Test realme C67 – Mistrz Stylistyki, Lepsza Wydajność, Lepsza Zabawa, Super bateria

Dowiedz się więcej o najnowszym smartfonie w kategorii telefonów „entry level” realme C67, który zawitał do polskich sklepów 6 lutego 2024 roku.

Z ekranem 6,72” 90 Hz, pojemną baterią 5000 mAh, i aparatem 108 MP, jest to idealny wybór dla osób poszukujących wydajnego urządzenia w przystępnej cenie.

Media 20240206 105438 8780120789964068693 Technosenior

Przeczytaj naszą krótką recenzję, aby poznać, jak realme C67 sprawdza się w codziennym użytkowaniu!

Realme C67
Realme C67

Specyfikacja realme C67 (RMX3890):

  • System operacyjny: Android 14 z realme UI 4.0
  • Wyświetlacz: IPS, 6.72″, rozdzielczość 2400 x 1080px, 90 Hz, 391 ppi
  • Pasmo: 4G/LTE
  • Procesor: Snapdragon 685
  • Układ graficzny: Adreno 610
  • Pamięć RAM: 8 GB + 8 GB dynamicznej pamięci RAM
  • Pamięć wbudowana: 256 GB
  • pojemność karty pamięci: 2 TB
  • Aparat
  • tył – 108 MP(3x In-sensor Zoom) + 2 MP, 10x zoom cyfrowy
  • Rozdzielczość nagrywania video 1080p z 30 kl./s. i 720p z 30 kl./s.
  • Dodatkowe cechy aparatu: tryb nocny, tryb portretowy, time lapse, nagrywanie Full HD, autofokus, Slow Motion
  • przód – 8 Mpix
  • Łączność: Bluetooth 5.0, Wi-Fi, NFC, Wyjście słuchawkowe/głośnikowe
  • Nawigacja: GPS/AGPS, Beidou, Glonass, Galileo
  • Złącza USB-C
  • Czytnik kart pamięci
  • Gniazdo kart: Dual SIM stand-by (2x nanoSIM)
  • Inne: Czytnik linii papilarnych z boku obudowy
  • Czujniki: geomagnetyczny, zbliżeniowy, światła, przyspieszenia, żyroskop
  • Bateria: 5000 mAh, Szybkie ładowanie (SuperVooc 33W)
  • Wymiary: 164.6 x 75.4 x 7.59 mm
  • Waga: 185g
  • Dołączone akcesoria: Kabel USB-C, ładowarka, etui ochronne, igła do karty SIM, skrócony przewodnik, broszura informacyjna wraz z kartą gwarancyjną. W testowym zestawie znalazłem szybką ładowarkę SuperVooc 33W, jako zamiennik chińskiego modelu – jak będzie w zestawach sprzedażowych, tego nie wiem.

Budowa i użytkowanie

realme C67 charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem, które z jednej strony może konstrukcyjnie nie wnoszą nic nowego (tworzywo sztuczne), ale wizualnie bez problemu odróżnimy ten model od innych. Jedna z najcieńszych konstrukcji w swoim segmencie (7,59 mm) i będzie dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych: zielonym i czarnym.

Test realme C51 – dobry tani smartfon

Nowe urządzenie marki otwiera także nowy rozdział w kategorii telefonów „entry level”. realme C67 otrzymał bardzo ciekawe plecki. Wszystko to za sprawą bardzo ciekawej faktury w kolorze zielonym (Sunny Oasis) i czarnym (Black Rock). Dzięki procesowi powlekania gradientowego zieleń tylnej obudowy telefonu wyraźnie błyszczy pod wpływem światła i przykuwa uwagę efektem trójwymiarowym. Muszę przyznać, że prezentuje się to bardzo ciekawie i nie widać na nim naszych odcisków palców.

Ponadto mamy tutaj dosyć dużą wyspę aparatów w lewym górnym rogu. Wyspa ze złotymi akcentami otaczającymi moduł aparatu mocno wystaje i zapewne przyda się etui ochronne, które producent dorzuca do zestawu, aby ochroniło obiektywy, ale niestety nie najdziemy go w opakowaniu. Etui musimy sobie zakupić sami.

Urządzenie obsługuje standardową biometrię: czytnik linii papilarnych umieszczony w przycisku ON/OFF oraz odblokowanie twarzą. Fizyczny czytnik działa jak najbardziej poprawnie. W sumie ciężko już się przyczepić do tego typu odblokowania smartfonu. Podobnie jest z odblokowaniem twarzą – działa OK.

Rozmiar realme C67 to 164.6 x 75.4 x 7.59 mm, a waga to 185 g. Smartfon zatem nie jest mały, ale do tego producenci już nas niestety przyzwyczaili. Warto jednak dodać, że całkiem dobrze leży w dłoni, a wszystkie przyciski znajdują się w zasięgu i są dobrze odczuwalne.

Smartfon realme C67 ma ekran idealnie zintegrowany z obudową, bez plastikowych elementów mocujących pod wyświetlaczem, co było cechą projektową zwykle zarezerwowaną dla flagowych urządzeń.

Węższa ramka wyświetlacza uprzyjemnia oglądanie obrazu na ekranie, a bardziej ochronna konstrukcja lepiej zabezpiecza go przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. A więc kolejny plus, który zapewne docenią esteci.

Co ciekawe testowany model otrzymał certyfikat IPX54. Nie jest to jakaś wysoka klasa odporności, ale jest i powinna chronić nasz sprzęt przed przypadkowym zachlapaniem czy drobnym deszczem.

Na obudowie realme C67 znajdziemy odpowiednio:

  • na dolnej krawędzi: głośnik (stereo, drugi głośnik znajduje się na górze pod maskownicą), mikrofon, wyjście mini Jack 3,5 mm i gniazdo USB typu C
  • na lewej krawędzi – miejsce na 2 karty SIM i dodatkową kartę pamięci
  • na prawej krawędzi – przyciski głośności oraz włącznik z czytnikiem linii papilarnych

Duży plus za wyjście mini Jack, które zapewne ucieszy wielu potencjalnych użytkowników. Jeżeli chodzi o głośniki, to miło, że producent pomyślał o konfiguracji stereo.

Co do jakości muzyki płynącej z nich, to nie spodziewajmy się wybitnych tonów w sprzęcie budżetowym, ale w swojej klasie wypada jak najbardziej OK i spokojnie wystarczy nam do przeglądania mediów społecznościowych, gier czy rozmowy głośnomówiącej.

Test realme C55 – budżetowiec, a tyle oferuje

Co ciekawe model ten posiada również Tryb Ultragłośności, który umożliwi nam zwiększenie głośności nawet o 100%, co będzie szczególnie przydatne, gdy znajdziemy się w hałaśliwym miejscu, takim jak dworzec kolejowy czy supermarket.

W trybie tym dźwięk jest naprawdę donośny, ale można wyczuć już w nim nieczystości, dlatego też używałabym go bardziej do rozmów głośnomówiących niż do słuchania muzyki 😊.

Co, do jakości prowadzonych rozmów to nie mam większych zastrzeżeń.

Realme C67
Realme C67

Ekran IPS w realme C67 jest płaski i został pokryty szkłem 2.5D z niewielkim okrągłym wcięciem na środku na górnej belce, w którym umieszczono aparat do selfie. Na ekranie są widoczne minimalne ramki oraz szersza ramka na dole.

Przy takim układzie zyskujemy duży obszar roboczy. Jeśli chodzi o sam wyświetlacz, to wykonano go w technologii IPS i otrzymał wielkość 6.72 cala oraz rozdzielczość FHD+ (2400×1080), 391 PPI, z jasnością szczytową 950 nitów oraz częstotliwość odświeżania 90 Hz.

Oczywiście można by rozważać nad tym czemu to nie jest Amoled, ale z drugiej strony poza brakiem czytnika w ekranie czy AoD, to nie odczułam jakiś większych braków. No dobra jasność maksymalna nie do końca będzie zadowalająca w słońcu, ale pamiętajmy też, że mówimy o smartfonie „entry level”, a w tej półce cenowej nadal jest to rzadko spotykana konfiguracja.

Sam ekran wypada naprawdę dobrze w codziennym użytkowaniu. Nie ma żadnych szarpań na ikonach, kolory są nasycone, wszystko jest wyraźne. Bez problemu możemy pograć w mniej wymagające gry, czy obejrzeć jakieś filmiki na mediach społecznościowych.

W ustawieniach możemy również zmienić kolory z żywego na naturalny czy dopasować temperaturę barwową. Możemy również włączyć funkcję „komfort oczu” oraz tryb ciemny. Do wyboru mamy również odświeżanie w 3 konfiguracjach: automatyczny, 60 Hz oraz 90 Hz.

Ponadto smartfon nie posiada żadnych przycisków. I podobnie jak już w kilku innych modelach, możemy włączyć obsługę gestami. Oprócz gestów możemy też włączyć standardową dolną belkę z przyciskami. Każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji.

Realme C67 jest zasilany przez procesor Snapdragon 685 6nm. Będzie to pierwszy chipset firmy Qualcomm zastosowany w serii C od realme:

  • CPU: Qualcomm Snapdragon 685 (SM6225-AD), 4x 2.8 GHz Cortex-A73, 4x 1.9 GHz Cortex-A53 (Kryo 265)
  • GPU: Qualcomm Adreno 610, 1260 MHz RAM
  • Pamięć RAM: 8 GB + 8 GB dynamicznej pamięci RAM
  • Pamięć wbudowana: 256 GB
  • pojemność karty pamięci: 2 TB

Jak już wspomniałem sercem testowanego modelu jest Qualcomm Snapdragon 685, który wspiera 8 GB pamięci RAM z możliwością rozszerzenia o dodatkowe 8 GB pamięci wirtualnej oraz 258 GB pamięci na pliki z możliwością rozszerzenia o dodatkowe GB na karcie pamięci micro SD.

realme C67, to smartfon budżetowy zatem nie ma się co spodziewać wydajności rodem z flagowców. W benchmarku AnTuTu uzyskał ponad 319 tys. punktów..  co w tej półce cenowej jest bardzo dobrym wynikiem. Nie mniej to nie cyferki są ważne, a to jak użytkuje się smartfon na co dzień. I tutaj muszę przyznać, że nie miałem z nim jakiś większych problemów wydajnościowych.

Podczas ponad tygodniowych testów używałem go do rozmów, przeglądania stron WWW, mediów społecznościowych czy prostszych gier. Od takie typowe codzienne użytkowanie.  Przez ten czas nie zauważyłem jakiegoś uciążliwego zwolnienia czy przycinki.

Jeśli chodzi o system to realme C67 pracuje na autorskiej nakładce opartej na systemie Android 14 – realme UI 4.0 (po aktualizacji OTA). Smartfon został wyposażony w moduł NFC, a dzięki 360-stopniowej technologii użytkownik może dokonać płatności zbliżeniowej jeszcze wygodniej niż w dotychczas. A to dodatkowo sprawia, że ten model staje się dosyć atrakcyjny w swojej klasie cenowej.

Jeżeli chodzi o sam system, to również działa on całkiem płynnie. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania, to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu.

Wspomnę tylko o „Mini Capsule” to unikalna funkcja powiadamiania m.in. o stanie ładowania, owinięta wokół przedniego aparatu smartfona. Posiadacze realme C67 w Mini Capsule 2.0 dzięki nowej i ulepszonej funkcjonalności mogą teraz bezpośrednio wchodzić w interakcję z powiadomieniami, zyskując wyższy poziom kontroli i przypominania o wydarzeniach, czy sprawdzić ilość wykorzystania danych.

Podczas korzystania z Wi-Fi, Bluetooth, GPS nie zauważyłem również większych problemów. Wi-Fi działa stabilnie i smartfon nie gubił zasięgu.  Tak więc można było korzystać z Internetu w standardowym mieszkaniu w bloku. Podobnie GPS spokojnie wystarczy nam do obsługi nawigacji podczas pieszych spacerów po mieście czy jazdy samochodem.

realme C67 otrzymał ogniwo o wielkości 5000 mAh oraz szybkie ładowanie SuperVooc 33W. Smartfon dobrze sobie radzi z zarzadzaniem energią i spokojnie możemy pracować na nim z 1-2, a nawet przy bardziej oszczędnym użytkowaniu z 3 dni.

Oczywiście da się go rozładować w jeden dzień jak każdy telefon w dzisiejszych czasach, ale na pewno nie zauważyłem, aby bateria nikła w oczach jak to czasami bywa nawet w topowych modelach. Zatem wypada on jak najbardziej OK. Dodam jeszcze, że nie znajdziemy tutaj ładowania indukcyjnego.

I na koniec oczywiście aparaty.

Realme C67
Realme C67

Telefon wyróżnia się aparatem 108 MP z 3-krotnym zoomem w matrycy. Mamy tutaj do dyspozycji:

  • tył – 108 Mpix + 2 Mpix, 10x zoom cyfrowy
  • Rozdzielczość nagrywania video 1080p z 30 kl./s. i 720p z 30 kl./s.
  • Dodatkowe cechy aparatu: tryb nocny, tryb portretowy, time lapse, nagrywanie Full HD, autofokus, Slow Motion
  • przód – 8 Mpix

Konfiguracja obiektywów jest dosyć skromna. Nie znajdziemy tutaj modułu tele czy szerokiego kąta, ale z drugiej strony mówimy o półce budżetowej, w której i tak te obiektywy nie byłyby jakieś wybitnej jakości. Zatem do dyspozycji mamy tak naprawdę jeden obiektyw główny 108 Mpx oraz 8 Mpx do selfie.

Taka konfiguracja pozwala na całkiem przyzwoite zdjęcia przy ładnej pogodzie (dosyć szczegółowe i o całkiem ładnej kolorystyce, chociaż widać delikatne przeostrzenia i przesycenia barw, a momentami nawet prześwietlenia), ale również nie zostajemy z niczym, gdy nadejdzie szarówka czy noc. Smartfon posiada również tryb nocny, z którego  możemy całkiem przyzwoite zdjęcia, gdy jesteśmy w zasięgu miejskich świateł. Tam gdzie pojawia się sporo ciemnych miejsc, to można zauważyć już sporo szumów.

realme C67 obsługuje zoom cyfrowy do x10, który przy x2 wypada jeszcze całkiem zjadliwie i możemy wykorzystać do zbliżeń czy zdjęć macro. Smartfon bardzo ładnie łapie ostrość na bliskich obiektach i nie najgorzej też rozmywa tło w trybie portretowym.

Nie przedłużając zapraszam na przykładowe zdjęcia:

Filmy możemy nagrać maksymalnie w 1080p@30fps. Nie wyróżniają się one niczym szczególnym, a i też nie spodziewajmy się tutaj jakieś mega jakości – brak płynności czy szarpnięcia. Zresztą zobaczcie sami:

Podsumowanie

realme C67 to naprawdę bardzo ciekawa propozycja w tej klasie cenowej. Smartfon świetnie się prezentuje (przynajmniej w kolorze zielonym), chociaż to rzecz gustu. Na co dzień działa OK, chociaż nie spodziewajcie się demona prędkości.

Posiada sporo pamięci RAM (8 GB) i miejsca na pliki (256 GB), a do tego całkiem dobrze zarządza energią (Bateria 5000 mAh i ładowanie 33W). Główny aparat główny pozwoli nam zatrzymać w domowym albumie miłe chwile z codziennego dnia.

Można się przyczepić, że ekran to IPS, a nie Amoled i nie obsługuje on sieci 5G. Z drugiej strony ekran jest jak najbardziej czytelny i dobrze się na nim pracuje. Jest też NFC, mini Jack 3,5 mm oraz miejsce na dodatkową kartę pamięci.

Jeżeli ktoś szuka czegoś niedrogiego, a zarazem „Mistrza Stylistyki” i z całkiem przyzwoitą wydajnością to może go rozważyć.

TECHNOSenior

realme C67 wypożyczony został przez realme dla przeprowadzenia testu dla Czytelników TECHNOSenior

Techno Senior Poleca E1666079531952 Technosenior

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading