W nasze ręce wpadł Dalmierz laserowy Niteo Tools DL-40. Według producenta urządzenie pozwala na precyzyjne pomiary w pomieszczeniach i pomiędzy obiektami oddalonymi do 40m od siebie. Dalmierz pozwala również na automatyczne obliczenie powierzchni prostokątnych oraz pomiarów pośrednich odległości wykorzystując przy tym twierdzenie Pitagorasa.
Jak wypada on w rzeczywistości ? Zapraszam do testu.
Specyfikacja techniczna:
- Laser: Klasa 2 lasera zgodnie z normą IEC/EN 60825-1:2014. Maksymalna moc promieniowania : <1mW. Długość fali 630-670nm
- Czas trwania impulsu: >=0,25s
- Zakres pracy: 2 cm – 40 m
- Dokładność pomiarów: 2mm
- Tryb pomiarów: pojedynczy, ciągły
- Zapamiętywanie pomiarów: 3 ostatnich
- Obliczenia: powierzchnia i obwód prostokąta, długość boku trójkąta (z tw. Pitagorasa)
- Ekran: LCD, podświetlany
- Dodatkowe: uchwyt do zawieszenia na pasku
- Zasilanie: 3 V, 2x bateria AA 1,5 V (dołączone do zestawu)
- Wymiary: 48 x 33 x 120 mm
- Waga: 101,2 g.
- Zakres temperatur pracy: od 0 st. C. – 40 st. C.
Co znajdziemy w opakowaniu?
Urządzenie zostało zapakowane w kartonowe pudełko z przeźroczystą szybką, przez które możemy podejrzeć dalmierz. A w środku pudełka znajdziemy:
- Dalmierz laserowy
- Uchwyt do zawieszenia na pasku
- 2 x bateria AAA 1,5V
- Instrukcja obsługi
- Karta gwarancyjna
- Etui na urządzenie
Budowa:
Konstrukcja dalmierza została wykonana z plastiku z gumowymi wstawkami na bokach i przyciskach. Gumowe, boczne wstawki nie chronią jednak przed upadkami, a służą bardziej do tego, aby nie ślizgał się w dłoni. I pod tym względem wypada znakomicie. Przy bliższym przyjrzeniu się urządzeniu widzimy, że został on wykonany bardzo dokładnie: wszystkie elementy są dobrze spasowane, nic nie odstaje i nie trzeszczy.
Na górnej stronie urządzenia znajdziemy ekran LCD oraz 4 gumowe przyciski służące do sterowania dalmierzem. Z przodu został umieszczony laser, a na dolnej stronie znajdziemy miejsce na uchwyt oraz wnękę na baterie.
Użytkowanie:
Urządzenie jest bardzo intuicyjne w użytkowaniu. Wkładamy baterię i włączamy dalmierz. Następnie wybieramy parametry pomiaru:
- Wybór płaszczyzny odniesienia
- Pomiar pojedynczy
- Pomiar ciągły
- Obliczanie obwodu i powierzchni prostokąta
- Dokonywanie pomiarów pośrednich odległości
I rozpoczynamy pomiary.
Aby przetestować urządzenie wykonałam kilka testów:
- Pomiar urządzeniem z równoległym pomiarem centymetrem. Pomiary jakie udało mi się dosyć precyzyjnie porównać, to odległości w granicach kilkudziesięciu cm do max kilku m. Nie posiadałam dłuższych centymetrów manualnych 😊
- Pomiar z odniesieniem do przodu i tyłu urządzenia. Również tutaj pomiar wypadł idealnie. Podobnie jak pozostałe obliczenia (powierzchni prostokąta itp. )
- Kilkukrotny pomiar tej samej odległości. Tutaj urządzenie również zadziałało w dopuszczalnej granicy błędu.
- Ostatnim testem było wykonanie pomiarów dla różnych powierzchni. O ile w przypadku gładkich powierzchni, ciemnych nie miałam najmniejszych problemów, to przy drobno wzorzystej fototapecie czy mebli z połyskiem pojawiały się czasami drobne problemy z pomiarem. Urządzenie czasami nie chciało wykonać pomiaru. Niemniej były to pojedyncze przypadki. W większości pomiarach wszystko zadziałało bardzo dobrze. A wykonałam pomiary w odniesieniu do następujących powierzchni:
- Drewniane drzwi – OK
- Szare (ciemny szary z elementami jasnego szarego) drzwi od mebli – OK
- Fototapeta z podwodnym wrakiem – drobne problemy z pomiarem. Zaskoczył za 3 razem
- Szara, jasna ściana – drobne problemy z pomiarem. Zaskoczył za 2 razem
- Stolik czarny z połyskiem – tutaj pojawiły się spore problemy, gdyż laser odbijał się i dopiero po przesunięciu urządzenia udało się wykonać pomiar. Niestety pomiar z miejsca, na którym najbardziej mi zależało nie udało się uzyskać. Dopiero po położeniu białej kartki w miejscu lakierowanej powierzchni.
- Niebieska, marmurkowa ściana – OK
- Szare, gładkie meble – OK
- Biały sufit – OK
- Metalowa elewacja na budynku – OK
- Czerwona, chropowata ściana – OK
- Płytki (matowe, szare i białe) w łazience – OK
- Fototapeta w słoneczniki – OK
Podsumowanie:
Dalmierz laserowy Niteo Tools DL-40, to bardzo przydatne urządzenie, które może znacząco pomóc nam podczas pomiarów wykonywanych w naszych domach i gospodarstwach. Cena na dzień testu to ok. 100 zł.