Reklamy

Recenzja Linksys EA8300 – czteroantenowy, trójzakresowy, podwójnie wydajny

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego. To klasyczne czarne, płaskie pudełko, w obudowę którego wkomponowano fortepianowo-czarny panel z diodami, które w odpowiednich sytuacjach, subtelnie informują o trybie pracy.  Linksys EA8300 jest przystosowany do pracy w poziomie, jednak pomiędzy stopkami przygotowano otwory, które można wykorzystać do zawieszenia urządzenia na ścianie. Router jest wyposażony w cztery regulowane anteny zewnętrzne.  Perforowane (dla odpływu ciepła) góra i spód zostały wykonane z matowego plastiku, natomiast front z błyszczącego, dobrej jakości tworzywa.

Linksys EA8300

Z tyłu obudowy znajdziemy cztery złącza Ethernet (Gigabit LAN), złącze do podłączenia internetu (Gigabit WAN), przyłącze zasilania oraz włącznik. Na tylnym panelu znajdziemy także przycisk szyfrowanego, automatycznego łączenia urządzeń Wi-Fi – WPS oraz przycisk resetowania urządzenia. Router obsługuje połączenia przewodowe z różnymi urządzeniami za pośrednictwem gniazda USB 3.0.

Linksys EA8300

Ten router to sprzęt przeznaczony do pracy w tzw. inteligentnym domu – w którym intensywnie korzysta się z najnowszych technologii połączeń bezprzewodowych. Wystarczy podłączyć router do zasilania, na komputerze znaleźć naszą sieć i wprowadzić odpowiednie hasło (nazwę sieci i hasło można potem zmienić). Urządzenie oferuje proste opcje konfiguracji. Funkcjonalny ekran główny (dashboard) wyświetlany jest bezpośrednio po wejściu do aplikacji. To centrum sterowania, w którym znajdują się najważniejsze informacje o sieci, a także skróty, które można samodzielnie wybrać i dostosować do swoich potrzeb.

Domyślnie router działa pod kontrolą autorskiego firmware Linksysa z graficznym interfejsem użytkownika, pozwalającym na szybkie skonfigurowanie Wi-Fi i proste zarządzanie urządzeniem, ale poczyniono wszystkie starania, by osoby bardziej wymagające nie miały żadnych problemów z zainstalowaniem niezależnego linuksowego firmware OpenWRT w najnowszej wersji i w polskim języku. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego routera ujrzymy to samo, znane od lat menu. Widziałeś jedno menu Linksysa, widziałeś wszystkie.  Dzięki aplikacji Linksys Smart WiFi, możemy monitorować i zarządzać swoją siecią WiFi zdalnie, za pomocą smartfona lub tableta. A dzięki powiadomieniom użytkownik zostanie powiadomiony o wszystkich istotnych wydarzeniach mających wpływ na działanie sieci bezprzewodowej (np. brak połączenia routera z internetem).

 

Aplikacja Smart WiFi łączy ze sobą urządzenia mobilne i routery. Aby korzystać z jej funkcji należy korzystać z następującego sprzętu:

  • Urządzenia mobilne: Android 4.03 lub nowszy, iOS 8.0 lub nowszy
  • Router: urządzenia Linksys z serii Smart WiFi

Strona administracyjna, jak przystało na zaawansowany router, oferuje pełny zakres funkcji. Dostępne narzędzia i aplikacje są wyświetlane po lewej stronie. Informacje o koncie oraz pomoc są dostępne na górze strony. Na środku są widgety i inne przydatne informacje. Widget to zawsze dostępne reprezentacje funkcji, które mają być monitorowane.  Za pomocą widgetów można na przykład sprawdzić czy sieć jest w trybie online oraz szybko wyświetlić liczbę aktualnie podłączonych urządzeń.

Guest Access (Dostęp gościnny) — umożliwia konfigurowanie i monitorowanie sieci przeznaczonej dla gości, tzn. nie dającej dostępu do wszystkich zasobów sieci domowej. Parental Controls (Kontrola rodzicielska) — umożliwia blokowanie stron internetowych i ustawienie godzin dostępu do Internetu. Media Prioritization (Priorytetyzacja multimediów) — umożliwia określenie, które urządzenia i aplikacje mają najwyższy priorytet w ruchu sieciowym. Wireless (Sieć bezprzewodowa) — umożliwia konfigurowanie sieci bezprzewodowej routera. Można tu zmienić tryb zabezpieczeń, hasło, filtrowanie adresów MAC. Można również podłączać urządzenia za pomocą funkcji Wi-Fi Protected Setup. Security (Zabezpieczenia) — umożliwia konfigurowanie zabezpieczeń routera. Można skonfigurować zaporę, ustawienia VPN, a także wybrać niestandardowe ustawienia dla aplikacji i gier. Dla jeszcze większej kontroli, możemy założyć darmowe konto Linksys Smart WiFi na http://www.linksyssmartwifi.com.

Reklamy

Pages: 1 2 3


Categories: Artykuły, Gadżety, Gadżety i Inne, Internet, Technologia, Testy

Tags: , , ,

5 replies

  1. W takim przypadku mamy do czynienia z technologią ADSL lub VDSL. Takie łącze wymaga zakupu routera ADSL/VDSL z wbudowanym modemem telefonicznym oraz łączem RJ-11 – szukaj w tym obszarze

  2. Jako laik mam pytanie. Czy można go połączyć z siecią neti przez linie telefoniczną czyli rj11?

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: