Mobilna fotografia to bardzo szeroki temat. Jest jednak kilka kwestii, które mogą wydawać się oczywiste, a często o nich zapominamy. Dlatego też przygotowałam dla Was takie kilka zasad (pomagał mi w tym smartfon realme GT NEO 3T Dragon Ball Z), o których warto pamiętać, gdy idziemy na zdjęcia i chcemy, aby nasze fotografie były jeszcze lepsze.
Zatem na co zwracać uwagę podczas robienia zdjęć telefonem?
1. Włącz siatkę w telefonie
Siatka pozwoli Ci nie tylko utrzymać poziom czy pion (o prostowaniu horyzontu i przycinaniu pisałam w: Poradnik: Mobilna fotografia – przycinamy, prostujemy 🙂, ale również wyznacza najmocniejsze 4 punkty zdjęcia na przecięciu liń. Dzięki temu unikniesz późniejszego kadrowania i przycinania. Możesz bardziej świadomie ustawiać elementy w kadrze i zadbać o prosty horyzont.
2. Czyść obiektyw
Może wydawać się to banalne, ale ile razy wytarłeś/aś obiektyw w swoim telefonie? Gdyby to był aparat, to pewnie cały czas by się o tym myślało, ale w telefonie? Wierz mi lub nie, ale jest to równie ważne i ma duży wpływ na jakość zdjęcia.
3. Nie rób zdjęć na full ekranie
Zapewne niektórzy z Was dostali ode mnie komentarz typu „nie rób zdjęć na full ekranie” i zastanawiali się może, „ale o co jej chodzi? ” 🙂 Krótko mówiąc robiąc zdjęcie na ekranie widzicie co fotografujecie od ramki do ramki 🙂 Pełniutkie ujęcie. I tak wygląda to fajnie, ale tylko, gdy chcemy zrobić takiemu ekranowi zdjęcie. Poza tym jest to najgorszy format zdjęcia jaki mogliście wybrać – raz, że przybliża on kadr, a dwa mocno tracicie na jakości. Co nie znaczy, że nie powinniśmy go używać, bo są takie ujęcia, które wręcz będą wymagały takiego formatu, bo będą wyglądały wtedy lepiej.
W aplikacji aparatu znajdziecie najczęściej 4 formaty zdjęć jakie możecie wykonać. Są to:
- 1:1 (kwadrat, który przyda się, gdy chcemy zrobić zdjęcie na instagrama) ( W redmi Note 10 Pro to: 3000 x3000 px, waga ok. 4,75 MB)
- 3:4 (najpopularniejszy format, który będzie mieć najwyższą jakość, to z tego formatu drukujemy zdjęcia w punktach wydruku (np. Empik itp.), czy ten format może być wyjściowym dla wszystkich pozostałych, taki też format znajdziecie w lustrzankach czy aparatach cyfrowych) ( W redmi Note 10 Pro to: 3000 x 4000 px, waga ok. 5,71 MB)
- 9:16 oraz Full – to już są formaty panoramiczne (pozornie, bo to jest tak naprawdę wycinek z 3:4) ( W redmi Note 10 Pro to odpowiednio: 9:16 – 2252×4000 px – waga 4,93 MB, Full – 1800×4000 px – waga 4,42 MB)
4. Zabierz se sobą power bank i statyw/kijek do selfie.
Długie spacery po plaży czy wędrówki po górach mogą sprawić, że dosyć szybko zapomnimy o tym, że jesteśmy daleko od ładowarki, a baterie w telefonie są jakie są. Szczególnie w tych nowszych modelach. Nie chcesz chyba żałować, że przed Tobą kadr życia, a telefon zdechł :(. Równie ważnym akcesoriom jest statyw. Przyda się nie tylko do robienia fajnych selfie, ale zdjęć grupowych czy do uchwycenia kadrów, które będą wymagać stabilnego chwytu – gwiazdy na niebie, ruchome światła itp. (Poradnik: Mobilna fotografia – malujemy światłem.)
5. Telefon to nie tylko obiektyw główny. Nie bój się używać szerokiego kąta, macro czy tele.
Oczywiście wszystko zależy od tego jakie masz obiektywy w telefonie. Dlatego też poznaj dobrze swój telefon i nie bój się przełączać między obiektywami. Sprawdź jak dany kadr będzie wyglądać w kilku ujęciach. Więcej pisałam na ten temat w: Poradnik: Mobilna fotografia – obiektywy w telefonie
6. Poznaj swój telefon i jego możliwości. Nie bój się funkcji PRO.
Zanim wybierzesz się w podróż, to usiądź na chwilę i poznaj możliwości swojego telefonu. Przejrzyj tryby i funkcje, a może odkryjesz coś zupełnie nowego. Pamiętaj też, że każde zdjęcie możesz też poprawić po zrobieniu – czy nanieść filtr czy np. przyciąć i wykadrować: Poradnik: Mobilna fotografia – przycinamy, prostujemy 🙂
7. Świadomie wybieraj punkty ostrości i moc oświetlenia.
Robiąc zdjęcia w automacie czasami możesz zauważyć, że oprogramowanie wyostrza nie to co chcesz, albo kadr jest zbyt prześwietlony. Możesz temu zaradzić klikając w punkt na ekranie, w którym chcesz, aby aparat wybrał punkt ostrości, a słoneczkiem sterować jasnością (przesuwamy góra, dół).
8. Zabierz ze sobą swoje ulubione gadżety.
Ja mam takie dwa: szklana kula oraz „przenośną kałużę” czyli lusterko :). Nawet w pozornie nieciekawym miejscu dzięki takim gadżetom możesz uzyskać wyjątkowy kadr.
9. Rób zdjęcia
To najważniejszy punkt. Rób zdjęcia, łap chwile, czerp z tego przyjemność. Lepiej zrobić o kilka zdjęć za dużo niż potem żałować, że czegoś się nie uchwyciło 🙂 Zwróć jednak uwagę na estetykę zdjęcia i to co chcesz na nim pokazać. A gdzie szukać inspiracji? Poniżej podrzucam kilka pomysłów:
I to by było na tyle 🙂 Łapcie chwilę, róbcie fotki i dzielcie się efektami 🙂
Jeżeli przeoczyliście poprzednie lekcje, to poniżej przypominam tematy:
- Poradnik: Mobilna fotografia – format zdjęcia
- Poradnik: Mobilna fotografia – przycinamy, prostujemy 🙂
- Poradnik: Mobilna fotografia – obiektywy w telefonie
- Poradnik: Mobilna fotografia – co z tym niebieskim śniegiem?
- Poradnik: Mobilna fotografia – malujemy światłem.
- Poradnik: Mobilna fotografia – jak to jest z tym macro?
- Poradnik: Mobilna fotografia – coś niezwykłego ze zwykłych rzeczy
Na koniec podrzucam jeszcze kilka ćwiczeń, które możecie sami zrobić w domu, a które można było wykonać podczas warsztatów na spotkaniu fanów realme, na które miałam okazję poprowadzić. Wszystkie potrzebne elementy do wykonania ćwiczenia znajdziecie opisane na zdjęciach poniżej i na pewno znajdziecie je w domu. Oczywiście niektóre elementy możecie śmiało zamienić np. obiekt który fotografujecie 🙂 Niektóre z ćwiczeń opisałam też we wcześniejszych moich postach w dziale: Mobilna fotografia – poradnik