Test Huawei P40 – kompaktowy smartfon ze świetnym aparatem głównym

Na koniec oczywiście aparat, o którym jest głośno już od kilku premier. Począwszy od P9, a zakończywszy na P40 Pro.  Po prawie 2 miesiącach z P40 Pro mogę już śmiało powiedzieć, że to kolejny udany model Huawei chociaż posiada, kilka elementów, których mi brakuje. Między innymi Tryb makro (owszem możemy użyć zoom x5, ale jest miej wygodny) czy zoom optyczny x3. I właśnie te elementy znajdziemy w testowanym P40. A wszystko za sprawą bardzo zbliżonej konfiguracji aparatów do P30 Pro.

Mamy tutaj do czynienia trochę z hybrydą tych dwóch modeli. Zerknijcie na tabelkę poniżej, która najlepiej zobrazuje tą kwestię:

Parametry P40 Po P40  P30 Pro
Aparat tylny główny Aparat Ultra Vision 50 Mpx (przysłona f/1.9, optyczna stabilizacja obrazu OIS) 40 MP (szeroki obiektyw, przysłona f/1.6, OIS)
Aparat tylny  – Ultraszerokokątny 40 Mpx (przysłona f/1.8) 16 Mpx (przysłona f/2.2) 20 MP (bardzo szeroki obiektyw, przysłona f/2.2)
Aparat tylny   – Teleobiektyw
 • 12 Mpx (przysłona f/3.4, optyczna stabilizacja obrazu OIS)
 • X5 – zoom optyczny
 • X10 – zoom hybrydowy
 • X50 – zoom cyfrowy
 • 8 Mpx (przysłona f/2.4, optyczna stabilizacja obrazu OIS)
 • X3 – zoom optyczny
 • X5 – zoom hybrydowy
 • X30 – zoom cyfrowy
 • 8 MP (telefotograficzny, przysłona f/3.4, OIS)
 • X5 – zoom optyczny
 • X10 – zoom hybrydowy
 • X50 – zoom cyfrowy
Aparat tylny – pomiar głębi aparat do pomiaru głębi ostrości 3D N/D N/D
TOF N/D N/D Aparat HUAWEI Time-of-Flight (TOF)
Aparat przedni 32 Mpx (przysłona f2.2) + aparat do pomiaru głębi 32 MP, przysłona f/2.0

Tyle z cyferek, a jak przekładają się na rzeczywistość. Tutaj również jest świetnie. Oczywiście z głównego obiektywu (Ultra Vision 50 Mpx – przysłona f/1.9, optyczna stabilizacja obrazu OIS) otrzymamy zachwycające kadry o bardzo naturalnych kolorach i przede wszystkim bardzo szczegółowe. Jedyny mankament, który pojawia się również w P40 Pro, to podczas zbliżeń gubi się autofocus. To mankament dużych matryc, który zapewne można poprawić przy kolejnych aktualizacjach. Miejmy nadzieję, że tak będzie 😉. Jeśli chodzi o szeroki kąt, to mamy tutaj matrycę 16 Mpx (czyli nieco mniejsza rozdzielczość niż w P30 Pro), ale nie oznacza, to że zdjęcia są jakieś gorsze. Są jak najbardziej poprawne. Może minimalnie mniej szczegółowe i widać lekką różnicę w barwach pomiędzy obiektywem głównym i szerokokątnym, ale nie na tyle, żeby to przeszkadzało. Możemy zatem również tutaj liczyć na dobre jakości kadry. Również zdjęcia nocne z tego obiektywu wychodzą zadowalająco. Czasami tylko zdarzają się drobne szumy np. przy zoomie, gdy aparat przełączy się na zoom cyfrowy zamiast optyczny. Jak już jesteśmy przy  zoomie, to w P40 mamy do dyspozycji powiększenie optyczne x3, hybrydowe x5 i cyfrowe x30. O tym ostatnim nie będę się nawet rozwodzić z racji, że z cyfrowego zoomu raczej nie mamy co liczyć na piękne ujęcia. Jeśli chodzi o przybliżenie x3 czy x5, to tutaj już jest oczywiście dużo lepiej 😊 I tu nasuwa się dylemat pomiędzy P40 Pro / P30 Pro a P40 – potrzebujemy zoom optyczny x3 czy x5? Ja bym osobiście chciała oba, gdyż pojawiają się sytuacje, w których świetnie się spisze x3, a w innych x5. Może doczekamy się i takiej wersji na naszym rynku. Warto tutaj zwrócić uwagę jeszcze na 2 najczęściej używane tryby, a mianowicie Makro i Portret. W trybie portretowym oczywiście otrzymamy świetne ujęcia z rozmytym tłem. A makro? Pszczółki, motylki, kwiatki są w zasięgu nas i to w wersji, którą możemy śmiało zmienić również na tapetę na naszym komputerze, a wszystko to za sprawą, tego, że zdjęcia te są wykonywane z matrycy szerokokątnej, a nie oddzielnego obiektywu makro jak w wielu konkurencyjnych modelach. Zresztą zobaczcie sami:

Jeżeli chodzi o przedni aparat, to w P40 (Podobnie jak w P40 Pro) znajdziemy aparat do selfie 32 Mpx (przysłona f2.2) + aparat do pomiaru głębi.

 

Jeśli chodzi o filmy, to największe wrażenie robi oczywiście tryb: „Zwolnione tempo”. Możemy tutaj nagrać krótkie filmiki w zwolnieniu x32. Zresztą zobaczcie sami:

Również standardowe filmiki wypadają jak najbardziej poprawnie. Mamy tutaj oczywiście możliwość rejestrowania w jakości 4K przy płynności 60fps (Podobnie jak w P40 Pro czy P30 Pro). Do tego aparat wspiera stabilizacja optyczna OIS (Optical Image Stabilization) oraz sztuczna inteligencja AIS (Huawei AI Stabilization), co znacząco minimalizuje zakłócenia wywołane przez drgania ręki, także podczas rejestrowania również w jakości 4K przy płynności 60fps. Zresztą zobaczcie i oceńcie sami:

5 komentarzy do “Test Huawei P40 – kompaktowy smartfon ze świetnym aparatem głównym

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: