Test inkBOOK Prime HD – czytnik zmienia czytanie

Pierwszy czytnik e-booków kosztował krocie, a wgrane na niego książki znikały po dwóch miesiącach. Wiele urządzeń, który potrafią wyświetlać tekst może służyć jako e-czytnik, ale tylko niewiele z nich może być nazwane czytnikami e-booków. inkBOOK Prime HD – elegancki gadżet elektroniczny polskiego producenta właśnie trafił do naszych rąk.

inkBook Prime HD

Technologia elektronicznego papieru, podobnie jak idea cyfrowej książki, narodziła się na początku lat 70-tych. Michael S. Hart, w ramach Projektu Gutenberg, stworzył pierwszego e-booka – cyfrową wersję Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Nad pierwowzorem e-papieru pracowała wtedy firma Xerox, licząc na to, że zrewolucjonizuje on monitory komputerowe. O niewielkich urządzeniach, które byłyby w stanie zastąpić papierowe książki, marzyli wtedy nie naukowcy, ale pisarze i twórcy filmów science-fiction. Dopiero trzy dekady później, w 2004 roku, udało się połączyć mobilność, e-papier i cyfrowe książki w jeden wątek. Tak powstał pierwszy czytnik e-booków. Nazywał się LIBRIé i trafił do sprzedaży pod marką Sony. Dostępny był jedynie w Japonii, a stworzony dla niego mechanizm ochrony praw autorskich (DRM) sprawiał, że zakupione na niego e-booki w formacie BBeB miały swoisty termin ważności. Po 60 dniach były automatycznie usuwane z e-czytnika, co dziś kojarzyć się może z autodestrukcją dokumentów znaną z powieści szpiegowskich. Od debiutu Sony LIBRIé czytniki e-booków przeszły daleką drogę. Zmieniło się również podejście wydawców do samych cyfrowych książek. Ostrą konkurencję stanowią dla e-czytników tablety (głównie iPady i urządzenia z systemem Android), do których dostosowują swoją ofertę wszystkie rodzime księgarnie internetowe. Czy warto zainteresować się elektroniczną książką? Postanowiłem przejrzeć ofertę firmy Arta Tech i zaprezentować jedną z pozycje, z bogatej oferty tego producenta inkBook Prime HD.

inkBook Prime HD

Czym jest czytnik e-booków?

Czytnik e-booków, to urządzenie dedykowane do czytania cyfrowych książek. Prawdziwy czytnik musi spełniać najważniejsze wymagania:

  • Ekran w technologii e-papieru firmy E Ink. Zapewnia najlepsze doświadczenia z czytania (zbliżone do czytania książki papierowej).
  • Otwiera najbardziej popularne formaty e-książek tj. EPUB (międzynarodowy standard), PDF, MOBI oraz inne (np. pliki Microsoft Word).
  • Wspiera zabezpieczone książki (System zabezpieczeń DRM firmy Adobe o nazwie ADEPT).

To są najważniejsze 3 punkty, które każdy czytnik e-booków musi spełniać. Testowany czytnik, mimo że nie spełnienia marzeń o książce idealnej, jednak daje sporo radości z obcowania z książką.

Wygodny dla seniorów, przyjazny dla juniorów, możemy go używać przy każdej pogodzie. Pozwala nosić przy sobie kilkaset książek, tych, które zawsze chcemy mieć pod ręką.  Dzięki zastosowaniu w nim odpowiednio dostosowanego systemu Android, urządzenie obsługuje wszelkie formaty e-książek i dokumentów oraz ogromną liczbę najróżniejszych serwisów i sklepów z elektroniczną literaturą.

7 komentarzy do “Test inkBOOK Prime HD – czytnik zmienia czytanie

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: