Wearables w służbie wellbeingu (zdrowych nawyków)

Ubrani w dobrą technologię, czyli wearables w służbie wellbeingu pracowników

Wearables, czyli inteligentne urządzenia noszone na ciele, odgrywają coraz większą rolę w monitorowaniu oraz poprawie zdrowia, dobrostanu oraz jakości życia ludzi. Rynek ten stale ewoluuje, oferując innowacyjne rozwiązania, które mogą przynieść wiele korzyści nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także organizacyjnym i biznesowym.

wearables

Według danych firmy badawczej IDC[1] w 2022 roku globalnie sprzedano ok. 492 millionów urządzeń typu wearables. Jak wynika z opracowania, wartość rynku wyniosła z kolei ponad 100 miliardów dolarów. Warto zaznaczyć, że prym w sprzedaży wiodą trzy kategorie urządzeń wearables. Są to: hearables (słuchawki douszne i nauszne), smartwatche oraz opaski fitness.

Lokalne dane również robią wrażenie. Twórcy raportu Deloitte „Digital Consumer Trends 2022”[2] wskazują, że aż 6 na 10 Polaków posiada dostęp do urządzeń wearables, w tym posiadanie smartwatcha deklarowało 35%, co oznacza wzrost o 20% rok do roku. Użytkownicy wykorzystują opaski czy inteligentne zegarki do mierzenia m.in. liczby kroków (ponad połowa odpowiedzi), rytmu serca (38%), jakości snu (25%), ciśnienia krwi (22%) czy poziomu stresu (14%).

Wearables jako wsparcie wellbeingu pracowników

Co istotne, firmy mogą wspierać swoich pracowników w budowania zdrowych nawyków i dbaniu o dobrostan propagując, zapewniając dostęp lub (współ)finansując wearables w ramach strategii wellbeingowych. Ludzie odgrywają bowiem kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji, dlatego ważne jest, aby dbać o ich dobre samopoczucie i zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

 

Eksperci z firmy KOMSA Polska, która zajmuje się dystrybucją tego typu urządzeń od światowych marek, wymieniają kilka z kluczowych obszarów, w jakich można wykorzystywać nowoczesne technologie w dbaniu o wellbeing. Są to:

  • Monitorowanie aktywności fizycznej

Smartwatche, sportwatche i opaski fitness są dobrym narzędziem do monitorowania aktywności fizycznej. Śledzą ilość kroków, przebyte dystanse, spalone kalorie oraz monitorują aktywność serca. Pozwalają pracownikom świadomie kontrolować swoją kondycję fizyczną
i motywują do osiągania codziennych celów treningowych.

  • Udoskonalenie snu

Wiele wearables oferuje funkcje monitorowania snu, które pomagają użytkownikom ocenić jakość i efektywność ich snu. Dzięki zebranym danym można identyfikować czynniki wpływające na niezdrowy sen i podejmować odpowiednie działania, aby go poprawić. To kluczowe dla zapewnienia regeneracji i dobrego samopoczucia w ciągu dnia pracy.

  • Analiza i redukcja stresu

„Urządzenia noszone” wyposażone w czujniki stresu umożliwiają użytkownikom śledzenie swojego poziomu stresu oraz wskazówki, jak go skutecznie redukować, np. poprzez techniki oddechowe. To ważne narzędzie dla pracowników, którzy chcą zwiększyć odporność na sytuacje kryzysowe i poprawić swoje samopoczucie psychiczne. Długotrwała redukcja stresu wpływa również pozytywnie na efektywność pracy i relacje interpersonalne.

  • Poprawa postawy i zdrowia w pracy

Wearables często oferują funkcje monitorowania postawy ciała. Dzięki temu użytkownicy są świadomi swojej sylwetki i otrzymują powiadomienia, gdy znajdują się w nieodpowiedniej pozycji. To szczególnie istotne dla pracowników, którzy spędzają wiele czasu przy biurku. Poprawa postawy może przełożyć się na zdrowie kręgosłupa.

  • Relaks i terapia

Oprócz smartwatchy i opasek, w dbaniu o wellbeing pomocne okazują się także gogle VR
i słuchawki. Pracownicy mogą korzystać z nich do odprężenia się
i regeneracji, co ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie ogólne i wydajność. Słuchanie muzyki relaksacyjnej, dźwięków natury lub medytacji może pomóc choćby w zwiększeniu koncentracji w trakcie pracy.

Wearables wpisują się zatem w firmowe strategie dbania o dobrostan i satysfakcję pracowników, których efektem może być zmniejszenie rotacji, ograniczenie liczby zwolnień chorobowych, absenteizmu, większa produktywność czy zaangażowanie w obowiązki zawodowe. Słowem, realne korzyści biznesowe dla organizacji.

Wearables najlepiej mają się wiosną i latem

Okres wiosenno-letni szczególnie sprzyja wprowadzeniu tego typu urządzeń w codzienność firmową i budowaniu dobrych nawyków. Przedsiębiorstwa, które planują organizację imprez, pikników korporacyjnych czy innych wydarzeń, mogą znaleźć w wearables wartościowe narzędzia, wspierające ideę zdrowego stylu życia, motywujące do aktywności fizycznej
i integrujące zespoły. Na aspekt ten zwracają uwagę przedstawiciele KOMSA Polska:

Okres wiosny i lata to standardowo czas organizacji różnego rodzaju wydarzeń firmowych. Wearables mogą stanowić ich interesujący element, zapewniając uczestnikom dodatkową wartość do ich doświadczenia poprzez elementy interaktywności, grywalizacji, zdrowej rywalizacji i dbałości o dobre samopoczucie. Ich wykorzystanie tworzy atmosferę ruchu, zabawy na świeżym powietrzu i integracji. Urządzenia te wraz ze specjalnymi aplikacjami zainstalowanymi na smartfonach dają naprawdę szerokie pole do popisu dla organizatorów tego typu eventów i aktywności.

[1] https://www.idc.com/promo/wearablevendor

[2] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/technology/articles/Digital-Consumer-Trends-2022.html

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl