Recenzja Ferguson Ariva T800i HbbTV – STB z treściami multimedialnymi w telewizorze

Po rozpakowaniu i podłączeniu dekodera do telewizora oraz anteny naziemnej telewizji cyfrowej, przyszedł czas na jego uruchomienie. Ferguson Ariva T800i HbbTV, jak już wcześniej pisałem oferuje unikalną funkcją odbioru przesyłanego przez Internet, dodatkowego pasma informacyjnego nadawanego w formacie HbbTV.

Hybrydowa telewizja szerokopasmowa (HbbTV) to globalna inicjatywa, której celem jest zapewnienie otwartych standardów dostarczania zaawansowanych interaktywnych usług telewizyjnych za pośrednictwem sieci nadawczych i szerokopasmowych dla podłączonych do sieci telewizorów i dekoderów.

Dzięki obsłudze HbbTV Ferguson Ariva T800i może wyświetlać nie tylko kanały telewizyjne ale także obsługuje dostarczane wraz z kanałami dodatkowe informacje i usługi, np. VOD.

System HbbTV to połączenie dwóch sieci, nadawczej i szerokopasmowej. Jego sieć nadawcza to sieć DVB (DVB-T/ T2, DVB-S i DVB-C). Odbiornik hybrydowy ma możliwość równoległego łączenia się z sieciami szerokopasmowymi i nadawczymi.

Usługa HbbTV jest podzielona na dwa typy w oparciu o ich związek z treścią telewizji:

 • · programy: Usługa HbbTV związane z treścią programu telewizyjnego na antenie:

1. Quiz show i usługa głosowania.

2. Inny pogląd na zmysł.

3. Sport.

 • · Usługa HbbTV niezwiązana z treścią programu telewizyjnego na antenie: VoD, bogaty EPG, aplikacja informacyjna, gra, reklama adresowalna

Aby zacząć korzystać z funkcjonalności hybrydowej telewizji musimy połączyć się z siecią (WLAN lub Ethernet), następnie wybrać program z funkcją HbbTV, czerwony przycisk na pilocie wyświetla usługi HbbTV. Aby nie denerwować użytkownika niepożądanymi nakładkami i umożliwić jednolite wrażenia podczas uruchamiania aplikacji, najpierw wyświetlana jest mała ikona na telewizorze, która informuje użytkownika, że usługi HbbTV są dostępne.

Po usłudze poruszamy się za pomocą przycisków na pilocie:

 • · Przycisk EXIT: wyjdź, aby oglądać program bezpośrednio.
 • · Przycisk BACK: powrót do poprzedniego menu.
 • · Czerwony/ Zielony/ Żółty/ Niebieski przycisk: dodatkowy przycisk funkcyjny dla menu.

Przypominamy, że Cyfrowy Polsat, TVN prowadzą testy możliwości usług technologii hybrydowych w ramach telewizji naziemnej. Telewizja hybrydowa pozwala na wzbogacenie oferty telewizyjnej o nieograniczoną ilość treści interaktywnych. To także nowy obszar dostępny dla reklamodawców, w którym łączą się dwa światy – klasycznej telewizji i Internetu.

A Telewizja Polska uruchomiła jakiś czas temu usługę o nazwie TVP GO – naniej będziemy opierać swoją recenzję. Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej, którzy posiadają sprzęt obsługujący HbbTV w wersji 1.5 lub wyższej i podłączone do Internetu zyskują dostęp do funkcji, które do tej pory dostępne były tylko w płatnych serwisach.

Dzięki TVP GO zyskują również dostęp do dodatkowych treści i bogatej biblioteki VOD Telewizji Polskiej, bezpośrednio na ekranie telewizora.

TVP GO to:

 • · Dostęp za pośrednictwem technologii HbbTV
 • · Bezpośrednio z naziemnej telewizji cyfrowej, bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji na telewizor
 • · Bez opłat i dodatkowych zobowiązań
 • · Bardziej kompletna rozrywka telewizyjna
 • · Funkcje HbbTV
 • · Program TV czyli przewodnik po kanałach w przyjaznym układzie. Dzięki temu łatwo odnajdziesz i obejrzysz interesujące Cię programy
 • · Obejrzyj od początku– wystarczy wcisnąć jeden przycisk na pilocie, by obejrzeć od początku program, który już się rozpoczął
 • · 7 dniowa historia– ciesz się treściami emitowanymi w ciągu ostatnich 7 dni, możesz przeglądać programy i oglądać najnowsze treści uporządkowane według daty emisji
 • · Zatrzymuj i przewijaj programy emitowane na żywo – już nigdy nie przegapisz żadnej ważnej informacji, gdy ktoś zapuka do drzwi
 • · Wyszukiwarka treści dzięki której szybko znajdziesz to czego szukasz.
 • · Prognoza pogody – pogoda z prognozą godzinową (48h) i długoterminową (10 dni), z możliwością wyboru dowolnego miasta i wzbogaconą o dane dotyczące jakości powietrza oraz codzienną prognozę wideo.
 • · RSO – regionalny system ostrzegania.

Aby móc korzystać z nowych funkcjonalności wystarczy mieć w domu telewizor odbierający telewizję naziemną z tradycyjnej anteny i podłączony do internetu wraz aktywowaną w ustawieniach telewizora funkcję o nazwie HbbTV (Hybrid Broadband Broadcast Television) w wersji 1.5 lub nowszej. Dla użytkowników telewizora bez tej funkcjonalności jest właśnie Ferguson Ariva T800i HbbTV.

Podczas oglądania programów Telewizji Polskiej w dolnym prawym rogu ekranu pojawia się grafika-zaproszenie, która zachęca do włączenia TVP GO.

Za TVP

Przewodnik po TVP GO

Niebieski przycisk na pilocie to brama do bezpłatnej platformy telewizyjnej, do której dostęp uzyskamy z kanałów Telewizji Polskiej nadawanych w naziemnej telewizji cyfrowej.

W TVP GO możemy oglądać program pokazywany na żywo w telewizji od samego początku, nawet jeśli jeszcze się nie skończył, możemy również go zatrzymać lub przewinąć. Mamy możliwość ponownego obejrzenia swoich ulubionych programów, zobaczyć rekomendacje programowe i dowiedzieć się, co nadejdzie w ciągu najbliższych kilku dni.

Aby skorzystać z tych funkcji TVP GO wystarczy wciśnąć niebieski przycisk na pilocie oglądając jeden z programów Telewizji Polskiej nadawanych w telewizji naziemnej.

Poruszanie się po TVP GO jest bardzo łatwe i intuicyjne. Aby to zrobić, wystarczy, że użyjemy następujących przycisków na pilocie: strzałka w prawo, w lewo, w górę i w dół oraz przycisk „ok” oznaczający wybierz lub przycisk „wstecz”.

Recenzja Ferguson Ariva 175 Combo – odbiornik telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej

Gdy naciśniemy czerwony przycisk na pilocie przeniesiesiemy się do świata multimedialnej rozrywki, w którym w dowolnym momencie możemy między innymi obejrzeć ulubione programy, takie jak: filmy i seriale dla dzieci i dorosłych, programy informacyjne i publicystyczne, programy rozrywkowe, koncerty, spektakle Teatru Telewizji, zrekonstruowaną cyfrowo bibliotekę telewizyjnej klasyki i wiele innych pozycji z bogatej oferty VOD Telewizji Polskiej.

Powróćmy jeszcze do samego urządzenia i podstawowych funkcjonalności jakie oferuje Ariva T800i HbbTV. Po włączeniu przez moment wita nas plansza startowa, po czym urządzenie od razu przechodzi do pracy i pojawia się menu pierwszej konfiguracji.

Nie jest ono nadmiernie rozbudowane, ale zawiera wszystkie niezbędne ustawienia zapewniające natychmiastową gotowość urządzenia do pracy. Musimy wybrać język OSD – polski język, oczywiście jest dostępny, rozdzielczość wyjścia HDMI, proporcje ekranu oraz skonfigurować połączenie z internetem – sieć Ethernet lub Wi-Fi.

Następnie STB pobiera automatycznie z serwera aktualizację oprogramowania. Kanały telewizji naziemnej DVB-T trzeba zaprogramować samodzielnie, korzystając z menu. Dostępne są dwie opcje wyszukiwania ręcznego i w trybie Auto Scan.Należy wybrać właściwą w zależności od tego czy znamy kanał, czy częstotliwość, z której nadawany jest szukany kanał.

Okno wyszukiwania podzielone jest na trzy główne części. W lewej kolumnie zapisywane są wyszukane kanały telewizyjne a w prawej kanały radiowe. Pod spodem możemy zobaczyć informacje o wyszukanych multipleksach. Po zakończeniu wyszukiwania dekoder jest gotowy do pracy z ustawieniami, jakie wybraliśmy w oknie instalacyjnym.

Listę dostępnych kanałów podobnie jak w większości tunerów, możemy sprawdzić poprzez naciśnięcie przycisku OK na pilocie zdalnego sterowania. Praktyczną funkcją jest informacja o aktualnie nadawanym programie, która to wyświetla się obok zaznaczonego na liście kanału telewizyjnego.

Warto podkreślić, że podczas przełączania kanałów nie musimy nic zmieniać w urządzeniu. Moim zdaniem jakość wyświetlanych audycji telewizyjnych jest dobra, choć komfort oglądania zależy głównie od odbieranego sygnału i anteny. O jakości połączenia oraz częstotliwości odbieranego programu telewizyjnego informuje nas pasek na dole ekranu telewizora.

Blokada rodzicielska pozwala ustawić limity wieku dla programu. Możemy wyświetlić informacje EPG wszystkich kanałów w kolejności czasu i daty. Zaś funkcja PVR pozwala odtwarzać nagrane pliki. A nagrane pliki są zapisywane na nośniku USB w folderze o nazwie PVR.

Poprzedni 1 2 3 Następny

 1. Jako pierwszy odbiornik zgodny z ustawą, jest do końca nie funkcjonalny. Brak mu połączenia ze słuchawkami bezprzewodowymi. Brak wyjścia audio analogowego. W porównaniu z Fergusonem Combo, musi mieć silniejszy sygnał , by zaprogramować kanały. Czyli na tej samej antenie, w tym samym miejscu może nie zobaczyć tych samych programów. Dopiero wymiana anteny, lub poprawa kierunku i zmiana miejsca umieszczenia anteny, gdzie sygnał poprawi swoje parametry, jest możliwy odbiór. Funkcja Hbbtv działa, ale jest bezużyteczna. Pierwsze to reklamy, przed materiałem, których jest tyle, że czekając można zapomnieć co się wybrało do oglądania. Do tego szybkość zaspanego żółwia, nie pozwala na użytkowanie. Trzecie to logowanie , gdzieś , wpisywanie kodów, kupa śmiechu, by obejrzeć jakiś marny czy stary materiał. Jest jeszcze jedna wada, Przy wyłączeniu z prądu dekoder zapomina hasło dostępu do internetu. Jak w moim przypadku, wyłączam wszystkie urządzenia nieużywane z kontaktu. Trzeba przy każdym włączeniu wpisywać kody na nowo. Masakra. Brak podtrzymania i możliwości podtrzymania pamięci, eliminuje funkcję hbbtv z użytkowania. Reszta w miarę, ale cena urządzenia jest co do funkcjonalności za wysoka. Pozdrawiam i życzę firmie Ferguson, aby ich przyszłe dekodery, były bardziej przemyślane.

 2. Niestety, ale żadne urządzenie nie ma wpływu na to co pojawia się w treści wyświetlanej na ekranie. HBBTV działa na tym odbiorniku, o czym napisałem i opisałem na podstawie usługi TVP Go. Hybrydowa telewizja szerokopasmowa (HbbTV) w obecnym kształcie to raczej jeszcze ciekawostka. Ale na jej zawartość nie ma wpływu, zarówno testujący, jak i producent. Dodatek o bonie, to raczej zasługa naszego prawa, bo w ten sposób można sobie obniżyć cenę tego STB.

 3. Jakoś nie doczytałem informacji czy Hbb w ogóle działa. Czy da się załadować jakiś film/program, albo oglądać od początku? Mój nowy Smart TV ma z tym problemy, nie wszystko działa z poziomu Hbb co daje się uruchomić z aplikacji TVP Go. Olbrzymi problem jest z programami typu „Live” np. półfinał The Voice of Poland nie działał w trybie odtwórz od początku w czasie jego trwania. Dlaczego słowem nie wspomniano o irytujących reklamach przysłaniający 1/4 ekranu pojawiającą się podczas każdego przełączenia programu jeśli jest nadawany hybrydowo? Nie wspomniano również o „sprzężeniu zwrotnym” czyli o fakcie że HbbTv wysyła informacje do nadawcy o tym z jakiego adresu IP co i jak długo ogląda widz! I nie chodzi tylko o treści on-line ale także on-air. A co oznacza to sformułowanie w opisie cech systemu: ” Inny pogląd na zmysł”?
  No i na koniec: bon na zakup dekodera w wysokości 100zl z definicji ma służyć eliminacji wykluczenia cyfrowego najuboższych a nie zakupu „luksusowego odbiornika” i kupując 3x droższy dekoder od standardowego narażamy się na konieczność tłumaczenia przed urzędnikiem

  1. Jeden z wielu badziewi na rynku. Niby taki nowoczesny a nie ma nawet wbudowanego Smart TV. Prawda jest taka że 95procent tunerów na rynku nadaje się tylko do odbioru tv naziemnej a hybryda? Nie zauważyłem pozytywnych funkcji a jedynie wqrwianie widzą dodatkowymi komunikatami których wcale.nie chce czytać…. Wygląda.mi.ma artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl