Nowoczesne technologie – innowacje a ryzyko

Nowoczesne technologie, takie jak generatywna sztuczna inteligencja, to początek nowej ery innowacyjności w biznesie, do której niezbędna jest ewolucja sieci firmowych.

Innowacje a ryzyko: liderzy IT podzielają obawy dotyczące bezpieczeństwa nowych technologii, ale nie chcą, by to spowalniało rozwój ich infrastruktury

 

Nowoczesne technologie, takie jak generatywna sztuczna inteligencja, to początek nowej ery innowacyjności w biznesie, do której niezbędna jest ewolucja sieci firmowych.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

 

Z badania[1] przeprowadzonego przez HPE Aruba Networking wynika, że 64 proc. liderów IT uważa obawy związane z cyberbezpieczeństwem za czynnik zniechęcający organizacje do inwestowania w innowacyjne technologie. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ 91 proc. respondentów uważa najświeższe technologie za zagrożenie albo przyznaje, że z ich winy miało już do czynienia z naruszeniem bezpieczeństwa. Z drugiej strony, liderzy IT potrzebują innowacyjnych rozwiązań, takich jak generatywna sztuczna inteligencja, aby przyspieszyć transformację swojego biznesu w krytycznych obszarach. Aż 89 proc. respondentów stwierdza, że sukces ich organizacji zależy od tego, czy przejdą transformację cyfrową kluczowych obszarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

W badaniu wzięło udział 2100 liderów IT z 21 krajów. W wyniku ankietowania powstał raport, który pokazuje sposób, w jaki organizacje podchodzą do kwestii balansowania innowacyjności i ryzyka. Raport rzuca również światło na rolę, jaką liderzy IT i rozwiązania sieciowe muszą odegrać w zwiększeniu bezpieczeństwa wprowadzanych innowacji.

 

Wzrost innowacyjności

Z wyników badania HPE Aruba Networking wynika, że 95 proc. liderów IT uznaje cyfryzację za klucz do uzyskania nowych strumieni przychodów w ciągu najbliższego roku. Z raportu wynika także, że organizacje już teraz przeprowadzają cyfryzację lub planują wprowadzić rozwiązania do jej przeprowadzenia, takie jak: sieci 5G (91 proc.), sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (89 proc.) czy też Internet rzeczy i inteligentne czujniki (88 proc).

 

Mimo tego, tylko 45 proc. liderów IT uważa swoje organizacje za innowacyjne. Co niepokojące, jeszcze mniej uważa, że są one bezpieczne (44 proc.).

 

Zarządzanie rosnącym ryzykiem

Wyniki badania wskazują na rosnący rozdźwięk między wymaganiami technologicznymi a zdolnością zespołów IT do zarządzania stosowanymi rozwiązaniami: 66 proc. liderów IT ma obawy, czy ich organizacja jest w stanie nadążyć za najnowszymi wymaganiami technologicznymi i cyfrowymi, a 55 proc. twierdzi, że ich zespoły IT już są przeciążone.

 

Coraz większe wykorzystanie technologii w połączeniu z niewystarczającymi zasobami, a także upowszechniająca się praca zdalna, chmura hybrydowa czy rozproszone centra danych powodują, że organizacje stają się bardziej narażone na ryzyko.

 

„Potrzeby biznesowe zmieniają się, a zespoły IT coraz częściej starają się im sprostać poprzez wdrażanie nowych technologii. Jednakże wraz z technologiami muszą ewoluować również środki zabezpieczające” – mówi Scott Calzia, wiceprezes ds. marketingu w HPE Aruba Networking. „Sieciowe rozwiązania oparte na AI są w stanie pomóc zespołom IT i zwiększyć ich wydajność poprzez upraszczanie zadań administracyjnych czy wdrażanie strategii bezpieczeństwa dzięki wbudowanym zabezpieczeniom”.

 

Rola sieci

Z badania wynika, że coraz częściej docenia się rolę sieci w transformacji biznesowej – a w szczególności związek między rozwiązaniami sieciowymi a bezpieczeństwem i innowacyjnością. 64 proc. liderów IT uważa, że rozwiązania sieciowe mogą zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa, a 61 proc. – innowacyjność. W związku z tym organizacje zaczynają wprowadzać rozwiązania bezpieczeństwa oparte na sieci, takie jak Security Service Edge (SSE) czy inne podobne zabezpieczenia typu edge-to-cloud (89 proc.respondentów), kontrolę dostępu do sieci opartą na zasadach (tzw. policy-based – 88 proc.) czy zabezpieczenia Secure Access Service Edge (SASE – 87 proc.).

 

Badanie pokazało też, że organizacje nadal potrzebują wsparcia w obszarze efektywnego wykorzystania tych rozwiązań  – tylko 47 proc.  liderów IT uważa, że ich obecne rozwiązania sieciowe są w stanie zapewnić cyberbezpieczeństwo, a jeszcze mniej dostrzega ich rolę we wspieraniu nowych technologii (37 proc.).

 

Calzia podsumowuje: „Mino presji na innowacyjność, liderzy IT muszą znaleźć bezpieczny i efektywny sposób na rozwiązanie problemów związanych z ryzykiem. Wymaga to ujednoliconego podejścia SASE (SSE + SD-WAN), aby połączyć odmienne technologie sieciowe i zapewnić sieć, która będzie zdolna do wspierania innowacji. Upowszechnienie pracy hybrydowej wymaga solidnych podstaw jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci: stosowanie zasad Zero Trust to dobry punkt wyjścia, by następnie przeprowadzić inwestycje w SASE, SSE i NAC”.

[1] W lutym 2023 r. HPE Aruba Networking zleciła firmie Sapio Research przeprowadzenie ankiety wśród ponad 2100 decydentów IT (ITDM) na 21 rynkach [Kanada, Meksyk, Arabia Saudyjska / Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur, Szwecja, Australia, Indonezja, Włochy, Holandia, Tajwan, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Wielka Brytania / Irlandia, Japonia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwajcaria, USA]. Uczestniczący w badaniu ITDM pracują w firmach zatrudniających ponad 500 pracowników, które działają na trzech lub więcej rynkach, w różnorodnych branżach, od opieki zdrowotnej przez edukację czy produkcję przemysłową, po hotelarstwo.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl