Recenzja Xblitz X450 – transmiter FM, który daje sporo możliwości

Xblitz X450 to mały, poręczny i prosty transmiter FM, który ostatnio zawładnął moim samochodem i smartfonem. Odmłodził mój nieco wiekowy pojazd i dodał parę przydatnych funkcji, których fabrycznie jest pozbawiony.

Test (2 strony) bezpłatny i bez sponsoringu – przytoczone stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami testującego to urządzenie

Xblitz X450
Xblitz X450

Na początek specyfikacja techniczna:

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi
Rozmowa telefoniczna w trybie głośnomówiącym z redukcja szumów: Tak
Wersja BT: 5.0 (zasięg do 10m)
Zakres częstotliwości: 87.5-108.0 MHz
Wejście: 12-24V
Format audio: MP3, APE, FLAC, WAV, WMA
Slot na kartę micro SD: Maksymalna pojemność 128 GB
Porty: USB-A (QC 3.0) 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 20V/1.5A, USB typ-C (PD30W) 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A
Zasięg transmisji: 10m
Zabezpieczenie nadprądowe, przepięciowe, zwarciowe i przed przegrzaniem: Tak
Wymiary 75x56x36mm
Waga: 40g
Xblitz X450
Xblitz X450

Transmiter jest wykonany bardzo solidnie z czarnego błyszczącego tworzywa sztucznego. Jedyna srebrna wstawka to boczna ścianka pokrętła do sterowania. Całość wygląda schludnie i zarazem elegancko. Jedynie do czego można się doczepić to fakt, iż górna część pokrętła, gdzie kryje się mały wyświetlacz bardzo szybko zbiera odciski palców (co niestety widać na filmiku). Urządzenie jest małe i zgrabne więc powinno się zmieścić w każdym gniazdku zapalniczki.

Jeśli natomiast zapalniczkę mamy umieszczoną w schowku bądź jest w trudno dostępnym miejscu, można pomóc sobie poprzez rozdzielacz samochodowy który również możemy sobie umieścić w dogodnej dla nas lokalizacji.

Na górnej krawędzi znajdziemy wejście na kartę pamięci microSD do maksymalnej pojemności 128 GB. Wszystkie pozostałe porty umiejscowione zostały z przodu urządzenia co niewątpliwie ułatwia korzystanie i podłączanie czy to kabla do ładowania czy pendriva z muzyką. I tak z przodu znalazło się wspomniane już wcześniej obrotowe pokrętło, w którym umieszczony został mały, ale czytelny wyświetlacz oraz głośnik do rozmów.

Pokrętło jest jednocześnie przyciskiem. Pod pokrętłem znalazło się wejście na pamięć zewnętrzną typu Pendrive (nie ma niestety informacji do jakiej maksymalnej pojemności) oraz dwa porty Quick Charge 3.0 oraz Power Delivery obsługujące szybkie ładowanie.

Xblitz X450
Xblitz X450

Transmiter Xblitx X450 obsługuje Bluetooth 5.0 i wspiera pliki muzyczne typu MP3, APE, FLAC, WAV, WMA. Opisywany transmiter po sparowaniu poprzez Bluetooth z naszym smartfonem działa jako zestaw głośnomówiący i poprzez radio i głośniki samochodowe możemy swobodnie prowadzić rozmowę i bezpiecznie kierować samochodem.

Obsługa jest banalnie prosta. Po podłączeniu urządzenia do gniazdka zapalniczki, znajdujemy w naszym telefonie po przez Bluetooth owe urządzenie i parujemy je. Następnie pokrętłem ustawiamy częstotliwość – zakres 87,5-108,00 FM i potwierdzamy wciśnięciem pokrętła. Po ustawieniu w radiu samochodowym takiej samej częstotliwości całość jest gotowa do użycia.

Jeżeli nie mamy w transmiterze żarnych pamięci zewnętrznych to urządzenie działa poprzez Bluetooth jako zestaw głośnomówiący. Możemy swobodnie słuchać muzyki czy to z plików na telefonie czy innych serwisów streamingowych. Przekręcając pokrętłem w prawo przechodzimy do następnego utworu, przesuwając w lewo cofamy się o jeden. Dłuższe przytrzymanie pokrętła w prawo powoduje zwiększenie głośności, a w lewo zmniejszenie. Co najważniejsze regulujemy głośność urządzenia, a nie smartfona czy radia.

Wciśniecie pokrętła powoduje zatrzymanie/ wznowienie odtwarzania. Podwójne wciśnięcie powoduje wybranie ostatniego numeru z listy połączeń telefonicznych. Jedynie czego zabrakło to możliwość przewijania utworów, ale szczerze powiedziawszy nie jest to funkcja, z której będziemy „namiętnie korzystać” więc jej brak jest praktycznie niezauważalny. Nie zauważyłem również możliwości wywołania asystenta w telefonie więc niektórym może to przeszkadzać.

Po włożeniu karty pamięci urządzenie automatycznie przechodzi do odczytu plików muzycznych a w głośnikach słyszymy komunikat o tym, że urządzenie odczytuje pliki z karty. Przez chwilkę na wyświetlaczu pojawia się numer utworu a następnie wyświetlacz pokazuje aktualne napięcie akumulatora (wartość jest wyświetlana domyślnie, na stałe).  Poruszanie się po kolejnych utworach jest analogiczna jak wyżej, czyli pokrętłem przekręcając lewo/prawo.

Po włożeniu Pendrive urządzenie przechodzi w tryb odczytu plików z tego źródła i słyszymy komunikat głosowy. Tak jak w przypadku karty pamięci przez chwilę pojawia się numer utworu a następnie pokazywane jest napięcie akumulatora. Poruszanie się po między utworami jest identyczne jak w poprzednich opcjach.

Jeśli mamy włożoną kartę pamięci oraz pendrive to poprzez wciśnięcie i przytrzymanie pokrętła przez 5 sekund przechodzimy pomiędzy poszczególnymi źródłami: karta pamięci / Pendrive/ Bluetooth.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl