Test SoloCam L40 – zasilana bateryjnie kamera bezpieczeństwa

Zanim rozpocząłem montaż kamery, skoncentrowałem się na instalacji kamery w sieci oraz instalacji dostarczonego oprogramowania. Instalacja w sieci przebiegła bezproblemowo.

Eufy Solocam L40
Eufy Solocam L40

Eufy SoloCam L40 wystarczy wyjąć z pudełka, skonfigurować z siecią Wi-Fi, zainstalować na elewacji i gotowe. Do jej instalacji nie potrzeba okablowania. Podpiąłem zasilacz, kabel sieciowy i po chwili kamera była już widoczna w sieci lokalnej.

Eufy Solocam L40
Eufy Solocam L40

Pracując jako samodzielne urządzenie, kamera może być używana w dowolnym miejscu w domu lub na zewnątrz, a ponadto zapewnia łatwe zdalne sterowanie za pomocą aplikacji. Rzecz jasna, kamerę przystosowano do użytkowania zewnętrznego zgodnie z klasą wodoszczelności IP 67. Jest ona zabezpieczona przed strumieniem wody, stąd deszcz jej nie zaszkodzi.

Co więcej, firma Eufy wprowadziła również kompatybilne panele słoneczne, aby zapewnić jej stały dostęp do energii słonecznej i zapomnieć o konieczności ładowania.

Obudowa Technosenior

Całość została wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze białym.  Na obudowie znajdziemy:

  1. Obiektyw aparatu
  2. Czujnik ruchu
  3. Czujnik światłoczuły
  4. Wskaźnik LED
  5. Mikrofon
  6. Otwór montażowy
  7. Przycisk SYNC
  8. Port ładowania typu C
  9. Głośnik

Po zalogowaniu się do aplikacji eufy Security (niestety nie znajdziemy w niej polskiego języka), należy założyć konto możemy przystąpić do konfiguracji. Kamera jest kompatybilna z systemami Android i iOS – w aplikacji znajduje się moduł zarządzania nagrywaniem, alarmami czy użytkownikami.

Aplikacja pozwala użytkownikom oglądanie oraz nagrywanie filmów video, a w razie wykrycia intruza natychmiast wysyła powiadomienie na telefon. Użytkownik ma możliwość włączenia alarmu dźwiękowego, który odstraszy potencjalnego intruza.

Recenzja EZVIZ HB8 i EZVIZ EB3 – monitoring na działce

Oprogramowanie pozwala oglądać obraz z kamery będącej w tej samej sieci lokalnej, w której znajduje się urządzenie mobilne. Kamera Eufy SoloCam L40 ma wbudowany dysk o pojemności 8 GB. Na obecną chwilę danych nie można zapisywać w chmurze.

Dodawanie kamery SoloCam L40 do aplikacji eufy Security

Resetujemy kamerę, wciskamy przycisk SYNC – niebieski wskaźnik zacznie migać szybko.

Następnie logujemy się do swojego konta przy użyciu aplikacji eufy.  Zeskanujemy kod QR na korpusie kamery. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w kreatorze aplikacji eufy Security, aby zakończyć konfigurację Wi-Fi, pamiętając, ze konfiguracja odbywa się wyłącznie w Wi-Fi 2,4 GHz.

Interfejs aplikacji eufy Security jest bardzo prosty, a jej obsługa nie sprawia żadnych problemów.  Po instalacji aplikacji należy ją uruchomić i nadać wymagane przez nią uprawnienia. Oprogramowanie może obsłużyć więcej urządzeń tego typu na raz. Nadanie nazwy (np. Salon, Warsztat, Garaż, Biuro itp) pozwoli je od siebie odróżnić.  Po zapisaniu urządzenia na liście zyskujemy możliwość podglądu obrazu.

Z poziomu smartfona możemy cieszyć się podglądem na żywo oraz notyfikacjami po wykryciu ruchu.

Dwukierunkowy system komunikacji dźwiękowej w kamerze pozwoli nam rozmawiać w czasie rzeczywistym z osobami znajdującymi się w odległości do 8 metrów od urządzenia. W ten sposób możesz również odstraszyć nieproszonych gości i zapobiec ewentualnemu włamaniu.

Jak to działa?

A działa to dość dobrze. Wbudowany w SoloCam L40 reflektor o mocy 600 lumenów włącza się natychmiast po wykryciu ruchu, rzucając światło na nieproszonych gości. Możemy również ustawić najbardziej odpowiednią dla nas jasność i temperaturę barwową reflektora w zakresie od 4K do 6K. Kolorowy noktowizor rejestruje szczegóły w ciemności w odległości do 8 metrów. Nagrywany dźwięk również nie budzi zastrzeżeń. Dwukierunkowa komunikacja audio działa ok.

Jej funkcjonalność zwiększa automatyczna detekcja ruchu zapewniająca rejestrację najistotniejszych zdarzeń bez konieczności ciągłej obserwacji.  Jeśli tylko go wykryje, może się automatycznie włączyć i rozpocząć nagrywanie lub wysłać powiadomienie push na smartfona (możliwe jest też użycie syreny alarmowej 90 dB w celu odstraszenia potencjalnego zagrożenia.

Warto zaznaczyć, że wbudowana sztuczna inteligencja zapewnia, że SoloCam L40 nagrywa tylko wtedy, gdy obecna jest osoba, a nie zwierzę lub kołyszące się na wietrze liście. Podczas uruchamiania aplikacji wyświetlana jest poniższa strona urządzenia.

W dowolnym momencie możemy również włączyć nagrywanie filmu (poza momentami wykrycia ruchu czy wynikające z harmonogramu), czy zrobić zdjęcie.

Jednym z największych atutów SoloCam L40 jest bardzo dobra ostrość wyświetlanego obrazu. Kamera jest w stanie nagrywać z rozdzielczością 2K QHD 1440p, dzięki czemu nie umknie żaden istotny szczegół. Co za tym idzie również wykonane zdjęcia są poprawne. Zresztą zobaczcie kilka próbek:

Co warte odnotowania, obsługuje też asystentów głosowych Amazon Alexa i Google Assistant. Można nią więc sterować za pomocą wypowiadania odpowiednich komend.

Akumulator o pojemności 13 400 mAh umożliwia działanie kamery przez nawet 3 miesiące na jednym, pełnym ładowaniu, zapewniając stabilne działanie w dzień i w nocy. Z wiadomych powodów (2 tygodnie na test) tego nie byłem w stanie sprawdzić.

Pełne ładowanie kamery trwa 8-10 godzin. Kamerę można również podłączyć do panelu słonecznego (nie obsługuje eufy Solar Panel), aby zapewnić bezpośrednie zasilanie.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading