Polacy: wolny czas to social media

Po pracy czy szkole, Polacy poświęcają czas na różne aktywności. Jednymi z nich są social media, czy rozmawianie z rodziną czy znajomymi na komunikatorach internetowych – wynika z najnowszego raportu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci”.

  • Wśród platform społecznościowych, które najczęściej kojarzą Polacy królują Facebook (98 proc.), YouTube (96 proc.), i Instagram (94 proc.). Z kolei najbardziej znane komunikatory to Messenger (94 proc.), WhatsApp (91 proc.) i Skype (86 proc.).

Social Media

Media społecznościowe stanowią nieodłączny element życia dla wielu osób. Jak wynika z badania Santander Consumer Banku, 49 proc. Polaków najwięcej wolnego czasu w sieci spędza w social mediach. Spełniają one szereg funkcji m.in. rozrywkową oraz edukacyjną, a także pozwalają na dzielenie się własnym życiem z innymi. Od krótkich przemyśleń na X po artystyczne wizualne kompozycje na Instagramie, od relacji z podróży na Facebooku po dynamiczne filmy na TikToku – platformy społecznościowe oferują nieograniczone możliwości, z których Polacy chętnie korzystają. Dają one dostęp do wiedzy, poradników oraz opcję angażowania się w dyskusje na różnorodne tematy.

Recenzja TP-Link Tapo C425 i Tapo C120: jak zbudowałem monitoring garaży

Z naszego raportu „Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci” wynika, że Polacy, niezależnie od wieku, dobrze znają dostępne na rynku media społecznościowe oraz komunikatory internetowe. Wśród najczęściej kojarzonych znalazły się – Facebook (98 proc.), YouTube (96 proc.), Instagram (94 proc.), TikTok (90 proc.) oraz X (89 proc.). Jeżeli jednak chodzi o programy do rozmów najbardziej znane są – Messenger (94 proc.), WhatsApp (91 proc.) i Skype (86 proc.).

Ulubione social media

Jednocześnie jak wynika z naszego badania, mimo dobrej znajomości social mediów, Polacy mają swoje ulubione kanały, z których najczęściej korzystają. Raport „Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci” wskazuje, że aż 9 na 10 użytkowników internetu w wolnym czasie wchodzi na YouTube. Drugą najpopularniejszą platformą jest Facebook – 83 proc. wskazuje na tę odpowiedź. Z kolei na Instagramie wolny czas spędza prawie 55 proc. badanych – mówi Patryk Perliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji Z Klientami Biznesowymi  z Santander Consumer Banku.

Wybór ulubionego medium społecznościowego zależy od wieku. Wyjątek stanowi platforma YouTube, która jest najpopularniejsza we wszystkich grupach wiekowych – korzystają z niej zarówno 18-29 latkowie, trzydziestolatkowie, czterdziestolatkowie, pięćdziesięciolatkowie, jak i osoby powyżej 60 roku życia. Z danych wynika, że uznanie poszczególnych mediów społecznościowych spada wraz z wiekiem.

Najlepszym przykładem jest TikTok oraz Snapchat, które górują wśród młodych ludzi. Z pierwszej platformy korzysta 68 proc. 18-29 latków, a tylko 25 proc. seniorów. W przypadku Snapchata – 6 na 10 najmłodszych badanych spędza na nim swój wolny czas. Ponownie, odsetek ten spada wraz z wiekiem i wśród trzydziestolatków wynosi 24 proc., czterdziestolatków (13 proc.), a osób 60+ 9 proc. Co ciekawe, co trzeci respondent badania korzysta z portalu LinkedIn, służącego do kontaktów biznesowych (35 proc.).

W wolnym czasie Polacy rozmawiają online

 Po pracy czy szkole, Polacy poświęcają czas na różne aktywności. Jednymi z nich są media społecznościowe czy rozmawianie z rodziną czy znajomymi na komunikatorach internetowych. Odgrywają one kluczową rolę w codziennych interakcjach i kontaktach międzyludzkich. Platformy te umożliwiają natychmiastową komunikację z innymi, niezależnie od odległości czy różnic czasowych. Dzięki nim możliwe jest bycie cały czas na bieżąco z ważnymi wydarzeniami w życiu bliskich, wymieniać się pomysłami, przesyłać zdjęcia czy filmy, a nawet uczestniczyć w wideokonferencjach na całym świecie. Ponadto, komunikatory internetowe są nie tylko narzędziem do komunikacji, ale także platformą do budowania społeczności i relacji.

Recenzja D-Link M30 (AQUILA PRO AI M30): router z gwiazdozbioru Orła z AI dla domowej sieci Wi-Fi 6

Jak wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci” respondenci w każdej grupie wiekowej najchętniej w wolnym czasie rozmawiają na Messengerze – na tę odpowiedź wskazało aż 84 proc. badanych. Drugim najpopularniejszym komunikatorem jest WhatsApp – korzysta z niego ponad 3/4 Polaków, a najchętniej trzydziestolatkowie (81 proc.).

Raport Santander Consumer Banku wskazuje ponadto, że wśród 18-29-latków popularnym komunikatorem jest Discord – korzysta z niego 60 proc. ankietowanych z tej grupy. Odsetek ten spada wraz z wiekiem aż do 0 proc. wśród seniorów. Odwrotna tendencja przedstawia się w przypadku komunikatora Signal. Wśród najmłodszej grupy korzysta z niego tylko 26 proc., 27 proc. trzydziesto- i pięćdziesięciolatków, 35 proc. czterdziestolatków i aż 60 proc. osób powyżej 60 roku życia.

Oprócz komunikatorów internetowych, na których możliwa jest rozmowa z bliskimi, pojawiają się nowe formy komunikacji takie jak chatboty. Są one wykorzystywane zazwyczaj na stronach firmowych, aby klienci mogli zawsze uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, co ułatwia kontakt z firmami czy bankami. Chatboty są cały czas rozwijane i jak podają dane Santander Consumer Banku, 27 proc. Polaków miało z nimi kontakt w ciągu ostatniego roku. Wśród nich 4 na 10 osób zadeklarowało, że ocenia to doświadczenie na dobre lub bardzo dobre.

Media społecznościowe i komunikatory internetowe to ważny element naszej codzienności. Pozwalają nam być na bieżąco z wieloma informacjami oraz być w kontakcie ze światem i z bliskimi. Taka ciągłą komunikacja jest już powszechna i również oczekiwana przez współczesnych klientów. Podobnie jak możliwość robienia zakupów online, z których korzysta aż 88 proc. ankietowanych.

W tym przypadku warto pamiętać, że zawsze można skorzystać z produktów finansowych online np. z kredytu gotówkowego Równoratka z równą i stałą kwotą do spłaty, wygodnych rat online w ponad 3000 sklepów internetowych oraz na aukcjach internetowych czy z karty kredytowej Visa Comfort z możliwością spłaty w ratach – mówi Patryk Perliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji Z Klientami Biznesowymi  z Santander Consumer Banku.

***

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 7-22 lutego 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków korzystających z internetu. Próba n = 1000.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading