Archicom – drugie wydanie raportu ESG

Archicom prezentuje drugie wydanie raportu ESG

Deweloper podsumowuje inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, które miały miejsce w minionym roku i deklaruje dalsze działania zgodnie z przyjętą strategią Grupy Echo-Archicom 2030, co pozwoli konsekwentnie budować wartość dla klientów, pracowników i właścicieli Archicom – niezależnie od koniunktury rynkowej. Kontynuuje ideę współtworzenia zrównoważonych miast i przestrzeni, gdzie w centrum zawsze jest człowiek.

Archicom

Miniony rok był dla rynku pełen wyzwań. Archicom twardo stąpa po ziemi – mając ponad 35-letnie doświadczenie, spokojnie kontynuuje obraną drogę i deklaruje dalszą działalność zgodnie z przyjętą strategią zrównoważonego rozwoju Grupy Echo-Archicom 2030. Obejmuje ona wszystkie obszary ESG i określa priorytety na podstawie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które są konkretne, możliwe do zrealizowania i w pełni mierzalne. Model biznesowy Grupy polega na samodzielnym prowadzeniu kompleksowych projektów na rynku nieruchomości, aby finalnym produktem było doskonałe miejsce do życia dla nabywców.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

2022 był rokiem, który zrewidował plany wielu podmiotów, nie tylko na rynku deweloperskim, ale w ogóle w biznesie. Z tego powodu towarzyszy nam ogromna satysfakcja w związku ze wszystkimi nowymi inicjatywami podjętymi na polu zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej, a także kontynuacją wszelkich projektów zainicjowanych w przeszłości. To udowadnia, że pomimo zmiennego otoczenia, możemy zawsze bazować na naszych wartościach i budować wartość dla Klientów, pracowników i właścicieli Archicom – mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom.

Archicom w raporcie szczegółowo opisuje, na co stawia nacisk, tworząc zrównoważone miasta, w jaki sposób tworzy stabilne miejsce pracy, jakie działania podejmuje w zakresie ochrony środowiska, a także wymienia inicjatywy podejmowane z myślą o swoich klientach oraz społeczeństwie. Firma inwestuje w zielone dachy czy też energooszczędne oświetlenie LED na osiedlach. Projektuje procesy w trosce o ochronę zastanego drzewostanu, zapobiega wywieraniu niepotrzebnego wpływu na środowisko, a także aktywizuje społeczeństwo do zwiększania odpowiedzialności jednostki.

Recenzja Eufy Robovac Smart Scale C1 – jeszcze dokładniejsze pomiary

Zrównoważony rozwój miast

Archicom od lat podkreśla, jak dużą wagę przywiązuje do tworzenia przemyślanych osiedli i przestrzeni. Realizacje Archicom tworzone są zgodnie z takimi kierunkami, jak m.in. koncepcja osiedli 15-minutowych, wsparcie społeczności, rozwój infrastruktury wokół inwestycji oraz rewitalizacja terenów o historycznym znaczeniu dla miasta. Już od dekady główne zasady przyświecające Grupie są oparciem m.in. dla powstałego na wrocławskich Swojczycach osiedla Olimpia Port.

Wierzymy, że osiedle to nie tylko budynki będące miejscem do życia, ale także przestrzeń wspierająca integrację społeczną, oddająca tożsamość danej lokalizacji oraz kształtująca prośrodowiskowe nawyki wśród mieszkańców. Dokładamy starań, aby inwestycje Archicom pełniły wszystkie wspomniane funkcje, jednocześnie kładąc nacisk na rozwój w duchu odpowiedzialności, współpracy i otwartości. Nasze inwestycje to miejsce pracy, odpoczynku, aktywności sportowej – po prostu życia. Chodzi nam o projektowanie przestrzeni, która nie tylko spełnia podstawową potrzebę, jaką jest posiadanie miejsca do życia, ale także stwarza możliwość rekreacji, rozwoju – tłumaczy Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom.

W raporcie znajdziemy także opisy działań dewelopera skierowanych w stronę lokalnych społeczności. To m.in. wspólne wyzwanie pod hasłem #zdrowesąsiedztwo2022 oraz liczne wydarzenia na osiedlach – świętowanie Dnia Dziecka, pierwszego dnia wakacji czy wydarzenia kulturalne.

Zarządzanie różnorodnością

Grupa Archicom nadaje priorytet rozwojowi kompetencji członków zespołu, jednocześnie kładąc nacisk na promowanie różnorodności, która w opinii dewelopera zwiększa wartość społeczną i biznesową. Potwierdzeniem skuteczności podejmowanych na tym polu działań jest m.in. brak jakichkolwiek zgłoszeń dotyczących dyskryminacji wewnątrz organizacji. Istotnym aspektem jest w tym zakresie wspieranie rozwoju karier zatrudnionych kobiet. Co jest stosunkowo nietypowe w kontekście branży nieruchomości, stanowią one większość w strukturze wszystkich pracowników i znajdują swoją reprezentację na każdym poziomie firmowych struktur – również w Zarządzie i Radzie Nadzorczej.

Pracownicy doceniają Archicom za sprawną komunikacje, możliwości rozwoju oraz dbanie o integrację i praktykowanie wartości firmy. Pracownicy biorą udział w wyzwaniach i konkursach oraz wspólnych imprezach, które nie tylko służą integracji pracowniczej, ale także pozwalają poznać kulturę organizacyjną opartą na zrównoważonym rozwoju. W 2022 r. letnia impreza została zorganizowana w duchu ESG i zero waste.

Recenzja Oclean X Pro Elite – zaawansowana szczoteczka soniczna z aplikacją

Z myślą o środowisku i społeczeństwie

Branża deweloperska to jeden z segmentów rynku obarczonych największą odpowiedzialnością za środowisko – głównie ze względu na bardzo długi cykl życia produktu. Z tego powodu Archicom doskonali procesy, dzięki którym ogranicza swój wpływ na środowisko, m.in. dotyczące zakupu gruntów, projektu uwzględniającego środowisko aż po budowę i przekazanie lokali. Firma także edukuje społeczeństwo w tym zakresie.

Jesteśmy świadomi odpowiedzialności, którą ponosimy – jako deweloper – za przestrzeń, urbanistykę i samopoczucie mieszkańców dużych miast. Nie pozostajemy również obojętni na kwestie środowiskowe, wiemy jak istotne są rozwiązania proekologiczne, stawiające planetę w centrum przy jednoczesnej dbałości o dobrostan człowieka. Inwestycje Archicom spełniają definicje zrównoważonych osiedli, jednocześnie kładziemy nacisk na rozwój w duchu odpowiedzialności, współpracy i otwartości. Nie spoczywamy jednak na laurach – nieustannie poszukujemy dodatkowych, innowacyjnych pomysłów.

Jesteśmy przekonani, że jako biznes zaangażowany społecznie i środowiskowo możemy wyciągnąć wiele cennych wniosków i inspiracji płynących z dyskusji międzysektorowej. Zainicjowaliśmy ją podczas PlayFair, czyli wydarzenia mającego na celu stworzenie przestrzeni do debat przedstawicieli wielu – z pozoru niezwiązanych ze sobą – branż, dla których zadbanie o przyszłość naszej planety ma nadrzędny priorytet – mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom.

PlayFair to nie jedyna inicjatywa z szerokim zasięgiem, skierowana nie tylko do mieszkańców osiedli, ale do wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem, którą deweloper podjął w 2022 r. Archicom może pochwalić się pierwszymi efektami współpracy z markami 4F i Ubrania Do Oddania. Na jej kanwie w ramach inwestycji Olimpia Port pojawił się pierwszy Ubraniomat w przestrzeni osiedli mieszkaniowych w Polsce. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Ponadto Archicom cyklicznie pomaga potrzebującym, m.in. podczas trudnych miesięcy dla uchodźców z Ukrainy firma aktywnie brała udział w zbiórkach. Tylko w 2022 r. Grupa przekazała potrzebującym 148 664 zł w formie darowizn.

Drugie wydanie raportu ESG Grupy Archicom stanowi sformalizowane podsumowanie działań podjętych na płaszczyźnie zrównoważonego rozwoju w 2022 r. Spółka jednocześnie deklaruje przywiązanie do strategii ESG przyjętej przez Grupę Echo-Archicom, a także wierność wieloletnim ideałom i wizji prowadzenia biznesu. Informacje o kolejnych bieżących inicjatywach na rzecz społeczności lub środowiska będą prezentowane już wkrótce.

Pełna publikacja dostępna jest na stronie: www.archicom.pl/esg

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl