenie nie posiada żadnego aparatu, ale to chyba nikogo nie dziwi 🙂.

To co na pewno ucieszy nie jednego użytkownika, to urządzenie jest wodoszczelne. Posiada certyfikat IPX8 (do 60 min na 2 metrach głębokości wody). Oznacza to, że bez problemu możemy zabrać czytnik do wanny czy na basen. Nie powinno mu zaszkodzić drobne zachlapanie czy nawet przypadkowe zanurzenie.

Na przodzie umieszczono ekran dotykowy 6” E Ink Carta 1200 otoczony plastikowymi czarnymi ramkami. Dolna ramka jest trochę szersza od pozostałych i umieszczono na niej również napis „kobo”.

Rakuten Kobo Clara 2E
Rakuten Kobo Clara 2E

Na obudowanie znajdziemy jeszcze USB C (na dolnej ramce), które służy do ładowania czy połączenia z komputerem, aby przerzucić pliki z książkami czy Audiobook-ami.

Całość prezentuje się solidnie i dobrze trzyma się go w ręce.

Bardzo fajnym dodatkiem jest etui, które możemy zamknąć oraz postawić na rozkładanej nóżce. Etui dostępne jest w 3 kolorach: koralowym Coral Reef Orange, zielonym Sea Glass Green i czarnym. Osobiście najbardziej podoba mi się wersja pomarańczowa i taka też trafiła w moje ręce.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl