Dobiega końca standard nadawania DVB-T. Na co należy się przygotować?

Dobiega końca standard nadawania DVB-T. Na co należy się przygotować?

Już w pierwszych województwach wyłączony został standard nadawania DVB-T. Do końca czerwca wszystkie regiony Polski przejdą na nowy format telewizji naziemnej DVB-T2. Co przyniesie zmiana i jak najlepiej się do niej przygotować? Wyjaśniamy. 

DVB-T2 / zakup dekodera

Do niedawna w Polsce dominującym standardem telewizji naziemnej był DVB-T. Jednak od 28 marca mieszkańcy regionów lubuskiego i dolnośląskiego obudzili się w trochę innej rzeczywistości. Wraz z początkiem wiosny musieli przestawić się na coś więcej niż tylko czas letni, ponieważ to właśnie w tych województwach jako pierwszych wprowadzony został standard DVB-T2. Zmiany nie unikną jednak pozostałe części Polski.

Test Ferguson Ariva T75 – odbiornik telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Nowa technologia już niedługo zawita również tam. Sprawdź, jak to wygląda w Twoim województwie:

  • Od 25 kwietnia – zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.
  • Od 23 maja – łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie.
  • Od 27 czerwca – warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Jedynymi kanałami, których nie obejmie zmiana to stacje należące do Telewizji Polskiej. Wszystkie kanały TVP będą nadawać jeszcze w starym formacie aż do końca 2023 roku.

Czym jest nowy standard i co zmienia w sposobie oglądania telewizji?

DVB-T2, czyli standard drugiej generacji to technologia, która ma przynieść efektywniejszą transmisję, a także większą liczbę programów w wysokiej jakości dźwięku i obrazu. Uzyskanie tych korzyści nie dla wszystkich będzie jednak darmowe. Wiele osób musi przygotować się na wydatek wynikający z konieczności wymiany dekodera lub telewizora, co w tym drugim przypadku może kosztować od kilkuset do ponad tysiąca złotych. 

Jesteś gotowy na DVB-T2. Oto kilka niezbędnych informacji

Wynika to z faktu, że starsze odbiorniki nie są przystosowane do zmiany, przez co nie będą w stanie odbierać kanałów telewizyjnych w nowym standardzie nadawania. Szacuje się, że nieprzygotowanych do przejścia może być nawet 1,7 milionów domostw. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój telewizor jest kompatybilny, możesz to zrobić na portalu gov.pl lub na stronie telewizjanaziemna.pl

Alternatywne sposoby odbioru kanałów telewizyjnych 

Większość rodzin w Polsce jest przyzwyczajona do korzystania z telewizji naziemnej, niewiele jednak zdaje sobie sprawę, że odbieranie kanałów online może przynieść o wiele więcej korzyści. Jeżeli posiadasz już połączenie z internetem, to zamówienie telewizji internetowej zajmie Ci zaledwie kilka minut. Dodatkowo nie będzie się wiązało z wierceniem ścian, czy montażem anteny. Usługę możesz subskrybować miesięcznie, otrzymując dostęp do programów w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób i to nie tylko dlatego, że mniej kosztuje. Telewizja internetowa jest po prostu nowocześniejsza i bardziej funkcjonalna. 

Prezes Zarządu w firmie Horyzont Media S.A., która odpowiada za nową telewizję internetową Televio, wyjaśnia:

„Na telewizję internetową nie mają wpływu zmiany standardów nadawania, więc nie trzeba się obawiać konieczności zakupu nowych odbiorników, gdy w przyszłości technologia znów się zmieni. Co więcej, uzyskuje się dostęp do telewizji na dowolnym urządzeniu, w tym na telewizorze, telefonie czy komputerze. Wystarczy być podłączonym do internetu od dowolnego dostawcy, by móc korzystać z usługi w Polsce i całej Unii Europejskiej”. Michal Jura Prezes Zarządu w firmie Horyzont Media S.A.

Telewizja internetowa to także nowoczesne funkcje, które pozwalają Ci zatrzymywać transmisję na żywo, przewijać wybrane kanały nawet do 7 dni lub nagrywać audycje bezpośrednio w aplikacji. Zmienia to zupełnie stereotypowy obraz oglądania telewizji. Nie musisz już trzymać się sztywnej ramówki, samodzielnie decydujesz, co i kiedy oglądasz.

Usługę Televio możesz przetestować już za 1 zł przez pierwszy miesiąc. Obsługuje ona większość telewizorów Smart TV, dzięki temu nie musisz dodatkowo kupować dekodera, żeby oglądać telewizję.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: