Back to school 2023: gorączka zakupowa – analiza i prognoza

Back to school 2023 – analiza i prognoza dla e-commerce

Wyprawka szkolna to temat, który co roku wzbudza wiele emocji. Dla sprzedawców początek września to jednak doskonała okazja do generowania zysków i zwiększenia konkurencyjności swojej oferty. Eksperci Admitad przeanalizowali ponad 300 tysięcy zamówień ze 120 sklepów i marketplace’ów, w których polscy użytkownicy składali zamówienia związane z powrotem do szkoły.

Back to school 2023
Rear view of excited schoolchildren jumping in a row.

Na znaczeniu zyskują technologie

Gorączka zakupowa związana z jesiennym sezonem szkolnym co roku rozpoczyna się w sierpniu, ale na bardzo dobre wyniki sprzedażowe można liczyć także we wrześniu. Wskazuje na to tak, że sprzedaż produktów z niektórych kategorii zwiększa się dopiero w tym miesiącu.

Na podstawie danych z ubiegłego roku, a także dzięki porównaniu wyników z sierpnia i lipca br., można wskazać te kategorie produktów, które również w najbliższym miesiącu będą się sprzedawać znacznie lepiej. Największy, bo niemal 50-procentowy przyrost zamówień, odnotowała w ubiegłym roku kategoria edukacja online. Taki trend utrzymywał się przez cały wrzesień i z dużym prawdopodobieństwem będzie go można zaobserwować w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Test Asus Zenfone 10 – szukasz mocy możesz zerknąć w jego kierunku

Z danych Admitad wynika również, że uczniowie aktywnie wykorzystują do nauki elektronikę − laptopy, tablety i komputery. Kategoria komputery i biuro odnotowała w sierpniu ubiegłego roku 17-procentowy wzrost sprzedaży, który utrzymywał się przez cały wrzesień. Wskaźnik GMV (Gross Merchandise Value, czyli sumaryczna wartość transakcji w danym okresie) zwiększył się w sierpniu aż o 26% w porównaniu do lipca, a we wrześniu ten wzrost wyniósł aż 60%. W tym roku również można już mówić o tendencji wzrostowej w tym obszarze – w sierpniu br. sprzedaż tej kategorii produktów wzrosła o 20%, a wskaźnik GMV o 5%.

Back to school 2023

Najpotrzebniejsze rzeczy bez zmian w czołówce

W czołówce najpopularniejszych kategorii znajdują się również te najbardziej przewidywalne, a więc książki i artykuły biurowe oraz odzież, obuwie i akcesoria. Pierwsza z nich odnotowała 27-procentowy wzrost ze wskaźnikiem GMV na poziomie +40% w sierpniu 2022 r. Tegoroczny wzrost w tej kategorii jest nieco mniejszy (sprzedaż – 9%, GMV – 18%), co może oznaczać, że wzrost aktywności użytkowników w tym obszarze jest nadal przed nami.

Test Honor 90 lite – 5G dla każdego

Szczegółowe dane oraz dynamika sprzedaży wskazują, że w sierpniu Polacy najchętniej dokonują wielu drobnych zamówień, nabywając głównie artykuły papiernicze i przydatne drobiazgi do szkoły. We wrześniu uczniowie i studenci składają mniej zamówień, ale mają one większą wartość (jak np. szkolne podręczniki i lektury). Z kolei sprzedaż w kategorii odzież, obuwie i akcesoria zdecydowanie wzrasta w sierpniu (+20%, GMV +4%), by następnie odnotować spadek we wrześniu. Pierwsze tegoroczne wyniki potwierdzają ten trend. Sprzedaż artykułów modowych w sierpniu br. wzrosła o 27%, z kolei wskaźnik GMV aż o 15%.

Back to school 2023

Które kanały generują największą sprzedaż?

Jeśli chodzi o źródła, które w okresie kompletowania wyprawki szkolnej generują największy ruch użytkowników, zdecydowanym liderem są platformy contentowe. Odpowiadają one aż za 25% zamówień złożonych w okresie od sierpnia do września. Według ekspertów Admitad, bardzo wysokie wyniki sprzedażowe osiągają również sieci społecznościowe, które wygenerowały 20% zamówień, oraz reklamy kontekstowe i targetowane (17%). Sprzedawcy, którzy chcą dobrze wykorzystać szansę, jaką niesie początek nowego roku szkolnego powinni skupić swoją uwagę również na usługach cashback (sprzedaż na poziomie 9% całości), sklepach partnerskich (7%) czy usługach kuponowych (6,5%).

Preferencje zakupowe Polaków związane z powrotem dzieci do szkoły zdecydowanie wykraczają daleko poza zakup koniecznych podręczników czy ubrań. Nadchodzący nowy rok szkolny jest więc doskonałą okazją na zwiększenie zysków – nie tylko dla sprzedawców, ale również dla całego e-commerce. Warto przy tym zaznaczyć, że również aktywność wydawców w ramach marketingu partnerskiego zwiększa się we wrześniu o ponad 7% (w porównaniu do lipca). Tego rodzaju tendencje korzystne dla całej branży były wyraźnie widoczne już w roku 2022 i wszystkie dotychczasowe analizy wskazują na to, że utrzymają się one w obecnym sezonie.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl