Test realme Buds Air 5 – jakie jest brzmienie?

Użytkowanie realme Buds Air 5 jest bardzo proste – dokładnie tak jak to powinno być w tego typu urządzeniach. Parujemy je z telefonem po Bluetooth i już po chwili możemy delektować się swoją ulubioną muzyką. Cały proces przebiegł bardzo szybko i bez zakłóceń – ja połączyłam je z Xiaomi 13 pro.

Realme Buds Air 5
Realme Buds Air 5

Na początku nie było możliwości podłączenia słuchawek do aplikacji, ale po kilku dniach to się zmieniło. Zatem możemy już teraz bez problemu pobrać i zainstalować aplikację realme Link (Android, iOS) – https://www.realme.com/cn/app-download/ i odnajdziemy w niej nasz model. Oczywiście możemy używać słuchawki bez aplikacji, ale utracimy przez to niektóre funkcjonalności. Zatem proponuję jej nie pomijać.

Zrzuty z katalogu „aplikacja”

W aplikacji znajdziemy następujące opcje:

  • Podgląd naładowania słuchawek (L %, P %)
  • Kontrola hałasu (Eliminacja hałasu z kilkoma opcjami, Wył., Przepuszczalność)
  • Redukcja szumu wiatru
  • Efekty dźwiękowe z kilkoma wbudowanymi trybami (Wokal, Oryginalny dźwięk, Czysty bas, Bass Boost) i korektorem dźwięku
  • Dynamiczny baz z możliwością ustawienia z zakresu od -5 do +5
  • Test dopasowania słuchawek
  • Ustawienia przycisków
  • Wykrywanie obecności w uchu – po wyjęciu z ucha jednej ze słuchawek zatrzymuje się odtwarzanie dźwięku, a po włożeniu jej z powrotem ponownie się wznawia.
  • Odbieranie automatyczne – po wyjęciu z etui i włożeniu słuchawki do ucha automatycznie odbiera się przychodzące połączenie.
  • Tryb gry

 

Jak widać jest całkiem sporo opcji do konfiguracji i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Może nie jest tak bogato jak dla realme Buds Air 5 Pro, ale myślę, że też nie można zbytnio narzekać.

Jeśli chodzi o sterowanie słuchawkami, to jest ono bardzo proste. Sterujemy za pomocą dotykowych płytek umieszczonych na pałąkach. Możemy wybrać z następujących ustawień:

  • Dwukrotne dotknięcie lewej / prawej słuchawki: Odtwórz / Wstrzymaj, następny utwór, Asystent Głosowy, brak
  • Trzykrotne stukniecie lewej / prawej słuchawki: Następny utwór, poprzedni utwór, następny utwór, zwiększenie głośności, zmniejszenie głośności, Asystent Głosowy, Tryb Gry, Brak
  • Naciśnij i przytrzymaj lewą / prawą słuchawkę: Zmiana trybu kontroli hałasu (w aplikacji zaznaczamy między jakimi trybami ma przełączać: Eliminacja hałasu, Wył., Przepuszczalność), Asystent Głosowy, Tryb Gry, Brak

Konfigurację gestów ustawiamy oddzielnie dla każdej ze słuchawek. Możemy zatem skonfigurować 6 akcji. Szkoda tylko, że zmiana głośności zajmuje dwa z nich, a mogłoby być np. poprzez przesuniecie palcem w górę czy w dół po płytce dotykowej. Poza tym sterowanie działa OK. Nie musiałam jakoś mocno stukać w słuchawkę, aby pojawił się żądany efekt.

Realme Buds Air 5
Realme Buds Air 5

Co więcej realme Buds 5 (podobnie jak droższe realme Buds Air 5 Pro) oferują również ANC, które jest wstanie zredukować hałas do 50 dB. Do tego posiadają również po 3 mikrofony na każdej słuchawce, które mogą też eliminować dźwięki o częstotliwości do 4000 Hz. Redukcja hałasu nie ogranicza się tylko do wybrania jednego z 3 wbudowanych opcji w aplikacji (Eliminacja hałasu, Wył i Przepuszczalność) czy poprzez przełączenie na słuchawce (przytrzymanie palcem na płytce dotykowej na słuchawce). W aplikacji mamy dostępne kilka dodatkowych opcji.

W trybie Eliminacji hałasu możemy:

  • Wybrać moc eliminacji hałasu – Inteligentna (dopasowuje się do warunków), Maksymalna (samoloty, pociągi), Umiarkowana (ulice, sklepy) i Lekka (dom, biuro).
  • Włączyć opcję: „Redukcja szumu wiatru”

W trybie Przepuszczalność mamy również dodatkowe dwie opcje:

  • „Wzmacniaj głos” – osłabia odgłosy z otoczenia i uwypukla głosy
  • „Redukcja szumu wiatru”

Zatem również tutaj mamy sporo możliwości. To co mogę powiedzieć, to na pewno słuchawki bardzo dobrze radzą sobie w komunikacji miejskiej czy na dworze w wietrzny dzień. Wiadomo nie jest to całkowite odcięcie – głosy dochodzą, ale głównie te nagłe – np. rozmowy. Wszelkie stałe szumy są mocno przytłumione. Praktycznie całkowicie można się odciąć w domowym biurze, gdzie odgłosy są raczej sporadyczne – np. klikanie w klawiaturę czy odgłosy TV z drugiego pokoju. Jak na słuchawki za 300 zł jest naprawdę całkiem dobrze.

A jakie jest brzmienie w testowanym zestawie?

Zacznijmy od tego, że wersja bez PRO nie obsługuje kodeków LDAC. Mamy tylko AAC oraz SBC. Nie mamy również opcji „Złote Brzmienie”, które pozwala dopasować dźwięk do naszego ucha. Tutaj musimy sami wysterować sobie jakością dźwięku poprzez wybranie np. gotowego efektu, ustawienia ręcznego w korektorze oraz wysterowanie Basem w zakresie od -5 do +5 (opcja dynamiczny bas).

Możemy również wykonać prosty test dopasowania słuchawek. Czy włączyć tryb Gry z opóźnieniem do 45 ms.

Test realme 11 5G – do codziennej komunikacji

Jeśli chodzi o sam dźwięk, to również wypada on bardzo dobrze jak na pchełki w cenie ok. 300 zł. Dźwięk jest czysty, przyjemny dla ucha, o całkiem szerokim zakresie – dobrze słychać instrumenty oraz głos i można wyczuć nawet delikatny, przyjemny bas. Nie jest to może idealna przestrzeń wokół nas i nie zanurzymy się w dźwięku jak w dużo droższych modelach, ale też nie ma powodu do większych narzekań. Wspomniany delikatny bas dopełnia dźwięk, a nie go przytłumia. Możemy go jeszcze wysterować w opcji „dynamiczny bas”.

Wiadomo nie są to jakieś wybitne słuchawki i raczej skierowane do codziennej muzyki rozrywkowej, ale też nie ma większego powodu do narzekań.

Realme Buds Air 5
Realme Buds Air 5

realme Buds Air 5 dobrze spisały się podczas rozmów przez telefon. Zarówno ja jak i moi rozmówcy słyszeliśmy się bardzo dobrze. Nie przeszkadzały nawet zbytnio szumy z otoczenia.

A i nie zapomnijmy jeszcze o jednej kwestii. Możemy słuchać na jednej słuchawce, gdy druga leży w etui. Czasami taka opcja też się przydaje 😊.

Na koniec jeszcze bateria. Naładowane etui do pełna, według zapewnień producenta, powinno wystarczyć nam na ok. 38h pracy słuchawek przy głośności 50% z wyłączoną redukcją szumów, a do 22h z włączonym ANC. Analogicznie na jednym ładowaniu słuchawek możemy słuchać do 4,5 h z włączonym ANC i do 7 h z wyłączonym ANC. Generalnie w teście wychodziło mi bardzo podobnie. Wszystko jednak zależy od tego jak używamy słuchawki – przy większej głośności i stale włączonym ANC możemy sięgać po etui już nawet po 3 h.

Samo naładowanie etui odbywa się przez gniazdo USB C i trwa maksymalnie ok. 2 godziny. Naładowanie słuchawek w etui natomiast ma trwać do ok. 1h. Tutaj nie stałam ze stoperem w ręce, ale na pewno odbywało się to w dosyć zbliżonym czasie. Tym bardziej, że nigdy nie zdarzyło mi się rozładować ich kompletnie do 0.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading