praca zdalna – czemu i jak dwa monitory mogą pomóc w pracy?

Bardziej produktywna praca zdalna? Kluczem może być odpowiednie stanowisko komputerowe

Od 7 kwietnia 2023 roku w życie wchodzą przepisy dotyczące pracy zdalnej, w ramach których  pracodawca będzie zobowiązany udostępnić pracownikom sprzęty potrzebne do wykonywania obowiązków w domu. Jest to dobra okazja do przeorganizowania swojego domowego stanowiska komputerowego tak, by było ergonomiczne i sprzyjało produktywności. Przykładowo, warto będzie zadbać o wyposażenie go w co najmniej dwa monitory. O korzyściach z posiadania większej liczby wyświetlaczy edukuje marka Philips poprzez kampanię Produktywniej.pl.

praca zdalna

Dla pracowników praca zdalna to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić czas na codzienne dojazdy, obniżyć koszty paliwa i parkingu. Jednak może wiązać się również z obniżeniem efektywności w wykonywaniu obowiązków – taki efekt zaobserwowało 28% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Na zachowanie efektywności pracy wpływ może mieć optymalna organizacja stanowiska pracy. W pierwszej kolejności warto rozważyć postawienie na biurku kolejnego monitora. Badania dowodzą, że wykorzystywanie więcej niż jednego wyświetlacza może podnieść poziom produktywności nawet o 42% – wynika z raportu Jon Peddie Research z 2017 roku.

Recenzja Philips Momentum – monitor 4K HDR z technologią Ambiglow

Czemu i jak dwa monitory mogą pomóc w pracy?

W biurach coraz częściej widuje się stanowiska wyposażone w dwa wyświetlacze. Jednak w warunkach domowych bywa z tym różnie. Mając na uwadze, że dotychczas aż 89% organizacji wdrożyło hybrydowy model pracy (Colliers, Hybrid and Beyond, październik 2022) można zakładać, że w przyszłości coraz częściej będziemy mieli możliwość pracowania w takim trybie.

Jednak w domowym zaciszu jesteśmy narażeni na obniżanie swojego poziomu skupienia. Wielu pracowników skarży się na zaburzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a część z nich uważa również, że obowiązki domowe potrafią skutecznie odciągnąć uwagę od pracy.

Z pomocą może przyjść drugi monitor, którego wykorzystanie pozwala lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Dzięki większej przestrzeni roboczej użytkownik ma możliwość wygodniejszego ułożenia okien programów, co ma przełożenie na jakość i efektywność pracy.

Badanie „Productivity and Multi-Screen Displays” wskazuje, że wykorzystanie drugiego monitora pozwala: skrócić czas poświęcany na dane zadanie nawet o 13%; zmniejszyć liczbę generowanych błędów o 33% i ułatwić nanoszenie poprawek i korekt o 19%. Oczywiście wpływ ten będzie się różnił w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Obecnie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które pozwolą użytkownikom podnieść swoją produktywność. Dotyczy to również wyposażenia monitorów, które już dawno przestały służyć tylko i wyłącznie wyświetlaniu obrazu. Osoby zainteresowane tą tematyką zachęcam do odwiedzin strony produktywniej.pl, na której marka Philips, wraz z kilkoma influencerami pokazują zalety pracy na więcej niż jednym monitorze – mówi Wojciech Dziwok, Key Account Manager Poland – AOC & Philips LCD Monitors

Dwa monitory mogą być dla nas zdrowsze

Długie godziny spędzone w statycznej pozycji przed pojedynczym ekranem komputera dają się we znaki każdemu pracownikowi. Nie bez powodu dominujące obecnie choroby cywilizacyjne często powodowane są przez nieergonomiczną pozycję przyjmowaną w trakcie siedzącej pracy biurowej.

Korzystanie z większej liczby monitorów może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie. Badania wskazują, że praca na dwóch wyświetlaczach wymusza na użytkowniku bardziej aktywną postawę przed komputerem. Zmiana ułożenia głowy oraz możliwość przyjęcia dogodniejszej pozycji, sprzyja obniżeniu napięcia mięśniowego w okolicy karku, co bezpośrednio przekłada się na większy komfort użytkowania komputera (Shamsul Bahri TAMRIN, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students, 2016).

Istotne w tym kontekście jest poprawne ustawienie pozycji ekranu, na którym ma być wykonywana praca. Aranżację stanowiska ułatwią rozwiązania ergonomiczne, obecne m.in. w monitorach marki Philips. Najlepiej aby podstawa wyświetlacza pozwalała np. na regulację wysokości, obrót i pochylenie panelu w obie strony.

Recenzja Philips Momentum 3000 – 27-calowy monitor nie tylko dla graczy

Poczucie odseparowania od reszty firmy

Osoby wykonujące pracę w domu często odczuwają trudności w kontakcie ze współpracownikami. Powodem takiego stanu mogą być między innymi ograniczenia technologiczne. Warto zastanowić się, czy sprzęty które posiadamy w domu pozwalają nam na łatwą i bezproblemową komunikację.

Na rynku dostępne są np. monitory komputerowe marki Philips wyposażone w pełen zestaw funkcji wideokonferencyjnych – kamerka, głośniki oraz wbudowany mikrofon. Zakup takiego wyświetlacza wcale nie musi być kosztowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że są to urządzenia wielofunkcyjne, mogące służyć latami.

Źródła danych

W artykule zostały wykorzystane dane z następujących publikacji:

  • Colliers, „Hybrid and Beyond”, październik 2022
  • James A. Anderson, “Productivity and Multi-Screen Displays”, University of Utah, lipiec 2003
  • John Peddie Research, „Multiple Displays can Increase Productivity by 42%”, październik 2017
  • Shamsul Bahri Tamrin, “The Effect of Using Dual Screen Computer Panel to the NeckShoulder Muscle Activity among Group of Students”, marzec 2016
  • ZPP, „Oczekiwania, potrzeby oraz postawy pracodawców i pracowników dotyczące pracy zdalnej – prezentacja wyników badania ZPP”, listopad 2022

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl