Recenzja Huawei WiFi AX3 – piękna bestia dla nie(tylko) domowej sieci

Na co komu jednak piękna obudowa, jeśli router nie będzie sobie dobrze radził z rozsyłaniem Internetu po całym naszym mieszkaniu, lub biurze? Tutaj Huawei WiFi AX3 kontynuuje jak najlepsze wzorce swoich poprzedników. Jest on w stanie jednocześnie pracować w dwóch pasmach 2,4 GHz i 5,0 GHz. Oznacza to, że bez problemu obsłuży starsze urządzenia Wi-Fi, a te najnowsze skorzystają z bardziej stabilnej i sprawnej pracy na wyższej częstotliwości. Urządzenie optymalizuje system przesyłu danych z warstwy aplikacji, warstwy sterowników i warstwy jądra. Dodatkowo producent zastosował w urządzeniu testowy, dwuletni model starzenia, aby zagwarantować użytkownikom długoterminową stabilność pracy.

Wysoka efektywność routera wynika z obsługi poprawionego pasma częstotliwości – do 160 MHz oraz z implementacji fragmentacji pakietów za pomocą dynamicznej technologii wąskopasmowej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie stabilnego połączenia przy częstotliwości 2 MHz, także dla sygnału ograniczonego naturalnymi barierami. Sprowadza się to do tego, że możemy korzystać z szybkiego połączenia w pobliżu urządzenia i cieszyć się stabilnymi połączeniami w większych odległościach.

Funkcjonalność oprogramowania zarządzającego routerem nie odbiega od tego, co zapewnia nam konkurencja na swoich urządzeniach. Komfort obsługi testowanego routera jest również dobry. System z wbudowanym antywirusem pozwala skutecznie chronić domową sieć przed cyberatakami. Rodzice z pewnością będą zadowoleni z funkcji kontroli rodzicielskiej, dzięki której zastosują blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Wystarczy ustawić listy adresów URL dostępnych lub zablokowanych z poziomu danej sieci. Wykorzystując harmonogramy można określić także pory dostępu dla poszczególnych urządzeń łączących się z siecią.

Dostęp zapewnia także specjalnie stworzona aplikacja na urządzenia mobilne pracujące zarówno na systemie iOS jak i Android, dzięki której można sprawdzać status podłączonych do sieci urządzeń, przyznawać dostęp dla gości lub blokować pewne treści dla wybranych użytkowników.

Sprawdziliśmy też wydajność recenzowanego routera. Prędkości rzędu 780 Mbps / 866 Mbps, częstotliwości 5 GHz to nie problem dla WiFi AX3. sprawdziliśmy także realne osiągi, wykonując test przesyłania plików za pomocą protokołu FTP. Biorąc pod uwagę zasięg to w odległości 3m od routera mieliśmy -55 dBm. Najniższa wartość w standardowym mieszkaniu w bloku to -63 dBM. Przy pomiarach zewnętrznych, to po testowym: 3 piętra i jedna ściana z żelbetu wartość ta spadła do poziomu -78dBm. Aby stracić zasięg routera musiałem oddalić się na odległość ok. 150 m.

Urządzenie, w porównaniu do routerów obsługujących wcześniejszy standard, zapewnia nawet trzykrotnie szybszy i stabilniejszy transfer danych oraz większy zasięg sieci, nawet wtedy, kiedy podłączono do sieci domowej kilkanaście urządzeń.

Należy jednak pamiętać, że pomiary były robione w dużym zagęszczeniu sieci bezprzewodowych i w bloku żelbetowym o grubych ścianach. Nie bez znaczenia jest też specyfikacja posiadanego sprzętu przez użytkownika. Generalnie zasięg routera jest na tyle duży, że z powodzeniem obsłużymy sieć przeciętnej firmy lub całą klatkę 4 piętrowego bloku z żelbetonu.

22 myśli na temat “Recenzja Huawei WiFi AX3 – piękna bestia dla nie(tylko) domowej sieci

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: